Doğum borçlanması genişliyor mu?

Yani bayanlara hem çocuk hem de kariyer yaptırmanın yolları aranıyor. Bu amaçla Maliye, Aile ve Sosyal Politikalar ve Çalışma Bakanlıkları nezdinde farklı projeler üzerinde çalışılıyor. Tabii bu arada doğum borçlanması yapmak isteyen bayanlar da ümitlendiler. Mevcut uygulamada bir bayanın doğum borçlanması yapabilmesi için SSK'lı çalıştıktan sonra doğum yapmış olması gerekiyor. Bu şartla iki çocuk için dört yıl borçlanma yapılabiliyor. Buna karşın;

- İsteğe bağlı prim ödeyen
- Bağ-Kur kapsamında çalışan
- Tarım SSK veya Tarım Bağ-Kur kapsamında prim ödeyen bayanlar doğum borçlanması yapamıyorlar. Yani şu anki uygulamada, bir işverene bağımlı olarak çalışan bayanın doğum sebebiyle işinden ayrı kaldığı günler telafi edilirken, diğer bayanlar için bu imkan tanınmıyor. İşçi bayanın yararlandığı haktan esnaf, şirket ortağı ya da çiftçi bayan yararlanamıyor. Hazır yeni bir paket gündemdeyken, sadece bağımlı değil bağımsız çalışan bayanların da dikkate alınmasında fayda var.

Bağ-Kur'a geçmeniz dezavantaj olur


Soru: Sadettin Bey, ben 26.04.1977 doğumluyum.1996 yılında SSK başlangıcım var. Şu ana kadar da 2250 günüm mevcut. Ancak kendi işyerimi açacağımdan Bağ-Kur'a geçmek zorundayım. Bağ-Kur'a geçersem ne zaman ve kaç yaşında emekli olurum? SSK emeklisi olmak için tekrar ne zaman SSK'ya geçmem gerekir?
En erken hangi şekilde emekli olurum? Sabire K.

Cevap: Değerli okurum, SSK'dan emekli olabilmeniz için 5900 günü doldurup 53 yaşınızı tamamlamanız gerekiyor. Bağ-Kur emeklilik tarihinizi hesaplayabilmemiz için 2002/Haziran öncesindeki prim günü toplamınızı bilmemiz gerekir. Ancak 1996'dan günümüze ara boşluklarınız olduğu için muhtemelen Bağ-Kur'dan daha geç bir yaşta ve 7200 prim gününü doldurarak emekli olabilirsiniz. SSK'dan emeklilik hakkınızı korumak için 5900 günün son 1260 gününü SSK'lı olarak ödemeniz gerekir.

Evlilik yardımının ödenmesi gerekir

Soru: Sadettin Bey, bir bayan arkadaşım SSK emeklisi babasından dolayı yetim aylığı almaktadır. Aylık almakta iken bir günlüğüne sigorta girişi yapılıp tekrar işten ayrıldı ancak yetim aylığı kesilmedi. Şimdi evlilik öncesi çeyiz yardımına başvurduğunda bir günlük sigorta sebebiyle yardımı alamayacağı söylenmektedir. Bu konuda ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Özgür S.

Cevap: Değerli okurum, yetim aylığı alan kız çocukları çalışmaya başlamaları halinde aylıkları kesilir. İşten ayrıldıktan sonra talepte bulunmaları halinde tekrar aylık bağlanır. Arkadaşınızın aylığı kesilip yeniden bağlanması gerekirken kesilmeden ödenmeye devam edilmiş. Fakat bundan dolayı evlilik yardımından mahrum bırakılamaz. Zira şu an aylığa hak kazanma açısından engel bir durum bulunmadığından, evlilik tarihine kadar yetim aylığının ödenmesi ve iki yıllık aylık tutarında evlilik yardımının yapılması gerekir. "Bir günlük çalışma sebebiyle evlilik yardımı alamaz" şeklinde bir yorum yapılamaz.

BUGÜN - Sadettin OrhanYorum Gönder

 1. ayse.can.atac diyor ki:

  ben 1997 yılında ıse gırıs tarıhım1981 1984 1986 yıllarında 3 dogum yaptım bu dogum borclanmasından yararlanabılırmıyım ılk sıgortam 1997 yılında cok tesekkurrler

  1. MÜLAYİM SERT diyor ki:

   eşim,1981yilinda başlayan 2 yila yakin siğortali olarak çalişmiş.ev hanim ve iki doğum yapti.borclanaral emekli olabilirmi?

   1. MÜJGAN KAHVECİ diyor ki:

    01/08/1999 ssk başlangicim var yaklaşik 1400 günüm var şuan isteğe bağli ödemek istiyorum 28/10/2009 doğum yaptim doğum barçlanmasida yaparak ne kaç sene ödeme yapmam gerekir

    1. birgül gülmez diyor ki:

     doğum borçlanması tüm annelere gelmeli işçi esnaf emekli sandığı çiftçi bağkuru olan annelerin hepsine gelmeli annelik kutsaldır ayrım yapılmamalı bu haksızlık bir an önce giderilmeli

     1. şengül yılmaz diyor ki:

      tescil öncesi doğumların borçlanılabilmesinin yeni düzenlemede yer almasını tüm anneler ümitle bekliyor.

      1. emel yalçın diyor ki:

       kadınlarda pirim günü dolmuşsa yaşı aşşagı çekmek gibi bir yasa gündemdemi

       1. erkan şayirb diyor ki:

        ben 1987 ssk girişliyim 1969 dogumluyum nezaman emekli olabilirim

        Etiketleri :