Cumhuriyet Tarihi'nin En Büyük Cami'si Tamamlanmak Üzere !

Cumhuriyet tarihine büyüklüğüyle damga vuracağı söylenen Çamlıca Camii'sinin %75'lik bölümü tamamlandı.Çamlıca Camiisi'nin temeli 6 ağustos 2013'te atılmıştı.

Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olacağı belirtilen Çamlıca Camisi'nin kaba inşaatının yüzde 75'e yakını tamamlandı.

İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmetleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ergin Külünk, temeli 6 Ağustos 2013'te atılan Çamlıca Camisi'nde yapılan çalışmalarla ilgili Anadolu Ajansı AA muhabirine bilgi verdi.

Caminin kaba inşaatının yüzde 75'ine yakınının tamamlandığını anlatan Külünk, inşaatta yaklaşık 350 sahıslık bir ekibin 7 gün 24 saat esasına göre çalıştığını aktardı.

Camiyi, cuma günü ve kadir gecesine denk gelen 1 Temmuz 2016'da açmayı hedeflediklerini dile getiren Külünk, "Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Caminin kaba inşaatının yaklaşık yüzde 75'ini tamamlamış bulunuyoruz. Bunun yanında da atölyelerde, ince inşaatla alakalı ahşap, mermer, seramik, çini gibi ürünlerin üretimleri devam ediyor" dedi.

İnşaatı tamamlanan 2 minarenin külahları takılacak

Minarelerden ikisinin tamamlandığını belirten Külünk, "1 ve 2 numaralı minarelerin betonarme inşaatları kısa süre evvel bitti. Üçüncüsü de tamamlanmak üzere" diye konuştu.

Yurtdışından öğrenciler inşaatta staj yapıyor

Bunların arasında akademisyenlerin de bulunduğu kaydeden Külük, "Mesela Belçika'dan bir teknik üniversiteden gelenler oldu. Hollanda'da üniversitede okuyan 2 kız öğrenci, Erasmus yoluyla inşaatımızda staj yapıyor. Hollanda'dan diğer öğrenci arkadaşlarımız da geliyor" şeklinde konuştu.

 

AAYorum Gönder

Etiketleri :