Kaybolan Kimliklere Dikkat! Çalınan Kimliği ile iki şirket ve sonucu 3 milyon borç

 Nüfus cüzdanı'nı kaybeden vatandaşlarımız için ibretlik bir hikaye'ye yer vermek istiyoruz.Kahramanmaraş'ta yaşayan evli 3 çocuk babası 45 yaşındaki Şadi Vakkas İşçi, 2003'de çalışmak için İstanbul'a gitti. İddiaya göre, kardeşinin Zeytinburnu'ndaki evinde yaşanan hırsızlık olayı sırasında, İşçi'nin evdeki bazı zihniyet eşyası ve kimliği çalındı. Polis merkezine giderek kimliğinin çalındığını bildiren İşçi, olaydan bir ay sonra geldiği Kahramanmaraş'ta çalınan kimliğinin yerine yenisini çıkarttı.

Yurt dışında çalışmak için 2007'de adliyeye sabıka kaydı almak için gittiğinde, hakkında 36 dava açıldığını ve mal varlığına ihtiyati tedbir kararı konulduğunu ve hakkında yakalama emri çıkartıldığını duyan İşçi, bu haberle yıkıldı.

"Kaçak hayatı yaşadım"

İşçi, gazetecilere yaptığı açıklamada, konfeksiyon işçisi olduğunu, evine gelen tebligatla kendisinin İstanbul'da çek imzaladığını ve ödenmediğini öğrendiğini belirtti. Çalınan kimliğiyle şirketler kurulup, yazılan çeklerle de bir çok insanın dolandırıldığını, bunun üzüntüsünü yaşadığını dile getiren İşçi, şunları kaydetti:
"Bizim hukuk mücadelemiz başladı. Bendeki kimlik sahte, diğer dolandırıcıların çıkarttığı kimlik gerçek kimlik görünüyordu. Kimseye bir şey anlatamıyorsunuz, mahkemeler süresince avukat yakalanırsam tutuklanarak cezaevine gönderileceğimi öğrendim. Bu yüzden kaçak hayatı yaşadım. İş verenler farklı gözle bakıyor, sicil kaydı yüzünden iş vermiyorlar. Evden 2 yıl ayrı kaldım. Hukuk mücadelesi süresince çocuklarımı göremedim, bayramları dahi ailemden uzakta
geçirdim."Yorum Gönder

Etiketleri :