22 Şubat 2013 Cuma 09:25


Emekliye İki Maaş İkramiye Verilecek


Emekliye İki Maaş İkramiye Verilecek

CHP Milletvekili Aylin Nazlıaka, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Kanun teklifinde emeklilere veya bunların hak sahiplerine her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere, yılda iki defa almakta oldukları aylık tutarında ikramiye verilmesi önerildi.

TBMM’ye sunulan kanun teklifinin gerekçesinde Türkiye’deki emeklilerin yaşam koşullarıyla gelişmiş ülkelerdeki emeklilerin yaşam koşulları kıyaslandı ve ülkemizdeki emeklilerin yaşamlarını düşük maaşlar nedeniyle sıkıntı içinde geçirmekte olduğuna dikkat çekildi.

CHP tarafından verilen kanun teklifinin maddeleri şu şekilde belirlendi:

“MADDE 1- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

“EK MADDE 8- Bu Kanuna veya 506, 1479, 5434, 2925 ve mülga 2926 sayılı Kanunlara göre aylık almakta olan kişilere veya bunların hak sahiplerine her yıl ocak ve temmuz aylarında olmak üzere, yılda iki defa almakta oldukları aylık tutarında ikramiye ödenir.”

“MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.”

“MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.”

Kanun teklifinin gerekçesinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Kamuda, özel sektörde ya da kendi iş yerinde çalışarak uzun yıllar hizmet veren, ülke ekonomisine katkıda bulunan, katma değer yaratan vatandaşlarımız belli bir çalışma süresi ve belli bir yaştan sonra mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşamlarını devam ettirmek, hayallerini gerçekleştirmek umuduyla emekli olmaktadır. Fakat ülkemizde emekliler yaşamlarını düşük maaşlar nedeniyle sıkıntı içinde geçirmektedirler. Gelişmiş ülkelerde emeklilik kişiler için dinlenmek, gezmek ve yaşamlarının kalan bölümünde hayallerini gerçekleştirdikleri bir dönem demek olurken, ülkemizde emeklilik vatandaşlarımızın büyük bölümü için azalan gelir, ek iş ve maddi sıkıntı anlamını taşımaktadır.”

“2012 Ekim ayı itibariyle ülkemizde SSK emeklisi 5 milyon 985 bin, Bağ-Kur emeklisi sayısı 2 milyon 442 bin, Emekli Sandığı emeklisi 1 milyon 880 bin kişidir. Emeklilerimiz, 10 milyon 307 bin kişilik büyük bir grubu oluşturmaktadır. 2012 Aralık ayı itibariyle SSK asgari aylık 852 TL azami aylık 1.417TL, Bağ-Kur 6.basamak 797TL 24.basamak 1.867TL, Emekli Sandığı asgari 1.042TL azami 4.781TL’dir.”

“Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Ocak 2013 Açlık Ve Yoksulluk Sınırı Araştırmasına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.002,5 TL’dir. Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3.265,55 TL. olarak hesaplanmıştır.”

“Yine TÜK verilerine göre ülkemizde yüzde 20’lik gruplarda, en yüksek gelire sahip son gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,7 iken, en düşük gelire sahip ilk gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 5,8’dir. Bu rakamlar Türkiye’nin gelir dağılımındaki dengesizliğe ve yoksulluğa ilişkin önemli bir göstergedir. Bugün emeklilerimizin yaklaşık yüzde 80’i yani 8 milyona yakın emeklimiz açlık sınırının, yüzde 90’a yakını ise yoksulluk sınırı altında yaşamaktadır.”

“Türkiye İşçi Emeklileri Derneği’nin 47 ilde, 4 bin 362 emekliyle yaptığı araştırma basında yer almıştır. Bu araştırmaya göre emeklilerin yüzde 72,2’si günlük gazete, yüzde 88,8’i kitap satın alamamaktadır. “Ülkemizin bir emeklisi olarak, mutlu bir yaşam sürdürebildiğinize inanıyor musunuz?ö sorusuna ise emeklilerin yüzde 95,6’sı hayır, sadece yüzde 4,4’ü evet mutluyum yanıtı vermiştir.”

“Geçim sıkıntısı çeken yüz binlerce emekli, yaşamlarını idame ettirmek için yeniden çalışmaya başlamaktadır. Resmi rakamlara göre Türkiye’de emeklilerin yüzde 38’i emekli olduktan sonra da çalışmaya devam etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) katılımıyla 15.01.2013 tarihinde düzenlenen Emeklilere Gelecek Stratejisi Konferansı’nda yetkililer tarafından yapılan açıklamada, emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin yüzde 5.2’si 60 yaş ve üstü bireylerden oluşmaktadır. 60 yaş üzerinde istihdam edilenlerin sayısının ise 1 milyon 450 bin kişi olduğu belirtilmiştir.”

“Vermiş olduğumuz kanun teklifiyle, emeklilere veya bunların hak sahiplerine her yıl Ocak ve temmuz aylarında olmak üzere, yılda iki defa almakta oldukları aylık tutarında ikramiye verilmesi önerilmektedir.”

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 26 yorum mevcut

  • rümuz 7 ay önce yorumlandı

   sayın bakanım eğer sizde biraz merhamet varsa 800 tl çok diyorsun öyleyse gel 6 ay askeri üçret alda görelim

  • hasan karaca 1 yıl önce yorumlandı

   hani atasözü var ya anne baba gerekirse 10 çocuğuna bakıyor,on çöcuk bir anne ve babaya bakamıyor.aynısı zamanında devlete karşı sorumluluğunu yerine getirmiş emekli vatandaşlarını devlet gece aç yatağa yatırıyor.mv ve yüksek bürokratların maaşlarından biraz kesilsin emekliye verilsin.

  • serife b. 1 yıl önce yorumlandı

   zannetmiyorum ama isallah olur emeklilerin yuzu gulsun

  • önder kara 1 yıl önce yorumlandı

   inşallah,soğk su icmeyelımde üzerine.

  • FARUK ÖTER 1 yıl önce yorumlandı

   hiç zannedmiyorum böyle bir uygulamanın yapılacağını bırak vermeyi ben 2002 yılında emekli oldum 8 binlira ikramiye verdiler ufak bir kafeterya açtım 2008 yılında kıriz zamanında batıredım bende kapattım bana 2013 yılındayız sen esnaflık yapmışsın deyip sgdp diye bir borç çıkardılar nekadar tahmin edin tam 9 binlira yani bu hükümet düşünmüş,biz bu adama 26 yıl hizmet vermiş ikramiye vermişiz bu parayı binlira fazlasıyla alın diye ben verecekleri ikramiyeden geçtim verdikleri aylığı alacaklar nerdeyse.ben bu parayı ödeyecem ama hakkımıda hiç helal etmeyecem şimdiki bu hükümete esnaflık yaptığım o günlerde bana sgdp pirimini her ay şu kadar ödeyeceksin diye tebliğ olsaydı öderdim.bu yanlışlığı kınıyorum.

  • Güzide AVCI 1 yıl önce yorumlandı

   ben s.s.k emeklisi vefat eden eşimin maaşını alıyorum bu kanun teklili benide sevindirecekmi acaba.?

  • ibrahim demır 1 yıl önce yorumlandı

   vermış oldugunuz teklıf icın teşekü ederım ama cok sahıpsız bir emeklıyız cünkü savunan hic kımsemız yoklüfen emeklıye sahıp cıkınız saygılarıla

  • emekli gerçekten emekliyor daha dogrusu sürünüyor böyle bir şey kabul olursa e3meklide istedigini yiyebilir 1 yıl önce yorumlandı

   emekli ac emekli borc icinde bu yasa cıkarsaemekli ölmeden önce biraz nefes alır

  • Oğuzhan kemer 1 yıl önce yorumlandı

   Boşuna dememişler herkes için chp:) helal sana cumhuriyet halk partisi

  • şaban kılıç 1 yıl önce yorumlandı

   devlet bu uygulamayı gerçekleştirsin osmanlı gibi hüküm sürer bu ülkeye

  • turgut tunç 1 yıl önce yorumlandı

   zayıf ihtimal ama inşallah olur

  • H K @ALAATTİN EMEKLİ 1 yıl önce yorumlandı

   doğru süylüyorsunuz katiliyorum size

  • serife.b. 1 yıl önce yorumlandı

   insanlar yaslandiklarinda bari biraz yuzleri gulsun bu sartlarda cok zor geciniyoruz cok guzel dusunmus chp tebrikler isallahh meclis onaylar.

  • Hasan uğurlu 1 yıl önce yorumlandı

   yukaıda zikri geçen emeklillere her yılınn ocak ve temmuz ayında ikramiye verilmesi için c.h.p tarafından verilen bu teklife katkı sunan c.h.p lillere ve gerekse yasalaşması için oy verecek tüm n millet vekillerimize şimdiden teşekkür ederiz inşallah olur buda intibakdaki farklardaki duruma benzemez inşallah selam ve saygılarımla

  • vijdan kara 1 yıl önce yorumlandı

   çok süper ya zaten sadece annam emekli, kadın cağız emekli diye burs yok hiç birşey yok devletten

  • kenan metin 1 yıl önce yorumlandı

   bu teklif güzel ama başbakan okey derse olur akp milletvekillerinin vicdanı tayip beydir.

  • gülbey onur 1 yıl önce yorumlandı

   yapılan öneri iyi fakat bunun arkasında durucak adam lazım adam allah sonumuzu hayır etsin

  • şükrü karataç 1 yıl önce yorumlandı

   gerçekten emeklinin buna ihtiyacı var. gerçekleşmese bile bunu dile getirip hatırlatmak bile önemlidir.teşekkürler sayın vekile.

  • mehmet söylemez 1 yıl önce yorumlandı

   yapılması rerekir chp deolmasa isçinin hali duman

  • ali kara 1 yıl önce yorumlandı

   bagkurlu gecmis yillarini odeyip emekli olabiliyor aynisi yasi gecen sigortalilar icin yapilsa

  • Hasan UĞURLU 1 yıl önce yorumlandı

   allah biz emeklilleri düşünüp meclise bu teklifi,
   veren c.h.p ve diger millet vekillerimize kabul edecek olan iktidar ve muhalefet millet vekillerimize şimdiden teşekkür ederiz.inşallah rededilmez

  • Hasan UĞURLU 1 yıl önce yorumlandı

   allah biz emeklilleri düşünüp meclise bu teklifi,
   veren c.h.p ve diger millet vekillerimize kabul edecek olan iktidar ve muhalefet millet vekillerimize şimdiden teşekkür ederiz.inşallah rededilmez

  • ALAATTİN EMEKLİ 1 yıl önce yorumlandı

   chp millet vekillerine teşekkür ediyorum şahsim adina,fakat akp hükümeti emeklileri herzaman madur etmiştir.ben emekli bir vatandaş olarak oy akp ye vermedim.vermemde.fakat durumu iyi olan emekliler maalesef oylarını veriyorlar.onların yüzünden vermiş olduğumuz oylar boşa gidiyor.ikramiye işine gelince akp hükümeti buna yanaşmaz.hemen bütce açik veriyor solagani atarlar.meclise biz emekliler için vermiş olduğunuz önerge için tüm chp millet vekillerine şahsim adina teşekkür ederim.

  • ayşe dinc 1 yıl önce yorumlandı

   iyi olr hic olmazsa yıllık ev ihtiyacımızı karşılal

  • sefika demirel 1 yıl önce yorumlandı

   gercek mi? saka mi.olursa sahane olaur tabiiki,

  • bayram cermik 1 yıl önce yorumlandı

   türkiyede zaten emekli maaşları zaten az bu öneriyi verenlere çok teşekürüler

  TÜM YORUMLAR

  nezaman-emekli-olurum emekliyas