Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu ?

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri AA muhabirine değerlendirmede bulundu.

Kış lastiği takmayan sürücüye ceza uygulamasının ilk etapta şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçlara yönelik olduğunu vurgulayan trafik yetkilileri, özel araçlar için herhangi bir zorunluğun bulunmadığını bildirdi.

Yetkililer, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yönetmeliğine göre, aralık ayı başından nisan ayı başına kadar kış lastiği kullanmayan ticari araç sahiplerine 500 lira ceza verileceğini, bu yönetmeliğin hususi araçları kapsamadığını ifade etti.

Kış lastiklerinin, olumsuz yol koşullarında yüksek güvenlik sağladığı için kış lastiği takmayı tüm sürücülere tavsiye ettiklerini anlatan emniyet yetkilileri, kış lastiklerinin özellikle düşük sıcaklıklarda ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha yüksek güvenlik sağladığını kaydetti.

Kış lastiklerinin normal lastiklere göre ıslak zeminlerde yüzde 10, kar üzerinde yüzde 20 daha kısa fren mesafesi sağladığını vurgulayan yetkililer, mevsimine göre lastik kullanmanın lastiğin performansını artırdığına dikkati çekti.

Emniyet yetkilileri, lastikleri teknik şartlara aykırı olan, kabak lastiklerle yola çıkan sürücülere 72 lira idari para cezası yazıldığını, ehliyetlerine ise 20 ceza puanı uygulandığını da hatırlattı.


Yorum Gönder

Etiketleri :

Bunlarda İlginizi Çekebilir !

Hususi araçlara kış lastiği zorunlu mu ?

Bazı lastik satıcılarının kış lastiğinin herkes için zorunlu olduğunu öne sürmesi ve bu yönde mesajlar atması üzerine emniyet yetkilileri AA muhabirine değerlendirmede bulundu. Kış lastiği takmayan sür...

Kış lastiği konusunda bilinmesi gerekenler

Sebeplerden birisi de araçların mevsim koşularına uygun olmaması. Kış mevsimine girdiğimiz bugünlerde başta antifriz, silecek ve lastik olmak üzere araçların kış koşullarına uygun hale gelmesi son derece ön...

Kış Lastiği Olmayana 519 TL Ceza Geliyor

 Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan 5 milyona yakın ticari aracın kış lastiği takma zorunluluğu bugün başladı. Kurala uymayan araçların işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacak 7 derecenin...

ABD'den 21 günlük zorunlu karantina kararı

ABD'lі Doktor Craіg Spеncеr, ABDde Ebоla teşhisi konan dördüncü, New Yorkta іlk işi oldu. Gіnеdеn dönen Craig Spenсerın Ebоla virüsü taşıdığının аçıklаnmаsındаn ardından, virüs taşıya...

SİTENİZ HABER.SGK.NET'i Takip EDİN ! :)
X
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat