Bedelli Askerlik bekleyenlere kötü haber! Bedelli Askerlik yasası başka bahara kaldı çıkmayacak !

Genelkurmay Başkanlığı ile Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında geçen görüşmelerin ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Başbakan Davutoğlu'na önceki gün Genelkurmay Karargahı'nda sunulan brifingin ayrıntıları şimdi haber.sgk.net adresinde.

Genelkurmay  Karargahı'nda gündeme gelen konular şu şekilde sıralandı:

BEDELLİ ASKERLİK YASASI

Genelkurmay, askerlik sürelerinin kısaltılmasının ardından, özellikle 6 ay kısa dönem askerlik yükümlülerinin iç güvenliğe katkısının çok sınırlı olduğunu belirtti. Bedelli askerlik uygulamalarının mali imkanları yetersiz kesimlerde yarattığı rahatsızlığa ve bölgesel gelişmelerin ortaya çıkardığı güvenlik risklerine işaret edildi. Karargahın olumsuz bakışı karşısında, bedelli askerlik uygulaması düşüncesinin kesinlikle rafa kaldırıldığı ifade edildi.

SINIRLARA RADAR

Genelkurmay Plan ve Prensipler Başkanlığı, 2033 yılına kadar uygulamaya geçecek 27 modernizasyon projesi hakkında bilgi verdi. Öncelikli proje olarak sınır güvenliği üzerinde duruldu. Birinci adım olarak Suriye ve Irak, ardından İran sınırı kalekol, sabit radar, gözetleme ve acil alarm sistemleriyle donatılacak.

YASAL GÜVENCE

Genelkurmay, terörle mücadele operasyonlarında görev alan personelin yasal güvenceye kavuşturulması beklentisini 2 yıl önce hükümete bildirmişti. Bu beklenti yinelendi. Askeri personelin sivil mahkemede yargılanmaması, eğer yargılanacaksa da, orgeneraller için Başbakan, jandarma personeli için İçişleri Bakanı, diğer askeri personel için Milli Savunma Bakanı izninin şart koşulması talep edildi.Yorum Gönder

Etiketleri :