Kimlik Bilgileri İnternette Satılıyor

Kimlik Bilgileri Sızdırılması Haberleri 2016, Adres Rehberi 1.0 Programı, Kimlik Bilgilerini İnternette Satan Siten, Ölmüş Kişilerin Bilgileri İnternette Satılıyor...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, 50 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kimlik bilgilerinin sızdığını doğrulaması ile ilgili olarak gündeme düşen bir başka haber ise bu bilgilerin bir internet sitesinde satılıyor olması. 

Adrese dayalı kayıt sistemiyle kayıt altına alınan ve Yüksek Seçim Kurulu tarafından askıya çıkartılan kişisel veriler internet üzerinden satışa çıkartıldı. Bir internet sitesinde bin 500 TL’ye satılan program vasıtasıyla 18 yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerine ve adreslerine ulaşılabiliniyor.

ÖLMÜŞ KİŞİLERİNDE BİLGİLERİ SATILIYOR
Satıcı ocak ayında ölmüş olan kişilerin de kimlik bilgilerinin yer alacağını söyleyerek ‘Sistemde 120 milyon kişinin bilgisi bulunacak’ dedi. Herhangi bir firmaya ya da kişiye satışı yapılan bu bilgilerin yanı sıra ticari sicil geçmişi de satan başka bir firma, programdaki aksaklık nedeniyle şimdilik ticari bilgilere ilişkin programın satışının durdurulduğunu söyledi.

TÜM BİLGİLERİMİZ SATILIYOR
İnternet üzerinden Adres Rehberi adıyla satılan programın özellikleri içerisinde şu bilgilere yer veriliyor; “İcra ve Dava takiplerinizde adres bilgilerine ulaşamadığınız kişilerin sistemlerimizde var olan 18 yaşından büyük 50 Milyon kayıtlı kullanıcının Ad Soyad, T.C. Kimlik No, Anne Baba adı, Doğum Yeri, Bulunduğu İl v.b. farklı kriterlerde arama yapılıp adres bilgilerini bulabileceğiniz ‘Adres Rehberi 1.0’ programı kısıtlı kullanım olup 10 sorgulama yapılmaktadır.”
Ücretsiz olarak yapılan 10 sorgulama sonrasında program sorgulamaya izin vermiyor. Eğer programı almaya karar verirseniz bin 500 TL karşılığında kredi kartı ya da havale ile ödeme seçenekleri bulunuyor.

10 DENEME BEDAVA 9’U DOĞRU
Web sitesinde herhangi bir adres yer almazken bir cep telefonu üzerinden irtibata geçip destek alabiliyorsunuz. Programı kurup denediğimizde ad ve soyadla yapılan aramalarda TC Kimlik No, cinsiyet, anne adı, baba adı, doğum yeri, doğum tarihi, nüfusa kayıtlı olduğu il ve ilçe bilgileriyle birlikte kişinin açık adres bilgisine de ulaşılabiliniyor. Yaptığımız 10 denemeden 1’i eski adres çıkarken diğer denemelerin tamamı doğru sonuç verdi.

PROGRAMI AVUKATLAR KULLANIYOR
“Hazırlayacağımız haber için detaylı bilgi verebilir misiniz?” sorumuza satıcının cevabı şöyle oldu:  “Bu konuda bilgi vermem doğru olmaz, bu programı kullanan çok sayıda avukat da var. İnsanların işine teknolojik çözüm üretirken insanları sıkıntıya düşürmek doğru değil. Teknoloji doğru noktalarda kullanmak lazım. Haber yaparsanız karşıdaki insanlar da rahatsız olur?” Yetkisiz kişilerin eline geçmesi durumunun söz konusu olmadığını belirten satıcı avukatlarla çalıştığı konusunda ısrarcı.

"YSK’NIN LİSTELERİNİ DERLEDİK"
Kişisel verilerin bu şekilde kullanılmasının hukuki bir sorun teşkil edip etmediği konusunda bilgisi olmadığını söyleyen yetkili, verilerin illegal yollarla toplanmadığını, Mart 2009 yerel seçimlerinde Yüksek Seçim Kurulu’nun askı seçmen bilgilerin derlenmesiyle oluşturulduğunu belirtti.
Yetkili konuyla ilgili haber yapacağımızı söyledikten sonra, avukatlardan başka kimseye satılmadığını belirterek, kişisel bilgilerin satışının yapılmadığını diğer ürünleri alanlara hediye olarak verildiğini belirtti. Avukatların zaten bu bilgilere ulaştığını söyleyen firma görevlisi kolaylık sağlamak için bu programı hazırladıklarını aktardı.

VERİLERİ SATMAK SUÇ
Kişisel bilgilerin satışının yapılması konusunda görüşüne başvurduğumuz Tüketici Hakları Merkezi Derneği (TÜ-MER) Başkan Vekili Avukat Faruk Hançer: “Kişisel verilerin gizliliği esastır. Kişinin dokunulmazlığıyla ilgili husustur. Bu bilgiler alınıp satılamaz, devredilemez. Kanunlarla çizilmiş sınırlar çerçevesinde resmi ve ilgili şahıslar elde edebilir, öğrenebilir. Kamuya açık bir biçimde paylaşılması suçtur”
“Avukatlar, savcılar, resmi kamu kurumları, kamu kurumu içindeki meslek kuruluşları görevleriyle ilgili hususlarda, resmi kanallarla isteyebilir. Yasaların izin verdiği sınırlar dışında bu bilgilerin paylaşılması suçtur. Cumhuriyet Savcılıklarının derhal harekete geçip soruşturma başlatmalı.”

 Yorum Gönder

Etiketleri :