Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
Dul ve yetim aylığı, sigortalı olarak çalışmakta iken ya da sigortadan emekli olan kişilerin vefat etmesinin ardından SGK başvurmaları durumunda bağlanabilmektedir. Gerekli şartların yerine getirilmesinin ardından aylık bağlanması mümkün olmaktadır. Dul – yetim aylığı maaş başvurusu ve işlemleri için sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkezlerine evraklar teslim edilebileceği gibi Sosyal Güvenlik Merkezlerine başvuru yapılarak da işlemler başlatılabilmektedir.

Dul ve yetim aylığı

Sigortalı kişinin vefat etmesinin ardından ölümünün nüfus kütüklerine işlenmesinin ardından kuruma başvuru yapılabilmektedir. Dul ve yetim aylıkları, vefat eden sigortalının çocuk sayısına ve dul eşine bağlı olarak farklı oranlarda ödeme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Kız çocuklarının evlenmesinin ya da sigortalı olarak işe girmelerinin ardından yetim aylıkları kesilmektedir. Ancak işten ayrılmaları ya da eşlerinden ayrılmaları durumunda ise yetim aylıklarını almaya tekrar hak kazabilmektedir. Dul maaşı alınabilmesi için ilgili kişinin vefat eden sigortalının resmi nikahlı eşi olması gerekmektedir. Aksi durumlarda dul maaşı alabilmesi söz konusu olamamaktadır. Dul – yetim maaş başvurusu ve işlemleri tamamlanmasının ardından aylıklar belirlenen banka aracılığı ile alınabilmektedir.

10 Nisan 2013 Çarşamba 09:34

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
eara aa 8 ay önce

benimde babam 6 sene oldu vefat edelı ama boyle bırsey oldugunu bilmiyorum nsil başvuracağimi bilmiyorum bizim hicbirseyimiz yok alabilme imkanim var mi nasil basvuracam lutfen cvp bide yeşil kartımız tek var yani sigortamiz yok

Misafir Avatar
esra 8 ay önce

babasi vefat eden kızcocuklarin hepsı maas alabilir mı

Misafir Avatar
ahmet yurtsever 1 yıl önce

Annem babam vefat etti calişmiyorlardi yani ķöyde kaliyorlardi 11 yaşinda kiz kardeşime yetim ayliği verirlermi

Misafir Avatar
fatma 2 yıl önce

babamın maşı

Misafir Avatar
kiraz kucuk kesikbas 2 yıl önce

Esim oldu

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku