İşte Tüm Detayları İle Yeni Torba Yasa

Yeni Torba Yasa 2016, Yeni Torba Yasada Neler Var, Yeni Torba Yasa Kimleri İlgilendiriyor, Yeni Torba Yasa 2016 Af Var mı ?..

Ak Parti seçim dönemindeki vaatlerini yerine getirmek için kolları sıvadı. Yepyeni reform paketleri düzenlenen torba yasa ile meclise sevk edildi. Peki bu paketlerde neler var, kimleri ilgilendiriyor, yeni torba yasa hakkında tüm bilinmeyenler, tüm merak ettikleriniz bu haberimizde yer alıyor.

25 Yaş Altı Gençlerin GSS Prim Borçları Siliniyor 
Yeni torba yasada ilk dikkat çeken uygulama 25 yaş altı gençlerin GSS prim borçlarını ilgilendiriyor. Tasarıyla, 18-29 yaş arasındaki 5 milyon gencin 9 milyar liralık GSS prim borcu sıfırlanacak. GSS primleri ile ilgili bürokratik aksaklıklar tamamen ortadan kaldırılırken, gelir testi konusunda yaşanan sıkıntılar da bitecek. 

65 Yaş Üstü Yaşlılık Aylığı Alanlarada İyi Haber
Yeni torba yasada 65 yaş üstü yaşlılık aylığı alanlarıda rahatlatacak bir düzenleme var. 65 yaş üzerinde olup da ihtiyaç sahibi olanlara yaşlılık aylığı bağlayan hükümet, burada gündeme gelen kesintilere son verecek. Maaşın bağlanması için kıstas, hanedeki kişi başına düşen aylık tutarının asgari ücretin 3'te 1'inden az olmasıydı. Yeni düzenleme ile bunda değişikliğe gidilecek. Hanehalkının geliri dikkate alınmayacak. Böylece hane içindeki bir kişinin işe başlaması veya bir şekilde hanehalkı gelirinin artması gibi sebeplerle yaşlılık aylığında kesinti yapılamayacak.

Çıraklık Zorunlu Eğitim Kapsamına Alınıyor, Stajyerlere 433 TL Maaş Bağlanıyor
meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitelerde zorunlu staj yapanlara asgari ücretin 3'te 1'i oranında maaş bağlanacak. Meslek lisesi, meslek yüksekokulu ve üniversitede okuyan öğrenciler staja özendirilecek. Stajyer öğrencilere asgari ücretin 3'te 1'i oranında yani yaklaşık 433 TL ücret verilecek. Bu ücretin bir kısmını devlet, bir bölümünü de işveren karşılayacak. Staj yapan öğrencilerin tamamı sigortalı yapılacak ve sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. Zorunlu eğitimin dışında olan çıraklık eğitimi, bu kapsama dahil edilecek. 13-14 yaşındaki bir çocuk, bir taraftan çıraklık eğitimine başlarken diğer yandan liseye gidecek. Usta-çırak ilişkisi yeniden kurulmaya çalışılacak.

Kaçak Yapılara Elektrik ve Su Aboneliği Yolu Açılıyor
Kaçak yapılara, kentsel dönüşüm alanı ilan edilmesi ve ilgili ev sahibinin muvafakat vermesi kaydıyla, elektrik ve su bağlanacak. Bir taraftan kentsel dönüşüm hızlandırılırken, kaçak yapılarda oturanların mağduriyeti de giderilecek.

 

 Yorum Gönder

Etiketleri :