Memura izin engeli yok

Engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğu bulunan memurlar dikkat! Meclis Başkanlığı'na sunulan torba yasa teklifi, bu memurlara çocuklarının rahatsızlanması durumunda yılda 10 güne kadar mazeret izni imkanı getiriyor. Bu izinler, toplu olarak ya da bölümler halinde kullanılabilecek.

RAPOR İSTENECEK

AK Parti Sinop Milletvekili Mehmet Ersoy ve milletvekili arkadaşlarının bazı kanunlarda değişiklik öngören teklifine göre; memurlara, 16 yaşın altında, en az yüzde 70 oranında engelli ya da süreğen hastalığı olan çocuğunun rahatsızlanması halinde hastalık raporuna dayalı olarak ebeveynden sadece biri tarafından kullanılması kaydıyla bir yıl içinde toptan veya bölümler halinde 10 güne kadar mazeret izni verilebilecek. Teklif ayrıca, Karayolları Trafik Kanunu'nda yapılan değişiklikle, geçiş üstünlüğüne sahip araçlar arasına, afet ve acil durum hizmetlerinde görevli bulunan araçların da eklenmesini öngörüyor. Teklifle, Büyükşehir Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle birlikte, bazı kanunlarda doğacak hukuksal boşlukların giderilmesi amacıyla bazı düzenlemeler yapılıyor.

AFAD'A 6 BİN KADRO

Torba yasa teklifine göre; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) taşra teşkilatı olarak, valiye bağlı, il afet acil durum müdürlükleri kurulacak. Müdürlüğün sevk ve idaresinden, ildeki afet ve acil durum faaliyetlerinin yönetiminden birincil derecede vali sorumlu olacak. Bu şekilde kurulacak müdürlük sayısı 20'yi geçemeyecek. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na 6 bin 419 kadro ihdas edilecek.

112 TEŞKİLATI BÜYÜYOR


Torba teklifle, bütün illerde 112 acil çağrı merkezleri kurulacak. Buralar için İçişleri Bakanlığı'na bin 937 kadro ihdas edilecek.Yorum Gönder

Etiketleri :