Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
Bildiğiniz gibi 2008 yılında yürürlüğe giren sosyal güvenlik reformuyla birlikte bayanlar için doğum borçlanması imkanı getirildi.

Erkekler için askerlik borçlanmasında olduğu gibi, bayanlar da doğum sebebiyle çalışma hayatından ve sosyal güvenceden yoksun kaldıkları süreleri borçlanabilecekti. Borçlanma, en fazla iki çocuk için ve doğumdan sonraki çalışmadan geçen iki yıllık süre için sınırlıydı.

Bayan okurlarımızdan ve eşlerinden doğum borçlanmasına dair çok soru aldığımız için güncel uygulamayı özetlemekte fayda var.

Şu anki uygulamada doğum borçlanması hakkından sadece doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunan bayanlar yararlanabiliyor.

Buna göre:

· Doğumdan önce SSK'lı çalışması bulunmayan,

· Doğumdan önce çalışması olan fakat SSK kapsamında değil de diğer sandıklar kapsamında çalışması bulunan,

· Doğumdan önce SSK'lı olmakla birlikte, doğumdan sonraki iki yıllık sürede çalışan veya isteğe bağlı prim ödeyen bayanlar


doğum borçlanmasından yararlanamıyor. Kapsam dışında kalan bayanların yargı mücadelesi oldu fakat halihazırda bayanlar lehine çıkmış Yargıtay kararı bulunmuyor.

Diğer taraftan doğum borçlanması yapan bayanların, borçlandıkları sürelerin hangi statüye sayılacağı, en son prim ödedikleri/çalıştıkları statüye göre belirleniyor.

Dolayısıyla örneğin borçlanmasının SSK'ya sayılmasını isteyen bir bayanın, Bağ-Kur kapsamında çalışırken veya isteğe bağlı prim öderken borçlanma yapmaması gerekiyor. Bu bayanların önce Bağ-Kur'dan veya isteğe bağlı sigortadan çıkmaları, sonra borçlanma talebinde bulunmaları gerekiyor.

Son olarak, hatalı borçlanma yaptığını düşünen veya borçlanmadan vazgeçen bayanlar için bir defaya mahsus olarak borçlanmaları iptal edilip, primleri SGK tarafından iade edilebiliyor.

Sadettin Orhan - BUGÜN

11 Şubat 2013 Pazartesi 11:04

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
fatma dikme 2 ay önce

ssk öncesi 2 doğumum var yaşım 55 şuanda çalışıyorum ama işten çıkma durumum var sağlık ve yaştan kimse işe almaz biz bütün anneler gibi bu kanundan yararlanıp emekli olmak istiyoruz saygılarımla

Misafir Avatar
makbule 5 ay önce

sgk başlangıcım var. 5 çocugum var pirimim eksik yaşım 50 oldu onları büyümesini bekledim su an beni kimse işe almıyor.zaten çöktüm belim sakat istesemde çalışamiyorum uzun süre ayakta kalamıyorum 5 çocugumu toplu ödemek istiyorum emekli olayım hastaneye gidemiyorum magduruz lütfen emekli olmak istiyorum artık devletimden bu konuda cok dogum yapan analarıda düsünler lütfen.saygılarımla .

Misafir Avatar
fatma sarıgül 6 ay önce

lütfen biz çaresiz eli mahkum anneleri düşünün saygılarımla

Misafir Avatar
erdal elmas 1 yıl önce

torba yasayı tüm doğum yapan anneler bekliyor.iktidarın bu yasayı çıkarmasını ümitle bekliyoruz.

Misafir Avatar
Ayşe Şen 1 yıl önce

lütfen ssk önceki doğumlarda borçlanma kapsamına alınsın bizler anne değilmiyiz .

Misafir Avatar
ayse.can.atac 1 yıl önce

ne zaman cıkcak bu yasa beklıyoruz kendılerıne gelınce bır gecede yasayı onaylıyorlar davamı acalım bızde dogum borclanmasını beklıyoruz bır an once yasa cıksın artık

Misafir Avatar
elmas terzi 1 yıl önce

1961 doğumluyum 5 çocuk annesiyim 2003 yılında ssk lı oldum lütfen sayın başbakan benim gibilere doğum borçlanma hakkı versin dizim menüsküs oldu daha çalışacak durumum yok lütfen bu hak bize verilsin

Misafir Avatar
nejla demiryurek 2 yıl önce

Bu yasa sosyal guvence ayrimi yapmadan tum annelerin faydalanmasi adeletli olur kanatindatim.

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku