Başbakan Davutoğlu'ndan Esnafa Müjdeli Haber! Faizsiz Kredi Verilecek Kimler Faizsiz Kredi Alabilir?

 Başbakan Davutoğlu, esnafların her zaman yanında olacaklarını ve 2002'de kredi kullanan esnaf sayısının 60 binlerden gelinen noktada toplamda 1 milyonu aşmış durumda olduğunu söyleyerek, ''Hortumlanan bankalar dönemi bitti. AK Parti döneminde esnafımız rahat etti. Esnafımız bankalardan kredi çektikçe ekonomimiz daha da bereketlendi.'' dedi.

Başbakan Davutoğlu, esnaflara yönelik kredilerin açılması talimatını verdiğini belirterek esnafa yönelk şu açıklamaları yaptı:

* 3 yıllık ustalık belgesi olup işyeri açacak kişilere de faizsiz kredi verilecek.

* 600 milyon TL olan Halkbankası kredileri 150 milyon TL arttırılarak 750 milyon TL'ye çıkartılacak.

* Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun'da sürecin tamamlandığını da aktaran Davutoğlu, esnaf ve sanatkarların kültürlerinin devamı için ne tedbir alınması gerekiyor ise aldıklarını ve kanuna eklediklerini belirterek söz konusu kanuna eklenen maddeleri açıkladı...

*AVM kriterleri değiştirildi. Her AVM'de yüzde 5 pay ayırma zorunluluğu getirildi. Kaybolmaya yüz tutmuş mesleklere ise bin 3 oranında pay zorunluluğu getirildi. Buralarda uygulanacak kiralar ise rayiç bedelin 4/1'i oranında olacak.

* Ardı ardına yapılan indirimlerle ilgili de düzenleme yapılacak.

* Çalışma saatleri konusu da kanuna eklendi. Bütün esnaf ve sanatkar odaları alışveriş günleri yapacak.

* Ustalık belgesi ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılacak.

Konuşmasının sonunda KOBİ'lere G-20'de özel bir gündem ayırıldığını da aktaran Davutoğlu, ''KOBİ'ler üzerinden tanıtım yapılacak. Esnaf ve Sanatkarların kültürü tüm dünyaya tanıtılacak.'' dedi.Yorum Gönder

Etiketleri :