Kış lastiği konusunda bilinmesi gerekenler

Sebeplerden birisi de araçların mevsim koşularına uygun olmaması. Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde başta antifriz, silecek ve lastik olmak üzere araçların kış koşullarına uygun hale gelmesi son derece önemli.
Özellikle bilgisizlik sebebiyle 'dört mevsim' olarak adlandırılan bir lastik tipi icat edilmiş durumda. Uzay teknolojisi dışında, teknik anlamda böyle bir şey söz konusu değil. Yani, araçların mevsim koşullarına uygun lastiklerle çalıştırılması gerekiyor.

YENİ YÖNETMELİK
Belirttiğimiz sorunları gidermek üzere, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından bir yönetmelik yayınlandı. 8 Kasım 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak 12 Kasım 2012 tarihinde yürürlüğe giren 'Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik' konuyu bir düzene bağlamış durumda.
Yönetmeliğin yayınlanması ve basında haber olarak yer almasının ardından, kamuoyunda ciddi bir 'bilgi kirliliği' ortaya çıktı. Öyle ki, 'eğitimli' olarak nitelendirilebilenlerin bile konu hakkında sağlıklı bilgi sahibi olmadığını gözlemleniyor.

TİCARİ ARAÇLAR
Kış lastiği zorunluluğu yönetmeliğin 6. maddesinin birinci fıkrasının (j) bendinde şu şekilde ifade ediliyor:
'Yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların her yılın 1 Aralık ila 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmaları zorunludur. Hava şartlarının gerektirmesi halinde söz konusu tarih aralığındaki süre Bakanlıkça 1 ay artırılabilir.'
Bu düzenlemeden de anlaşılacağı gibi, kış lastiği zorunluluğu 'yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlar', başka bir deyişle, 'ticari araçlar' için söz konusu. Yani, özel araçların kış lastiği alması zorunlu değil.
Bununla beraber, kış aylarında araç kullanan özel araçların da kış lastiği almasını öneriyoruz. Kaldı ki, zorunlu kış lastiği uygulamasının yakın bir gelecekte özel araçları da kapsayacağı yönünde bizzat Binali Yıldırım tarafından açıklandı.

DENETİM VE CEZA
Kış lastiği zorunluluğuna uyulup uyulmadığını denetleme yetkisi; trafik polisleri, jandarma trafik ve belediye trafik ekipleriyle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Bakanlık personeli tarafından kullanılacak.
Denetimler sonucunda, kış lastiği takma zorunluluğuna uymayanlara 500 TL idari para cezası kesilecek. Ceza uygulanan araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yere kadar gitmelerine denetimle izin verilebilecek.
Yönetmelik hükümlerindeki bu sertliğe karşın, Bakan'ın yaptığı açıklamalardan; söz konusu araçların önce uyarılacağı, kurala uymamakta ısrar edilmesi halinde para cezası uygulanacağı anlaşılıyor. Yine de, uyarılmayı beklemeden söz konusu zorunluluğa uyulmasında yarar var.

AKLINIZDA BULUNSUN


Fazla yolcu ve yük taşınmasının yaptırımı
Şehirlerarası yolcu taşımasıyla uğraşanların fazla yolcu taşıdıklarının tespiti halinde para cezası uygulandıktan sonra bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait olmak üzere fazla yolcular en yakın yerleşim biriminde indirilecek.
Yük taşıyan araçların azami yüklü ağırlığın yüzde 20'den fazla aşılması halinde fazla yük, kurallara uygun hale getirilmeden aracın yola devam etmesine izin verilmeyecek.Yorum Gönder

  1. celal yerebakan diyor ki:

    iyi günler ağır vasıtada mesela on teker kamyonda ilavelerde kar lastiği zorunluluğu var mı yoksa sadece çekici ve önler mi isteniyor aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler şimdiden

    Etiketleri :