Cem Uzan'ın Yabancı Bankalardaki Hesapları Deşifre Oldu !

 

Türkiye'ye karşı uluslararası mahkemelerde açtığı yaklaşık 100 milyar dolarlık davaların tümünü kaybeden işadamı Cem Uzan'a bir kötü haber de Körfez'den geldi. Uzan'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki gizli servetine  el konulacak. Uzun yıllardır 2 milyar dolardan fazla olan borcu ödenmediği için Uzan'ın peşine düşen Motorola, Türk işadamının Birleşik Arap Emirlikleri'nde küresel bir bankadaki parasını buldu. 

Motorola avukatları, 30 milyon dolarlık paraya el konulması için New York Mahkemesi'ne başvurdu. Uzanlara ait paranın, dünyanın büyük bankalarından biri olan İngiltere merkezli Standard Chartered'da olduğu öğrenildi. Bu yılın mart ayında da Uzan'ın Uzakdoğu'daki başka bir servetine daha ulaşıldı.

ABD'li Yargıç Jed Rakoff'un Motorola'ya Uzan ailesinin e-maillerini izleme izni vermesinin ardından Asya'da yatırımları olduğu ortaya çıktı. Uzanlar'ın internet yazışmalarından Hong Kong ve Singapur'da da mal varlıkları olduğu ortaya çıkdı. Motorola tarafından hemen bu ülkelerdeki mahkemelere gerekli başvurular yapıldı.

15 Kasım 2013'te Hong Kong'da, 18 Kasım'da da Singapur'da Uzanlar'a ait olduğu tespit edilen tüm mal varlıkları donduruldu. Motorola Uzan ailesinden kişilerin de bulunduğu 12 sanığa, Hong Kong'da 5.26 milyar dolarlık dava açtı. Dava açılanlar arasında Kemal Uzan, oğulları Cem ve Hakan Uzan da var.  Yorum Gönder

Etiketleri :