Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
İntibak zamlarını 31 Aralık 1999 tarihine kadar emekli olmuş bütün işçi emeklileri alacak. Zamlarda, prim gün sayısı, derece ve kademe ile gösterge rakamı etkili olacak.


Yaklaşık 2 milyon emeklinin merakla beklediği intibak zamlarının ödenmesine, iki aydan az bir süre kaldı. Önceki gün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de açıkladığı gibi, zamlar Ocak 2013 tarihinden itibaren emeklilerin maaşlarına eklenerek hesaplarına yatacak. İntibak zamlarından, 2000 yılından önce emekli olmuş bütün işçi emeklileri yararlanacak. Yani intibak zammından yararlanacaklar 31 Aralık 1999 tarihine kadar emekli olmuş olan işçi emeklileri. Bu tarihten sonra emekli olanlar ve 2000 yılında emekli olanlar ise intibak zammı alamayacaklar.

EŞLER DE ALABİLECEK
Öte yandan; eğer intibak zammını hak eden emekli vatandaş vefat etmişse, onun maaşını alan eşi ya da çocukları da, bu haktan yararlanacak. Ayrıca 2000 yılından önce malulen emekli olanlar ve yurtdışından gelip isteğe bağlı emeklilik kararı aldıranlar için de, intibak hakkı bulunuyor. İntibak zamları 10 lira ile 329 lira arasında değişen rakamlarla ödenecek. Zamları belirleyen ise emeklilerin prim gün sayıları ile derece kademe ve gösterge gibi bilgileri oluyor. Bu bilgilere göre, zammın miktarı da değişiyor.

TABLOLARI TAKİP EDİN
Emeklilerin zam miktarlarını gösteren tabloları günlerdir yayınlıyoruz. TAKVİM uzmanlarının yaptığı hesaplarla oluşan tabloları yayınlamaya da devam edeceğiz . Sayfalarımızda kaçıranlar için, ayrıca geçmiş tablolardan üçünü de bulabilirsiniz. Küsuratlı rakamda olanlar başlangıç prim günlerini baz almalılar. Örneğin 5 bin 200 günü olan bir emeklimiz, 5 bin prim gününe göre hazırlanmış tabloyu incelemeli. Gösterge rakamları da belirli aralıklarla yayımlanıyor.Tek tek 2 milyon kişinin göstergesini tabloya yansıtmak mümkün olmadığı için, belli aralıklarla yer alan göstergelerden size en yakın olanı baz alınız.


2 BİN 500 EMEKLİYE TOPLU PARA GELİYOR
Emeklilerimizin en çok merak ettiği konulardan birisi de, toplu para alıp alamayacakları. Daha önce de detaylarını verdiğimiz gibi intibak hesapları yapılırken SGK yetkilileri 2 bin 500 emeklinin maaşında eksik ödeme 3 bin 500 emeklinin maaşında ise fazla ödeme tespit etti. Yapılan çalışma sonucunda bu 2 bin 500 emekliye 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler yapılmaya başlandı. Bu ödemeler Kasım sonuna kadar devam edecek. Eksik ödenenlerden ise toplu bir kesinti yapılması söz konusu olmayacak. Bunun yanında, intibak zamları her ay maaşlara yansıtılacak. İntibakta toplu ödeme yok.

Kaynak:Takvim

11 Kasım 2012 Pazar 20:53

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
mustafasellü 9 ay önce

Emekliye allah yardim etsinn

Misafir Avatar
mustafa sellu 1 yıl önce

Niyebana vermediler

Misafir Avatar
çok beklersiniz 2 yıl önce

30 sene çalış, didin olamadıktaa, bu çingene sadakalarıylnamı olacaz,e kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar, aynı aynı sene , genede bugün emkeli olanaları yakalamamız münkün değillllllllllllllllllllllllll

Misafir Avatar
yıldırım ballı 2 yıl önce

ben 32 sene fıılen çalıştım ne kadar intıbak alacağim 1995 emekjlı oldum

Misafir Avatar
Kanber özdemir 2 yıl önce

çok çileler çekdim çok cefa gördüm. emekli olunca yaşarım dedim. bir araba için hep hayal kurdum. fedakar cefakar emekliyim ben. ilgililere saygılar sunarım

Misafir Avatar
ÇETİN AŞKIN 2 yıl önce

1995 tari̇hi̇nde emekli̇oldum,gösterge 14925 hi̇zmet sürem ise 8350 gündür,one kadarcak 2013 zammive i̇nti̇baktan sonra eli̇me ne kadar maaş geçer,fark alabi̇li̇rmi̇yi̇m.eğer alirsam ne kadar fark alabi̇li̇ri̇m.selamlar saygilar.

Misafir Avatar
yılmaz lokmaoğlu 2 yıl önce

herşey aldatmaca herşet sahte kimin ne yaptığı belli değil kandırılıyoruz

Misafir Avatar
nail yıldıran 2 yıl önce

23 yıl birfil çalıştım 2 yıl askerlik borçlandım derecem 3 kademem3 göstergem5300 ben ne alırım

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku