Denetimli Serbestlik Yasası çıktı mı?

Denetimli Serbestlik Yasasında son durum aralık 2015 denetimli serbestlik yasasını bekleyenler için detayların tamamı haberimizden bulunabilir.

Son yılların en tartışmalı konularından biri olan denetimli serbestlik yasası, bir çok kişiye fayda sağlıyor. Mahkumların genel olarak iyi bir şekilde yaşaması için Adalet Bakanlığı tarafından çıkarılan denetimli serbestlik yönetmeliği, herkesi memnun ediyor.

Yeni kuralların getirildiği denetimli serbestlik yasasında bir çok kişi rahat bir şekilde hayatına devam edebiliyor. Büyük oranda etkili olan denetimli serbestlik yasası Avrupa standartlarına göre uygulanan bir sistem olarak görülüyor. Ülkemizin Avrupa standartlarına ulaşabilmesi için alınan bu yeni kararla birlikte bir çok kişi rahat bir şekilde artık sosyal yaşamına devam edebilecek.Bir çok kolaylık sağlayan denetimli serbestlik yasası, kişilerin rahat bir şekilde sosyal yaşama adapte olmasını sağlıyor. Çeşitli işlerde çalıştırarak, kamu yararına iyi işlerin yapılmasını ön gören bu yasa ile birlikte mahkumları dışarı çıkıp, cami, okul temizleyebiliyor, park ve bahçelerin düzenlemesine yardımcı oluyor.

Denetimli Serbestlik Yasası'ndan kimler yararlanabiliyor?

Denetimli serbestlik yasasından aslında her mahkum yararlanamıyor. Müebbet hapis cezası almayan mahkumlar dışında herkes denetimli serbestlik yasasından yararlanabiliyor. Denetimli serbestlik yasasında örneğin 18 ay hapis cezası alan kişinin 6 ay hapis yatması gerekiyor. Genel olarak 6. ayın sonunda dilekçesini veren kişi eğer uygun bulunursa denetimli serbestlik yasasından yararlanabiliyor.Denetimli serbestlik yasasından yararlanmak için de kişinin rahat bir şekilde içeride iyi tavırlar sergilemesi gerekiyor. İçeride problem çıkaran ve farklı suçlar işleyenlere kesinlikle denetimli serbestlik yasasından yararlanmasına izin verilmiyor.

 

Denetimli serbestlik yasasında hangi cezalar veriliyor? 

Denetimli serbestlik yasasında genel olarak cami ve okul temizleme gibi cezalar veriliyor. Kalan aylar genel olarak kamu cezalarına çeviriliyor. Bu cezaların yanı sıra kişiye elektronik kelepçe takılıp ev cezası da verilebiliyor. Denetimli serbestlik yasasında kişilerin şehir dışına çıkmalarına kesinlikle izin verilmiyor. Burada görevini icra eden kişiler, daha sonra görevleri bitince kendi sosyal yaşamlarına dönebiliyor.

 

Denetimli serbestlik yasası genel olarak mahkumların sosyal yaşamını hedef alıyor. Hapiste sosyal yaşamdan geri kalan ve büyük sıkıntı yaşayan bir çok kişinin daha rahat hayata adapte olmasını sağlayan bu yasa, her mahkumun yeni umudu oluyor.Yorum Gönder

Etiketleri :