Kadroya Geçen Taşeron İşçilerin Mali ve Sosyal Hakları Ne Olacak?

Taşeron İşçi Haberleri Son Dakika Son Gelişmeler, Taşeron İşçi Fazla Mesai Ücretleri, Taşeron İşçi Kıdem Tazminatı, Taşeron İşçi Kadro Hakları, Taşeron İşçi Maaşlar Ne Olacak ?..

Taşeron işçilerin kadroya alınması ile ilgili düzenlemenin detayları ortaya çıkmaya başladı. Hangi kurumlardaki taşeron işçilerin kadroya alınacağı, kadro sürecinin nasıl işleyeceği, hangi işlerde çalışanların kadro hakkını kazanacağı,taşeron işçilerin kıdem tazminatları ve kadroya geçiş esnasında işçilerin yapması gerekenler birbir netleşti. Son olarak kafaları en çok karıştan, kamuoyunda en çok gündem oluşturan sorulardan biri olan taşeron işçilern sosyal ve mâli hakları hakkında da detaylar gün yüzüne çıktı.

Taşerona Kadro Kimleri Kapsayacak, Hangi Şartlar Aranacak ? Haber Detayı İçin TIKLAYINIZ !.. 

Taşeron işçiler, 657 sayılı Devlet Memurları Kanun ve diğer kanunların sözleşmeli personel çalıştırılmasına dair hükümlerine tabi olmayacak. Yeni bir sözleşmeli personel çalıştırılma modeli olacak. Bu modelde personelin seçiminde aranacak şartlar ve uygulanacak sınav, ödenecek ücret, üç yılı geçmemek üzere yapılacak sözleşme süreleri, sözleşme usul ve esasları ile diğer hususlar Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek.

Taşerona Kadro Hangi Kurumları ve Hangi İşleri Kapsayacak ? Haber Detayı İçin TIKLAYINIZ !..

MALİ VE SOSYAL HAKLARI NE OLACAK ?
-1/1/2016 tarihi itibarıyla ihale sözleşmesine göre ödenmekte olan ücret ve diğer mali haklar esas alınacak.

- 1/1/2016 tarihi itibarıyla mevcut mali hakları, atandığı tarihe kadarki dönemde 'sözleşmeli personel ücretinde meydana gelen artış oranı' kadar artırılarak güncellenecek.

- 4/B'li sözleşmeli personelin yararlandığı sosyal haklardan (aile ve yiyecek yardımları) aynen yararlanacak.

- İhale sözleşmesine göre, varsa fazla mesai ücreti ile sosyal hakları dikkate alınmayacak.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :