İşte Kadroya geçen sözleşmelinin yeni maaşı

"Neden önce sözleşmeli personel istihdam ediyoruz ve sonra bu insanları kadroya alıyoruz?" diye soran Sadettin Orhan'ın o yazısı...

En son 2011 yılında kadroya geçirilen 4/B sözleşmeli kamu çalışanlarından sonra şimdi de 96 bin sözleşmeliye kadro veriliyor. Peki neden önce sözleşmeli personel istihdam ediyoruz ve sonra bu insanları kadroya alıyoruz?

Sözleşmeli olarak işe alıyoruz zira memuriyeti düzenleyen meşhur 657 Sayılı Kanun devlete dar geliyor. Siyasi irade kamu hizmetlerini daha esnek, daha verimli ve performans kaygısıyla yürütecek personele ihtiyaç duyuyor. Ayrıca personel açığı olan yerlerde mümkün olduğu kadar sabit personel çalıştırmak istiyor. Bu şartlarla ilana çıkıyor, şartlara razı binlerce aday başvuruyor ve "devlet işine" girdiği için memnun ve mesut olarak işe başlıyor. Ancak daha sonra bakıyorlar ki "devletin asli ve sürekli" işlerini gören ayrı bir memur tipi var.

Bu memurlar:

- Görevde yükselme ve unvan değiştirme hakkına sahipler

- İller arası yer değiştirebiliyorlar

- Aylıklı-aylıksız izin hakları daha geniş düzenlenmiş

- Memuriyet güvencesiyle çalışıyorlar

Bu hakları gören sözleşmeliler doğal olarak başlıyorlar kadro talebinde bulunmaya. Sendikalar, dernekler ve siyasetçiye ulaşabildikleri her kanaldan taleplerini gündeme getiriyorlar. Ve sonunda kazanıyorlar. Bu sözleşmeliler kadroya alınıyor ancak ardından yine 4/B'li personel alınmaya devam ediliyor. Sözleşmeli olarak başlayanlar "hele bir devlete kendimizi atalım, nasılsa kadro verilir" diyerek göreve başlıyorlar. Peki, hem sözleşmeli personel arayışına giren devlet hem de kadro talep eden sözleşmeliler haklıysa ortada bir sorun yok mu? Evet, bir sorun var ve bu sorunun çözümü sözleşmeli olarak başlatıp kadro vermek değil. Çözüm; liyakati ve performansı esas alan, istihdam garantili ama çalışanla çalışır gibi yapanı ayıran kapsamlı bir kamu personel reformu.

memurhaberYorum Gönder

 1. ayşe yıldırım diyor ki:

  bizler halk eğitim merkezlerinde çalışa 4 a li çalışanlarız bizde kadro talep ediyoruz biz övey evlat miyiz

  1. baslik sacma diyor ki:

   Baslikla icerigin uzaktan yakindan alakasi yok...

   1. ? diyor ki:

    Sayın bakanım kamu personeli olmadığı halde devletin yardım eli olarak zorluklarla görev yapan, Genel Sağlık Sigortası ve 2022 maaı Özürlü ve Yaşlılık maaşı dahil birçok işin üstesinden gelen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı personeline sahip çıkın en azından size kadro yok Mütevelli heyetin elinde köleliğe devam deyin de umudumuzu keselim...

    1. rezillik diyor ki:

     Basliga bak icerige bak rezalet

     Etiketleri :