Facebook'ta yazan doğum tarihi hayatını kurtardı !

Antalya'da yaşayan 20 yaşındaki Kenan K. ,uzun süredir 15 yaşındaki Demet K. ile görüşüyordu.Demet K.'nın Kenan k. hakkında beni evine götürüp zorla tecavüz etti iddiası ile kızın kendi rızasıyla beraber olduğunu söyleyen Kenan K. bu defa kızın yaşı tutmadığı için ceza alacakken , facebook'ta yazan doğum tarihini delil gösterdi ve hayatı kurtuldu.

TUTUKLANDI ve 19 YIL HAPSİ İSTENDİ

Tutuklanan Kenan K. ile ilgili, Demet K.'nın gerçek doğum tarihi 17 Şubat 2000 olduğundan,  'kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak' ve '15 yaşından küçük çocuğa nitelikli cinsel istismar' suçundan toplam 19 seneyi bulan hapis cezası istemiyle dava açıldı. Antalya 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan davanın duruşmasında Demet K., sanığın kendisiyle zorla cinsel ilişkiye girdiğini iddiasında bulunuldu. Kenan K. ise mağdureyle kendi isteğiyle beraber olduklarını ifde etti. Kenan K., Demet K.'nın Facebook sayfasında doğum tarihini 17 Şubat 1997 olarak gösteren Facebook profilini de mahkemeye delil olarak sundu. Kenan K., mağdureyle Facebook üzerinden tanıştıklarını, buradaki bilgilere inanarak kızın isteği üzerine ilişkiye girdiğini bildirdi.

'REŞİT OLMAYANLA RIZASIYLA İLİŞKİ'DEN CEZASI VERİLDİ

Mahkeme ilişkinin yaşandığı yer, ilişkiden sonra mağdurenin sanık ile beraber evden çıkarken güvenlik kameralarındaki görüntülerinin durumlarınıda değerlendirerek, Demet K.'nın özgürlüğünün kısıtlanmasıyla ilgili koşulların oluşmadığı kararına vardı. Ayrıca olay tarihinde 14 yaş 11 aylık olan Demet K.'nın Facebook'ta yaşını 3 yaş büyük göstererek sanığın kaçınılmaz bir hataya düşmesine yol açtığına dikkat çeken mahkeme, sanığın eylemini 'reşit olmayanla kendi rızasıyla ilişki' olarak değerlendirdi. Mahkeme bu suçtan sanığa 2 yıl hapis cezası verdi. İyi hal takdir indirimi uygulayan mahkeme, cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. Sanığın cezaevinde yattığı sürenin de bu cezadan mahsubuna karar veren mahkeme, kalanını da erteleyip tahliyesini kararlaştırdı.

Kararı duyan sanık yakınları, sevinçten ağladı. Sanığın annesi Nuriye K. ise yaşadığı heyecan nedeniyle duruşma salonunda kendinden geçti. Anneyi mübaşir ile adliyede görevli bir kadın polis kolonya koklatarak kendine getirdi.Yorum Gönder

Etiketleri :