Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
Engellilerin ve engelli çocuğu olan ailelerin hayatını kolaylaştıracak, daha iyi hizmet almalarını sağlayacak yeni düzenlemeler geliyor. Başbakanlık'a gönderilen ve Haziran ayı içerisinde yasalaşması hedeflenen yeni düzenleme, engelliliğin tanımından başlayarak bir dizi değişiklik içeriyor.

TANIM DEĞİŞECEK

Ak Parti Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Murtaza Yetiş, 'engelli' tanımının değiştirileceğini ve yeni bir bakış açısıyla düzenleneceğini belirtti. Düzenlemeyle, toplumda engellilere yönelik olarak yapması gerekenleri yapmayanların, engelleri kaldırmayanların 'ayrımcılıkla' suçlanmasına kadar gidilebileceğini anlatan Yetiş, "Örneğin bir belediye, yapması gereken hizmeti yapmıyor, önlem almıyorsa ayrımcılık yapmakla suçlanabilecek. Engelli birey, engelli olmayan birey kadar ulaşımdan yararlanamıyorsa bu ayrımcılık olarak nitelendirilebilecek" dedi.

UZMAN SAYISI ARTACAK

Kendisi engelli olan ya da engelli çocuğu bulunan memurlara, bir defaya mahsus olmak üzere istediği yere tayin hakkı verileceğini bildiren Yetiş, engelli kişilerin daha sık hastalandığı ve tedavilerinin daha uzun sürdüğü gerçeğini göz önünde bulundurarak engelli çocuğu olan memur anne veya babaya, yıllık izin haklarından ayrı olarak 20 gün daha 'hastalık izni' verileceğini söyledi. Yetiş, zihinsel engellilerin rehabilitasyon ve eğitimin erken başlatılmasının önemine işaret ederek, bunun için 'erken müdahale uzmanları'nın sayısını artıracaklarını, daha çok üniversitede yüksek lisans programları çerçevesinde bu uzmanların yetiştirilmesinin sağlanacağını ifade etti.

KORUMALI İŞYERLERİ DESTEKLENECEK

Engellilerin istihdamı konusunda korumalı işyerlerinin yasayla güvence altına alınacağını belirten Yetiş, korumalı işyerini zihinsel engellilere yönelik kurguladıklarını söyledi. Engellilikte temel esasın kaynaştırma olduğunu, ancak zihinsel engellilerde kaynaştırmanın zor sağlandığını vurgulayan Yetiş, "Onları hiç olmazsa evden sokağa çıkarabilelim düşüncesiyle korumalı işyerini geliştiriyoruz. İşyerinin kuruluşundan mesleki eğitim verilmesine, personelin priminden maaşının verilmesine kadar geniş teşvik sağlanıyor" dedi.

İHTİYACA GÖRE SOSYAL YARDIM

Murtaza Yetiş, engellilere yönelik standart sosyal yardım verilmesi yerine bunun bireyselleştirilmesini amaçladıklarını kaydetti. Yetiş, geliri, özbakımı, engellilik durumu farklı olanlara farklı sosyal yardımın verilmesinden hareketle 'daha çok ihtiyacı olan ve daha çok bakım gerektirene daha fazla yardım ve destek verilmesi'ni amaçladıklarını söyledi.

20 Mayıs 2013 Pazartesi 09:42

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
veli 2 yıl önce

arkadaşlar peki iyi de /40 lar neyapsın bo tayin meselesi iyi ama /40arkadaşlar neyapsın haksızlık tır onlar hernekadar bizle itersek onlarda ister taa şırnakta gelen var ozak yerler herkes ister kendi memleketini arkadaşlar llahınıza sizde yardımcı olun herkes elini vijdanına bıraksın başbakana sesleniyorum sagılarımla

Misafir Avatar
veli 2 yıl önce

arkadaşlar peki iyi de /40 lar neyapsın bo tayin meselesi iyi ama /40arkadaşlar neyapsın haksızlık tır onlar hernekadar bizle itersek onlarda ister taa şırnakta gelen var ozak yerler herkes ister kendi memleketini arkadaşlar llahınıza sizde yardımcı olun herkes elini vijdanına bıraksın başbakana sesleniyorum sagılarımla

Misafir Avatar
kerem karagöz 2 yıl önce

inşallah bu uygulama sözde kalmaz bir an evvel yürürlüğe girer haziran ayına da az bir zaman kaldı zaaten bu haberi takip edeceğim.ben bir kamu
iş yerinde çalışıyorum zorla başka bir şehire tayinimi yaptılar atandığım şehirde çok zor koşullar altındayım............

Misafir Avatar
hasan yiğit 2 yıl önce

engelli çocuğu olana veriyorsunuz psikolojik rahatsızlığı olan engellilerede yani akıl hastalırınada sürekli raporu olanlarada 20 gün veya kanser verem gibi hastalarada verilmesini istiyoruz çünkü yazın havlar bunaltıcı oluyor.

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku