Demirtaş Korkunun ecele faydası yok. HDP geliyor dedi

Demirtaş Korkunun ecele faydası yok. HDP geliyor dedi

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Korkunun ecele faydası yok. HDP geliyor” diyerek, “Eğer ki seçim döneminde başımıza bir iş gelirse, olabilir, bu gemi limana götürülecek, sizlere emanettir” dedi.
Demirtaş, parti genel merkezinde düzenlenen İl Eş Başkanları Toplantısı’nın açılışına katılarak, fiilen seçim startını verdi.
Demirtaş, Çözüm Süreci’ne ilişkin beklentilerin yerine getirilmediğini savunarak, “Hiçbir adım atmayan iktidar, çözüm sürecini biz tıkamışız gibi yaygara koparıyor. Siz hangi adımı attınız biz engel olduk. Başınızdaki patron, saraydaki patron, biz onu eleştirdiğimizde öfkeleniyor, Çözüm Süreci’ni donduruyorsa o sizin sorununuzdur. Patronunuzdan bu kadar korkmayacaktınız. Ne yapalım? O sizin patronunuz, bizim değil. Aman, ‘sayın Erdoğan’ı eleştirmeyin, öfkeleniyor, öfkelenince Çözüm Süreci anında duruveriyor, atılması gereken bütün adımlar da geri plana itiliyor’ diyorlar. Düşünün ki bir ülkenin barışı, bir tek insanın psikolojisine, ruh haline bağlı duruma gelmiş. Vay halimize. Senin, benim kardeşim, bu anaların evladı, ölmeyecekse eğer, Başbakan’ın değil, Cumhurbaşkanı’nın değil bizlerin ortak kararı ile olmalı. Ama artık öyle olmuyor. Evlatlarınızın ölüp ölmeyeceğine Cumhurbaşkanı’nın psikolojik durumu karar veriyor, ruh hali karar veriyor. Yani barış, onun psikolojisine bağlı. Biz böyle yaptık diye, psikolojisini bozduk diye süreci engellemiş olduk” dedi.
“Özel bütçesidir”
Demirtaş, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın “koruma Ordusu, gizli bütçesi” olduğunu da öne sürerek, şu ifadeleri kullandı:
“Bu kadar trilyonu ne yapacak saray? İstihbarat yetkisi almış, özel ordusu var, gizli örtülü özel bütçesi var. Yani devletin içinde tek kişilik ayrı bir devlet kurmuş durumda. Çünkü seçim sonuçlarından şimdiden kaygılanmaya başladılar. Ola ki iktidarı kaybederlerse parlamentoya bağlı olmayan, hesap vermeyen, denetlenemeyecek bir liderlik, bir dikta yönetimi oluşturmak istiyorlar. bugünden onun hazırlığı yapılıyor. Güvenlik yasası, bunun özel yasasıydı. Örtülü ödenek, özel bütçesidir. İstihbarat yetkisi ve kurduğu özel ordu, onu koruyacak özel güvenlik birimidir. Yani özel devlet. Şu anda kendi özerkliğini ilan etmiş durumda.”
“Gemi size emanet”
Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirdikleri zaman hakarete uğradıklarını ileri sürerek, “Tetikçisi olan, parayla tuttukları gazeteciler akşamları televizyonda, gündüz köşelerinde bizlere saldırarak, tehditler yağdırarak geri adım attırmaya çalışıyorlar. Bakın eğer ki bu seçim kampanyası döneminde başımıza bir iş gelirse, olabilir, benim bütün arkadaşlarımdan, bütün yoldaşlarımdan özel ricamdır, bu gemi limana götürülecek, sizlere emanettir. Şu veya bu şekilde bu özgürlük gemisi, limana ulaştırılacak. Bunu sizler başaracaksınız. Ben buna canı gönülden, yürekten inanıyorum. Korkunun ecele faydası yok. HDP geliyor” diye konuştu.
“TSK AKP saflarında”
Demirtaş, toplantıya gelirken de gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin “Başbakan Yardımcısı Akdoğan’ın, ‘Demirtaş’ın, Kandil’le birlikte Öcalan’ı etkisizleştirmeye çalıştığı iddiaları var’ dedi. Bununla ilgili yorumunuz nedir?” sorusunu yanıtlarken Demirtaş, “Bizim ne sayın Öcalan’la ne Kandil’le Çözüm Süreci, barış süreci konusunda bir ayrılığımız, gayrılığımız yok. Silahların bırakılması lazım. Bu konuda hemfikiriz” dedi.
Demirtaş, Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in Süleyman Şah Türbesi ziyaretini de, “Görünen o ki Mardin’de, Şırnak’ta, Hakkari’de senaryo ve göstermelik operasyonlarla, kışkırtmalarla ve Süleyman Şah Türbesi gibi çalışmalarla ordu, bizatihi seçim kampanyasına başlamış durumda. Yani, Türk Silahlı Kuvvetleri, şu anda AKP saflarında seçim kampanyasına dahil oldu. Ordunun gücü, şu anda AKP’ye nasıl oy devşirebilirim hesapları üzerinden kullanılıyor” diye eleştirdi. Demirtaş: 68 kuşağı HDP’nin varlık nedenidirHDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, parti genel merkezindeki “68’liler HDP’yi destekliyor” konulu basın açıklamasına katıldı. Demirtaş, 68’lilerin destek ve dayanışma bildirisinin çok kıymetli olduğunu belirterek, “Gerek ülkemizde gerek dünya genelinde 68 kuşağı, halklar, ezilenler, işçiler, emekçiler adına hayalleri, idealleri olan 68 rüzgarının taşıyıcıları, bugün HDP’nin varlığının nedenidir, gerekçesidir” dedi. “68’liler” adına açıklama yapan Ruhi Koç da, genel seçimlerde HDP’yi desteklemeye karar verdiklerini söyledi. 140 kişinin HDP’yi destekleme açıklamasına imza attığını belirten Koç, “43 yıl önce idam sehpasında Türk ve Kürt halkının kardeşliğini haykıran Deniz Gezmiş’in arkadaşları olarak bugün HDP’nin kardeşlik, eşitlik ve özgürlük mücadelesini destekliyoruz. HDP’nin Meclis’te güçlü bir şekilde temsilinin barışa ulaşmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz. HDP, programı ve söylemleriyle bir Türkiye partisidir” ifadesini kullandı. 

MİLLİYETYorum Gönder

Etiketleri :