İşsizlik maaşı 1500 TL oluyor

İŞSİZLİK MAAŞI 1500 TL OLUYOR. İSTİFA EDENDE 10 AY MAAŞ ALACAK

Hükümet, uzun süredir iş arayan, kalifiye genç işsizleri hedef alan kapsamlı bir çalışma yaptı. Eğitim düzeyi yüksek gençlerin kendi işini kurması için kredi muslukları açılıyor.

İşsizlik aylığı uzun müddetli işsizler için yaş grubuna göre bin 500 liraya kadar artırılırken, kalifiye gençlere henüz fazla ödenek bölünecek.

Türkiye İş Kurumu, genç işsizlere yönelik eğitim programlarını artırırken, kendi işini kurmak isteyenlere de dayanak paketi sunacak. Yaklaşık 70.3 milyar liralık büyüklüğe ulaşan İşsizlik Fonu'nun mevduatta değerlendirilen kısmı artık kamu bankalarına yatırılacak. Hükümet'in üç senelik yöntem haritası Orta Vadeli Program'da da öncelik gençler olmak üzere yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sözü çıktı. İşgücü piyasasında gençlerin istihdamını artırmak için kapsamlı bir çalışma yapıldı.

ÖDENEĞE KOLAYLIK

Gerekli prim ödeme gün sayısını doldurmamış gençlere de işsizlik ödeneği verilmesi için kolaylık sağlanacak. İşsizlik sigortasına hak kazanmak için ihtiyaç duyulan prim koşulları esnetilecek. Fon'dan ödenen işsizlik aylığı da uzun müddetli işsizler ve yaş grubuna göre kademeli olacak. İŞKUR verilerine göre, bu ödenekten yararlananların önemli bir kısmı nitelik gerektirmeyen meslek üyesi ve eğitim düzeyi düşük ve 30 yaşından büyük kişilerden oluşuyor. Önemli kısmı da sanayileşmiş illerde çalışırken işten çıkarılanlardan oluşuyor.

YENİ SİSTEM TEŞVİK EDECEK

Yeni sistem, işçiyi priminin tam yatırılması dair da henüz duyarlı olmaya teşvik edecek. İşsizlik maaşından istifade edilmesi için kişinin kendi kusuru dışında işten atılması temel şart, ancak yeterli değil. İşsizlik aylığı alabilmek için kişinin işten atılmadan önce 120 günü kesintisiz olmak üzere son 3 yıl içinde en az 600 gün prim ödemiş olması gerekiyor. İşsizlik aylığı hakkında yanlış malum bir doğru ortaya çıktı. Konuyu köşesine taşıyan Sabah yazarı Faruk Erdem, istifa edenlerin de bu maaştan yararlanabileceğini yazdı. İşte Erdem'in yazısındaki ilgili bölüm; Her çalışanın işsizlik aylığı hakkı var. Zira sigorta primleri yatırılırken bu kapsamda ücretlerimizden kesinti yapılıyor. Bu kesintiler de brüt maaşımızdan yüzde 1 sigortalı, yüzde 2 işveren ve yüzde 1 devlet payıyla gerçekleşiyor.

HAKLI FESİH ÖNEMLİ

Fakat işsizlik aylığı almanın bir takım koşulları var. Birinci ve en önemli şart; kendi istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olmak. Yani Türkçesi işten çıkartılmak... Bunun istisnasını başlıkta belirttim, onu aşağıda anlatacağım. İşten çıkmadan evvelki 120 gün prim ödeyip çalışmak da gerekiyor. Bununla beraber son 3 yıl içinde en az 600 gün müddetle işsizlik sigortası primi ödemiş olmak. Yani sigortalı olarak çalışmış olma koşulu da var. Gelelim istifa mevzusuna... İşsizlik aylığı alacak olanların içine kendi isteği ile ayrılanları da katıyoruz. Zira çalışma yaşamında 'haklı fesih' diye bir kavram var. Siz işyerinden haklı bir sebeple ayrılmışsanız, ihbar hariç kıdem tazminatı ve işsizlik aylığı alabiliyorsunuz.

HAKKINIZ BULUNUYOR

Haklı feshe, işverenin ahlak ve iyi niyet hallerine uymayan davranışları sebep gösterilebilir. İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olmak da işsizlik maaşını gerektirir. Yine işverenin işçinin hakkını ödememesi, maaşını eksik göstermesi gibi durumlarda da haklı fesih devreye girer ve istifa halinde işsizlik aylığı alınır.

ÜST LİMİT VAR


İşsizlik aylığı son 4 ayda (120 gün) alınan brüt ücretin vasatisinin yüzde 40'ıdır. Yani 1.000 lira brüt ücreti olan bir çalışanın alacağı işsizlik aylığı 400 liradır. Bundan küçük bir miktar damga vergisi kesintisi de var. Her aylığın yüzde 40'ını işsizlik aylığı olarak almak da mümkün değil. Yani brüt aylığı 5 bin lira olan birisi 2 bin lira işsizlik aylığı alamıyor. Burada sınır o seneki asgari ücretin yüzde 80'i olarak belirleniyor. Yani bu yıl için alınacak en yüksek işsizlik aylığı 856 lira 80 kuruş oluyor. İşsizlik aylığı sigortalının durumuna göre 6 ila 10 ay arasında ödeniyor. Bu da sizin yatırdığınız prim gününe göre belirleniyor. 600 gün prim ödeyen 6 ay, 900 gün ödeyen 8 ay, bin 80 gün ödeyen 10 ay maaş alıyor.

DİKKAT! 30 GÜN ÖNEMLİ

İspatlayabileceğiniz zorunlu haller dışında işten ayrıldıktan sonra, 30 gün içinde çıkış belgelerinizle en yakın İŞKUR'a başvurmanız gerekiyor. Eğer bu süreyi geçirirseniz geçen zaman kadar alacağınız aylığın süresi de azalacaktır. Bunun için 30 günü geçirmemeye bakın. SAKIN YAPMAYIN İşsizlik aylığı alırken, çalışmak mümkün değil. Kayıtlı ya da kayıtsız çalışırsanız bunu gizlemeyin. Eğer bu tespit edilirse işsizlik maaşınız kesilir. O süre içinde aldığınız paralar da sizden faiziyle geri tahsil edilir. İşverenle anlaşıp çift maaş almaya kalkanları duyuyoruz.

Bu, kanunen de suçtur.

FUAT TÜTÜNCÜOĞLU - sgkrehberiYorum Gönder

 1. oduncuk&devecan diyor ki:

  Iyi dusunulmus darisi asgari ucretteki arttirimin basina insallahh

  1. FİKRET KURT diyor ki:

   bu devlet asgari ücretle çalişana bu maaşi vermezken çalişmak zor gelen zirt pirt işten çikanlara 1500 tl maaş verecek oh ne güzel i̇şi̇ sevmeyenler zirt pirt işten çikanlar yaşadi dahada çalişmazlar önce bu hükümet vatandaşin hakkini yemesi̇n hakkini versi̇n kendi̇ne göre çikardiği bi̇r yasayla emekli̇li̇ği̇ hak edenleri̇ emekli̇ etsi̇n kul hakki yemesi̇n öbür dünyada bunun hesabini nasil verecekler düşünsünler.

   Etiketleri :