Balçika Saldırılarının Sebebi Belli Oldu

Belçika'da İntihar Saldırısı Son Dakika Haberleri, Brüksel'de Patlama, Brüksel'de Canlı Bomba, Brüksel Patlamalarını Kim Yaptı ?..

Belçika'nın başkenti Brüksel bu sabah çifte terör saldırısı ile vuruldu. İlk olarak Zaventem Havalimanında, hemen arkasından Maelbeek metro istasyonunda yaşanan çok şiddetli patlamalardan sonra duyrulan ölü ve yaralı sayıları artarken, olayın intihar saldırısı olduğu kesinleşti. 

Brüksel Savcısı’nın bürosundan yapılan açıklamada Zaventem Havalimanı’ndaki saldırıyı intihar bombacısının gerçekleştirdiği belirtildi. Savcılık bürosuna göre, havalimanı ve kent içindeki Maelbeek metro istasyonunda meydana gelen toplam 3 patlamada en az 26 kişi öldü, 35 kişi de yaralandı.

Patlamaların ardından havalimanı hava trafiğine kapatılırken, havalimanına giden demiryolu trafiği de durduruldu. Brüksel’de Avrupa Birliği binalarına yakın Maelbeek metro istasyonunda da patlama oldu. Belçika savcılığı havalimanı patlamalarında ölenleri 11 kişi olarak açıklarken, Belçika medyası da metro istasyonundaki patlamada en az 15 kişinin öldüğünü duyurdu.

Görgü tanıklarına göre, havalimanındaki patlama öncesinde birinin Arapça olduğu anlaşılan bir dilde bağırdı. Belçika’nın Belga Ajansı da, bu bilgiyi başka tanıklara dayanarak doğruladı. Görgü tanıkları, patlamalardan önce birkaç el silah sesi de duyuldu.

Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, yaptığı açıklamada "terör alarm"ını en üst düzeye yükselttiklerini söyledi.

Belçika Zaventem Havalimanı’nın Twitter hesabından "havalimanına gelmeyin" çağrısı yapıldı. Brüksel ulaşım otoritesi de tüm metro sisteminin kapatıldığını açıklarken, Britanya ile anakara arasındaki demiryolunu işleten Euro Star da Brüksel’e seferlerin iptal edildiğini duyurdu.

İşid Misillemesi Olabilir Mi ?
Yetkililer patlamaların IŞİD bağlantılı terör saldırısı olabileceğini belirtiyor. 13 Kasım 2015'te meydana gelen ve 130 kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris saldırılarını gerçekleştiren IŞİD üyesi Salah Abdeslam, gerçtiğimiz cuma günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de yakalanmıştı.Yorum Gönder

Etiketleri :