Obezite ile Mücadele Maliyeti Bir Hayli Fazla !

Bir grup  araştırmacı, dünya nüfusunun %30’unun yani 2.1 milyar kişiye tekabül eden aşırı kilolu veya obez olduğunu ve sorunu ele almak için, daha az bireysel sorumluluğa dayanan önlemlerin kullanılması gerektiğini belirttiler. Raporda durumun “yüksek bir maliyet bedeli” olduğunu ve 2030 yılına kadar mevcut obezite oranının dünya nüfusunun yarısına çıkarabileceği ifade ediyor.

Obezitenin maliyeti hem sağlık hizmetleri açsından hem de ekonomide giderek artıyor. Hastalık ve maliyetinin yanı sıra, sosyal olarak obezite; çalışılan günlerin azalmasına ve üretim kaybına sebep oluyor. Konuyla ilgili çözüm sürecinin toplumsal bir dizi iddialı politika ve çalışma olduğunu öne süren araştırmacılar, alınacak önlemlerle global sağlık hizmetlerinde çok ciddi rakamlar tasarruf edilebileceğini belirttiler. Örneğin; sırf obeziteyle mücadele önlemleriyle İngiltere’nin Ulusal Sağlık Hizmetlerinde uzun vadede 760 milyon sterlin tasarruf edilebilir.
Obezitede artışın kalp ve akciğer hastalıklarına, diyabete ve yaşam tarzı ile ilgili kanserlerin artmasına sebep olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla rapordaki önlem değerlendirmelerinde bazı ambalajlı satılan yiyeceklerin porsiyon kontrolü ve “hazır” veya işlenen yiyeceklerini hazırlanma formüllerinin değiştirilmesi önerilmekte. Obezite günümüzde kriz boyutlarına ulaştığı için çeşitli kilo yönetimi programları ve ev/ofis/iş yeri fitness programları da önlem olarak düşünülmüş.

Peki obezite ile mücadele için ne gerekiyor ?


Obeziteyle mücadelenin ilk adımı olan obeziteyi engelleme ve sağlıklı beslenme eğitimi artık tüm dünyada okullarda ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarıyla halka aşılanmalı, paketlenmiş gıdaların etiketlerinin okunması ve alışveriş bilinci topluma öğretilmelidir.
Özetle; artık tüm dünyanın aynı oranda mücadele etmesi gereken obezitenin öncelikle global bir sorun olduğunun kabul edilmesi, konuyla ilgili işbirliği içerisinde çözüm süreçleri geliştirilmesi ve uygulanabilir programlar yürütülmesi gerekmektedir.Yorum Gönder

Etiketleri :