Banka Dosya Masrafı İade Almak İçin Dilekçe Örneği ( Banka Dosya Masrafı Geri Alma İşlemleri ) ÖĞRENBir bankadan çektiği konut kredisi için kesilen 1.825 TL’lik dosya masrafı ücretini ve yeniden yapılandırma esnasında kesilen 1.752 TL’lik ücreti icra yoluyla tahsil etti.

Bankalar, tüketici ve konut kredilerinde dosya masrafı ve yeniden yapılandırma ücretlerine ilişkin dekontu tüketiciye para ile veriyor. Bunun son örneği ise Ankara’da yaşandı. Ankara’da yaşayan B.K., 24 Mayıs 2007’de bir bankadan 73 bin TL konut kredisi çekti ve 12 Ekim 2009’da 58 bin 400 TL tutarında kredi kullanarak krediyi yeniden yapılandırdı. Banka bu işlem sebebiyle B.K.’dan 1.752 TL ücret tahsil etti. Kredi kullanırken de kendisinden tahsil edilen 1.825 TL’lik dosya masrafını da iade almak için kolları sıvayan B.K., bankanın dekontu vermek istememesi üzerine B.K., Bilgi Edinme Kurulu’na müracaat etti. Kurul, konuyu sorduğu bankadan, ‘Dekontları elektronik posta yolu ile ilgiliye gönderdik’ cevabı aldı. Buna rağmen dekontu alamayan B.K., her bir dekont için bankanın istediği 20 TL ücreti ödeyerek bankadan ilk çektiği kredi masrafının dekontunu ve yeniden yapılandırma masrafının dekontunu bankadan aldı.

SORUN ÇIKARAN BANKALARI HAKEM HEYETİNE BAŞVURABİLİRLER

B.K.’nın avukatı Mustafa Akıncı dekontla birlikte banka hakkında Ankara 3. İcra Müdürlüğü’ne müracaat ederek hem 1.752 TL’lik yeniden yapılandırma hem de 1.825 TL’lik dosya masrafını tahsil etti. Ankara Barosu avukatlarından Avukat Mustafa Akıncı, bankaların tahsil ettikleri dosya ve yeniden yapılandırma gibi masraf bedellerini iade etmemek için tüketicilere dekont zorluğu yaşattığını söyledi. Avukat Akıncı şunları kaydetti: "Bankalar son dönemde kredilere ilişkin masraf ve ödeme bilgileri evraklarını vermekte tüketicilere zorluk çıkarıyor. Çoğu zaman masraf dekontları için Tüketici Kanunu’ na aykırı olarak ücret istiyor. Haksız yere alınan dekont ücretleri için tüketiciler hakem heyetine başvurup dekont bedelinin iadesi yönünde karar çıkarttırabilirler. Somut olayda müvekkil tüketici kendisine dekont verilmemesi üzerine Bilgi Edinme Kurulu’na başvuru yapmış. Gerek yürürlükteki 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun gerekse 6 ay sonra yürürlüğe girecek 5602 Sayılı Yeni Tüketici Kanunu’nda tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamadan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı görevindedir. Bu nedenle kredi masraf ve ödeme tablosu bilgisi almak isteyen tüketiciye zorluk çıkarılması halinde tüketicilerin Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’ na bu durumu şikayet etmeleri yeterlidir."


İŞTE DOSYA MASRAFINI GERİ ALMANIZ İÇİN GEREKLİ BİLGİLER!

Sayın Tüketiciler, Kredilerden alınan “dosya masrafı, ekspertiz, kredi tahsis değerlendirme ücreti, vb.” bedelleri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla kredi alırken benzer kesintiler yapıldıysa, bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz.


Kredilerden alınan “dosya masrafı, hayat sigortası, ipotek fekki, ekspertiz ücreti vd.” kesintileri banka sizinle müzakere etmeden kesintisini yapamaz. Dolayısıyla bu ücret kesintilerini geri alabilmek için aşağıdaki yolu izleyiniz. (DASK Sigortası Yasa gereği Mecburidir.)


Kredi sözleşmesi yoksa bankanızdan isteyiniz. Yasa gereği banka bir örneğini vermek zorundadır. Dilekçe örneği aşağıdadır.

1.Kredi sözleşmenizi mutlaka okuyunuz. Sözleşmenizde bu ücretler belirtilmemiş veya belirtildiği halde sizinle müzakere edilmeden bilginiz ve onayınız olmadan tahsil edilmiş ise,

2.Bankanın Genel Müdürlüğüne (Mail, Faks veya İadeli Taahhütlü Mektup ile) kesilen bedel/bedellerin tarafınıza ödenmesini isteyiniz. İspatı bakımından iadeli taahhütlü mektup ile ihtar göndermenizi önermekteyiz. Olumlu yanıt alamazsanız o zaman,

3.Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.-TL’ye kadar miktar ise ikamet ettiğiniz yerde bulunan hakem heyetine dilekçe ile başvurunuz. Hakem heyetleri ilçelerde kaymakamlıklarda, İllerde valilik Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüklerinde bulunmaktadır. Hakem heyetlerinin 2013 yılı için 3.110,58.- TL'ye kadar olan kararları bağlayıcı olmayıp bir üst merci Tüketici Mahkemesine delil niteliği taşımaktadır.

4.Kesilen bedel miktarı 2013 yılı için 1.191,52.-TL’nin üzerinde ise doğrudan Tüketici Mahkemesine dilekçe ile başvurunuz. Davanızı kendiniz bizzat açabileceğiniz gibi avukatınız aracılığıylada açabilirsiniz. Avukat mecburiyeti yoktur.

5.Tüketici Mahkemeleri olmayan yerlerde aynı sıfatla “ASLİYE HUKUK MAHKEMELERİ” yetkilidir. BAKIRKÖY, BAHÇELİEVLER, BAĞCILAR, ESENLER, GÜNGÖREN VE ZEYTİNBURNU İLÇELERİ "BAKIRKÖY TÜKETİCİ MAHKEMESİ ADLİ BÖLGESİ GÖREV ALANI İÇERİSİNDEDİR." “HSK’nın 19.07.2007 tarih ve 336 Sayılı Kararı”


6.1.191,52.-TL’nin üzerinde bedeller için Mahkemeye müracaat ettiğinizde HMK’ya göre sizden peşin avans gideri ücreti alınır.

7.Mahkemeyi kaybetmeniz halinde “mahkeme masrafları, bilirkişi ve tebligat ücretleri ile karşı tarafın 660.-TL’lik avukatlık” ücretini ödemeniz söz konusu olabilir.


8.Bunun için ilgili mercilere müracaat etmeden önce sözleşmenizi okumanızı, ödeme belgelerini temin etmenizi ve belgelerin asıllarını (HMK'ya göre) başvuru dilekçelerinize eklemenizi önemle belirtiriz.Birer fotokopisi ve başvuru dava dilekçesinin bir örneğini kendinizde saklayınız.


9.Dilekçe Örneklerini; 

Bankaya ihtarname dilekçesi   İndir word - İndir PDF                          

Dosya Masrafı TSHH Dilekçesi   İndir word - İndir PDF

Dosya Masrafı Tüketici Mahkemesi Dilekçesi  İndir word - İndir PDF 
(Dosya_Masrafi_Tuketici_Mahkemesi_Dilekcesi)
 

Yargı kararları:

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Dosya Masrafı Kararı İndir word 

BANKALARIN DOSYA MASRAFI, KOMİSYON, VB. GİDERLERİ HAKKINDA YARGITAY KARARI  İndir word 


10.  ÖNEMLİ NOT: Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir yargı kararı niteliği taşımamaktadır. Dolayısıyla Yargı mercilerine başvurularınızda farklı sonuç almanız halinde derneğimizi bağlayıcılığı yoktur.


Bu sayfayı Tüketiciler Birliği Genel Sekreteri Mehmet İmrek, hazırlamıştır.

-----

DİLEKÇE ÖRNEĞİ

----

………………BANKASI……………………ŞUBESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

 

…………….nolu müşterinizim. Şubenizden ……………… tarihinde …………… ay vadeli olarak ……….. faiz oranı üzerinden …………………. TL ………………. Kredisi kullandım ve ……………. Ay ödeme yaptım.

 

İlgili krediyi kullanırken dosya masrafı adı altında tarafımdan eke makbuzunu sundugum ………… TL kesinti yapılmıştır. Kesinlen bu tutarın, 4077 sayılı Tüketici Koruma Kanunu’na göre haksız şart sayıldığından tutarın tarafıma iade edilmesini talep ediyorum.

 

Tarih :

Adres: Ad,

Soyad: İmza:-----
Kaynak: http://tuketiciler.org/

http://www.mersinim.net/Yorum Gönder

Etiketleri :