Dünyanın en iyileri arasında 6 Türk üniversitesi


- İngilterede yüksek öğrenimle ilgili yayınlanan Times Higher Education (THE) isimli haftalık derginin Dünyanın En İyi Üniversiteleri listesinde, Türkiyeden 4 üniversite ilk 200de, toplam 6 üniversite de ilk 400de yer aldı.

Derginin bu yıl 11inci kez yayınladığı sıralamaya göre, ABDdeki California Institute of Technology üniversitesi ilk sıradaki yerini dördüncü kez korurken, Harvard Üniversitesi ikinci sırada yer aldı. İngilteredeki Oxford Üniversitesi üçüncü, ABDdeki Stanford Üniversitesi dördüncü ve yine İngilteredeki Cambridge Üniversitesi ise beşinci sırada yer buldu. 

Üniversitelerin araştırma, bilgi paylaşımı, uluslararası görünümü, öğretim ortamı gibi kriterleri dikkate alınarak hazırlanan listenin başında yer alan diğer üniversiteler ise sırasıyla şöyle:

The Massachusetts Institute of Technology Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, California Üniversitesi, Berkeley Üniversitesi, Imperial College London Üniversitesi ile Yale Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi oldu. 

Türkiyeden listede geçen yıl ilk 200de bir üniversite bulunurken, bu yıl bu sayının 4e yükselmesi dikkati çekti. Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 85inci, Boğaziçi Üniversitesi 139uncu, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 165inci, Sabancı Üniversitesi 182inci, Bilkent Üniversitesi 201inci, Koç Üniversitesi ise 301inci sırada yer aldı. İTÜ ve Sabancı üniversiteleri ilk kez listeye girmiş oldu.

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türkiyenin listedeki yerine ilişkin yaptığı açıklamada, Bu yıl Türkiye için çok iyi bir yıl oldu. Sıralamada ciddi yükselişler gerçekleşti. Bunun en önemli nedenlerinden biri araştırmalar. TÜBİTAK ve TAEKin Higgs bozonu parçacığını bulması, araştırma ve geliştirmeye yatırımın artması, Türk kuruluşlarının araştırma etkisini de artırmıştır ifadelerini kullandı. ODTÜ İLK 100'DE

Dünya sıralamasındaki ilk Türk üniversitesi, 85. sıraya yerleşen Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) oldu. ODTÜ, aynı dergi tarafından Mart ayında yayınlanan 'Dünyanın En İtibarlı 100 Üniversitesi' listesinde 71-80 bandında yer alarak 2014 yılında sıralamaya giren tek Türk üniversitesi olmuştu.

İlk 200'e giren Türk üniversitelerinden; Boğaziçi Üniversitesi 139., İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) 165. ve Sabancı Üniversitesi 182. sırada yer aldı. Bilkent Üniversitesi 201-225 sıra aralığında, Koç Üniversitesi ise 301-350 bandında yer buldu.

THE tarafından hazırlanan 'Dünya Üniversiteler Sıralaması', öğrenme ortamı, araştırma hacmi ve etkisi, inovasyon, gelir ve itibar gibi kıstaslar eşliğinde belirleniyor. Araştırma, dünya çapındaki üniversitelerin seviyeleri hakkında genel bir fikir veriyor.

İLK 10'DA ABD VE İNGİLTERE ÜNİVERSİTELERİ

Listede yer alan ilk 10 üniversite ise şu şekilde sıralanıyor:

1.Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü (Caltech) (ABD)
2.Harvard Üniversitesi (ABD)
3.Oxford Üniversitesi (İngiltere)
4.Stanford Üniversitesi
5.Cambridge Üniversitesi
6.Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) (ABD)
7.Princeton Üniversitesi
8.Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley (ABD)
9.Imperial College London (İngiltere) ve Yale Üniversitesi (ABD)Yorum Gönder

Etiketleri :