ÖSYM YGS Sorularını Satılığa Çıkardı !

YGS Sınav Soruları Yayınlanacakmı, YGS Sınav Soruları Ne Zaman Yayınlanacak, YGS 2016 Son Dakika Haberleri...

13 Pazar günü 2.178.563 katılacağı Üniversiteye giriş birinci basamak sınavı olan YGS'nin sorularını yayınlamak isteyen kuruluşlar ÖSYM'ye 200 Bin TL ödeyecek. Bilindiği üzere ÖSYM bir kaç gün önce ÖSYM, 2016-YGS sınavında sorulan soruların tamamının sınav tamamlandıktan sonra ÖSYM'nin internet sitesinden "Temel Soru Kitapçığı" adı altında tüm kamuoyunun bilgisine sunulmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Ancak Başkanlık tarafından belirlenmiş olan yazılı ve görsel basında yayınlanmasına ilişkin usul ve esaslar kapsamında talepte bulunan gazete ve televizyonların bugün mesai bitimine kadar ÖSYM Başkanlığı ile sözleşme imzalamaları durumunda yayın izni verileceği bildirildi.

ÖSYM, 2016-YGS'de kullanılan soruların Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif haklarının ÖSYM'ye ait olduğunu belirterek, sözleşme yapmayan kuruluşların ÖSYM'nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde soruları çoğaltamayacağını, dağıtamayacağını ve yayınlayamayacağını bildirdi. ÖSYM, 2016 YGS sorularının bir defaya mahsus kullanım hakkı için görsel medya kuruluşlarının 200 bin TL, yazılı basın kuruluşlarının 50 bin TL ödemesi gerektiğini açıkladı.

YGS'de Yapılan Değişiklikleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ !.. Yorum Gönder

Etiketleri :