Dolandırıcıların Yeni Yöntemi Elektrik Kayıp Kaçak Bedeli!

 Kredi kartı aidatı, komisyon, dosya masrafı ve yapılandırma ismi altında bankalarca yansıtılan kesintilerin arka alınabilmesiyle ilgili telefon ya da mesajla ulaştıkları tüketiciden haksız kazanç mümkün kılan mafyalar (çeteler) , şimdi de faturalardaki kayıp Kaçakla ilgili kesintiler için vatandaşa dadandı. Yargıtay'ın 17 Aralık 2014 tarihinde kayıp kaçak bedelinin "haksız kazançtır ve bu nakitin tüketiciye iadesi gereklidir" yönünde kararı üzerine aylık faturalarından kesilen kayıp-kaçak bedelini arka almak isteyen vatandaşlar da ümitlenme tacirlerinin kurbanı oluyor.

80 İLA 300 LİRA İSTİYORLAR

Sabah'ın yaptığı habere göre , vatandaşların cep telefon numaralarını bir biçimde ele geçiren bu kişiler, günümüze kadar elektrik faturaları üzerinden alınan kayıp kaçak kesintilerini arka alabileceklerini, bunun için küçük bir meblağın gözden çıkarılmasının yeterli olacağını söyleyip son kullanıcıyı kandırıyorlar. Burada önceki meblağ ise 80 lira ila 300 lira arasında değişiyor.

VERİLEN HİZMET ÜCRETSİZ

Tüketiciler Birliği Başkan Yardımcısı Hatice Saadet Kalyoncu, en küçük bir açığı tacirlerin haksız kazanca dönüştürdüğünü, tüketicilerin uyanık olması gerekmekde olduğunu belirtti . Bu kişilerin çağrı merkezi kiralayıp tam bir dolandırıcılık şebekesi kurduğunun altını önemle çizen Kalyoncu, bunları belirtti : "Yaptıkları sadece bir dilekçe yazıp hakem heyetlerine vermek. Herhangi bir takip ya da kesintilerin iadesi gibi bir hizmet verilmiyor. Çoğu parayı aldıktan akabinde ortadan kayboluyor. Halbuki eli kalem tutan herkes kesintileri istediğine dair bir dilekçe yazıp bulunduğu semtin hakem heyetine bedava olarak verebilir. Bu hizmetin bir bedeli yok. Hakem kurlu 4 ay içinde dilekçenin sonucunu tüketiciye bildirmek mecburiyetinde ."

KAÇAK ELEKTRİKTE TRAFO FORMÜLÜ

Hükümet, bilhassa Doğu ve Güneydoğu Türkiye 'da kaçak elektrik kullanımını önlemek için "trafo" formülünü devreye sokacak. Model ile sadece kaçak elektrik kullanan kısımda kesinti yapılıp başka vatandaşların mağduriyetinin önüne geçilecek. Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Enerji Bakanı Taner YILDIZ , bu çerçevede , Doğu ve Güneydoğu Türkiye bölgelerinde trafo sayısının artırılacağını, trafolar çoğalınca sadece sokağın elektriklerinin kesileceğini belirtti . Yıldız, "Kayıp-kaçakların % 70'ini devlet finanse ediyor. Üç sene içinde devletin sübvanse ettiği oran % 45'lere gerileyecek" diye belirtti .

MilliyetYorum Gönder

Etiketleri :