İstanbul'un Fethi'yle İlgili Söylenmiş En Güzel Sözler

İstanbul'un Fethi'nin 562. yılında ,bu uğurda can veren atalarımızın ruhları şad mekanları cennet olsun...Bugüne dek söylenmiş en güzel sözleri detayımızda bulabilirsiniz.

Fetih sözleri, İstanbul’un Fethi ile ilgili güzel sözler…
Ey Tecrübe Sahibi Bahadırlarım! Ben durumu bu şekilde değerlendirerek, şartların en müsait an olduğunu düşünerek sizleri burada topladım. Hepinizin yapmış olduğum açıklamalara kani olarak fikirlerimde müşterek olduğunuzu muhakkak zannederim ve derim ki: Çok süratli bir şekilde durumun gerektirdiği şekilde hareket ederek bu şehri zapt etmeliyiz. 
Fatih Sultan Mehmet
Karadan ve denizden bu şehrin dışarıyla olan irtibatını tamamen kesmiş bulunuyoruz. İşte bütün bunlardan dolayıdır ki, şehrin elimizden kurtulmasına imkan ve ihtimal yoktur. Buna bütün kanaati vicdaniyem ile inanıyorum.
Fatih Sultan Mehmet
İstanbul Muhakkak Fetholunacaktır. Bunu Gerçekleştirecek Ordunun Kumandanı Ne Mutlu Kumandan ve Askeri Ne Mutlu Askerdir.
Hz. Muhammed (S.A.V.)
 

Ey Konstantiniye! Ya sen beni alırsın, ya ben seni alırım!
Fatih Sultan Mehmet
(İstanbul’un fethi sırasında)

İki büyük cihanın kesinti noktasında, Türk vatanının ziyneti, Türk tarihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstanbul, bütün vatandaşların kalbinde yeri olan şehirdir.
Mustafa Kemal Atatürk

* Dünyaya son kere bakacaksın deseler bu bakışı İstanbul’un Çamlıca’sından isterdim. (Lamartine) 

 Yorum Gönder

Etiketleri :