Bugün Hasta Olmamaya Çalışın!

 Bugün ülkemizde yaklaşık 22 bin aile hekimi 01 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezlerinde görevli,helim ve aile sağlığı çalışanlarına cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğunu getiren genelgeyi protesto etmek için tüm şehirlerde iş bırakma kararı aldı.

Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan, Sağlık Bakanlığı'nın yayımladığı genelgeyle, 1 Ocak'tan itibaren aile sağlığı merkezinde görevli aile hekimi ve aile sağlığı çalışanlarına, cumartesi günleri ayda en az 8 saat nöbet tutma zorunluluğu getirildiğini belirtti.

Aile hekimliklerinde cumartesi nöbeti

Hekimlerin aile sağlığı merkezi ya da halk sağlığı müdürlüğünün belirlediği yerlerde nöbet tutacağını dile getiren Karan, genelgeye tepki gösterdi. Karan, "Ülke genelindeki 22 bin civarında aile hekimi ve aile sağlığı merkezi çalışanları genelgeye itiraz etmek amacıyla cuma günü görevli olduğumuz yerlerde acil hasta dışında tedavi yapmayacağız. 1 günlük iş bırakma eylemi gerçekleştireceğiz" dedi.

Cuma günü aile hekimlerinin ülke genelinde basın açıklaması yaparak, tepkilerini dile getireceğini anlatan Karan, aile sağlığı merkezi görevlilerinin cumartesi günü de Ankara'da 'Aile Hekimine Sahip Çık' mitingi düzenleyeceğini söyledi. Karan, Antalya'da da cuma günü 10.00'da 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezi önünde dernek olarak basın açıklaması düzenleyeceklerini söyledi.

Genelge ile aile hekimlerinin koruyucu hekimlik görevini yerine getirmekte yetersiz kalacağını savunan Karan, bakanlık tarafından hastanelerin acil servisinde yaşanan yoğunluk nedeniyle kendilerine nöbet sistemi getirildiğini dile getirdi. Aile sağlığı merkezlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerine öncelik verildiğini vurgulayan Karan, "Herkesin kendi aile hekiminden hizmet alması prensibi yerine, nöbetçi hekimden hizmet almanın getirilmesi, aile hekimliği uygulamasını bitirerek, bu yerlerin aile sağlığı merkezi olma özelliğini kaybettirecektir. Bu şekilde eski sağlık ocağı sistemi tekrar getirilmek istenmektedir" dedi.
Karan, bakanlık tarafından aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına haftada altı gün, günde 12 saatten, ayda 300 saat, çalışma süresi getirilmek istendiğini, bu sürelerin uluslararası çalışma kanunlarına, insan haklarına ve anayasaya aykırı olduğunu savundu. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına yüklenilmek istenen angarya görevlerden, acil, aile sağlığı merkezi, toplum sağlığı merkezi nöbetlerinden vazgeçilmesi gerektiğini aktaran Karan, "Sağlık Bakanlığımıza da sesleniyoruz, bundan önceki sağlık ocağı uygulamasını bitirdiğiniz gibi şimdi de aile hekimliği uygulamasını bitirmeyin. Aile hekimliğine ve birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerine sahip çıkın. Eğer vatandaşlarımız da eski sağlık ocağı sistemine dönmek istemiyorsa, 184'ü arayıp Bakanın bu uygulamasını kabul etmediğinizi eski sağlık ocağı sistemine geri dönmek istemediğinizi bildirsinler istiyoruz" diye konuştu.

SAĞLIK BAKANI'NDAN PROTESTO İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Aile hekimlerinin bugün ve cumartesi günü protesto edeceğinin bildirilmesi üzerine açıklama yapan Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu; nöbet uygulamasından "taviz verilmeyeceğini", hekim ve hemşire sayısının artmasıyla süreç içinde pazar günleri de nöbet getirilmesinin planlandığını bildirdi.
Müezzinoğlu, etik değerleri olan sağlık mesleğinin 24 saat hizmet gerektirdiğinin altını çizdi.

Sağlıkta memur anlayışıyla 6-8 saat mesaili bir yönetimin dünyada ve Türkiye'de olmadığını, olmayacağını vurgulayan Müezzinoğlu, "Dolayısıyla aile hekimliğinin nöbetsizmiş gibi algılanmasını açıkçası yadırgıyorum, doğru bulmuyorum" diye konuştu.

Müezzinoğlu, 22 bini hekim, 25 bin de hemşire ve sağlık çalışanı olmak üzere bu sistemde 45 bin sağlıkçının görev yaptığını anımsatarak, şunları kaydetti:
"Bu arkadaşlarım 'biz memur olacağız' diyorlarsa, sağlıkta memur gibi bir yapı hekime de hemşireye de söz konusu değil. Dolayısıyla bu alan süreç içinde daha çok mesaili, ailelerin ve toplumun karşısında daha geniş mesaili olmak zorunda. Bunu hekim ve hemşire sayımızın artışıyla paralel olarak planlamamız gerekir. Şu anda ilk planda arzu ettiğimiz ve mevcut hekim ve hemşire sayımızla planladığımız hafta arası 5 gün esnek mesai ile sabah 8 akşam 8. Yani arkadaşlarımız bu 5 gün süresince yine 8 saat çalışacaklar. Mesela, bir aile sağlığı merkezinde 3 aile hekimimiz sabah 8 ile 4 arasında mesai yaparken, biri saat 12 ile 8 arasında mesai yapacak. O aile hekiminin muhatap olduğu kitleye biz saat 8'e kadar hekim ve hemşire vermiş olacağız. Haftada bir gün de yalnız cumartesi, gündüz 8 saat bir nöbet. Yani 4 hekimli aile sağlığı merkezini düşünürseniz, bir cumartesi bir hekimimiz, diğer cumartesi diğer aile hekimimiz ve diğeri. Dolayısıyla ayda 4 hafta sonu var. Ayda bir defa, cumartesi 8 saat o aile hekiminin muhatap olduğu ailelere sağlık hizmeti sunulacak. Bunu arkadaşların Türkiye kamuoyuna bir sorun gibi getiriyor olmalarından da mesleğim adına, bu mesleğin mensubu olarak açıkçası biraz rahatsızlık duyuyorum. Yani 'hekimim' dendiği an biz devamlı 24 saatin dinamiklerini oluşturuyoruz."

"TAVİZ YOK"

"Uygulamadan taviz verilecek mi?" sorusu üzerine Müezzinoğlu, "Hayır, tam aksine hekim sayımız ve hemşire sayımız arttıkça biz bunu pazar günlerine de ve olabildiğince ilk planda vatandaşın karşısına sabah 8, akşam 8, 12 saatlik bir muhataplığı önümüzdeki 2-3 yılın içinde planlıyoruz. Bunu hekim sayımız arttıkça, yeterli oldukça planlayacağız" dedi.

Müezzinoğlu, aile sağlığı merkezlerini yeniden tasarladıklarını ve yakında bu binaların yapımına başlanacağını ifade ederek, "Önümüzdeki 2-3 yıl içinde aile sağlığı merkezleri bu ülkeye ve bu ülke insanına yakışır, aile hekimlerimizin de saygın hizmet verecekleri bir konuma, fiziki mekanlara onları taşıyacağız" dedi.
Aile sağlığı hizmetlerini güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Müezzinoğlu, "Bu anlamdaki basit, ideolojik öncülere teslim olmazlarsa ki yüzde 90'ının bu anlamda bizimle aynı düşündüğünü de biliyorum ama önde bazen provokatif, bazen tahrik edici, bazen kamuoyuna yansıtıcı öncüler oluyor. Bu öncülere de aile hekimleri camiamızın yüzde 90'ı prim vermeyecektir. Zaten onlarla görüşüyorum, aramızda da iyi bir hukuk var" dedi.

"Uygulamanın acillerdeki yığılmayı önlemek için getirilip getirilmediği" sorulan Müezzinoğlu, "Hayır. Acilin formatında ayrı sorunlarımız var, o ayrı. Aile hekimlerimizi o çok bağlamıyor" ifadesini kullandı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, bir aile hekiminin muhatap olduğu kitleye daha geniş hizmet vermesinin amaçlandığını vurgulayarak, 4-5 aile hekiminin bulunduğu yerlerde bunun söz konusu olabileceğini söyledi. Müezzinoğlu, "Ayda 8 saatlik nöbeti mesleki bir problem gibi görüyorsa arkadaşlarımız, bunu Türkiye kamuoyunun bana göre duymaması gerekir. 8 saatlik bir nöbetten hekimler kaçıyormuş, hemşireler kaçıyormuş algısına 77 milyon ülke insanı rıza göstermez, onu da normal bulmaz" dedi.
Yorum Gönder

Etiketleri :