Bakan Taşeron İşçilerin Statülerini Açıkladı

Kadroya Alınan Taşeron işçilerin Statüleri Ne Olacak, Taşeron İşçilere Özel Sözleşme, Taşeron İşçiler Kadroya Ne Zaman Alınacak, Taşeron İşçi Haberleri Son Dakika,

Bizzat Başbakan Ahmet Davutoğu tarafından açıklanan taşeron işçiye kadro müjdesi ile sevinen taşeron işçiler, nasıl bir kadro alacakları hakkında merak içerisindeydiler. Maliye Bakanı Naci Ağbal, 720 bin asıl ve yardımcı taşeron işçiyi ilgilendiren ve kamuda istihdam edilmelerini sağlayacak tasarıya ilişkin yaptığı açıklamada taşeron işçilerin statüleri hakkında ipuçları verdi. 

NTV'de katıldığı programda konuşan Ağbal, “Bu kişiler özel sözleşmeli personel olacak. 3 yıl da bir sözleşme yenilecek. 3 yıllık arayla bu statüler yenilenecek. Kamuda farklı statüler var. Memur statüsü var, işçi statüsü var. Yani bu yeni bir statü. Bu kişileri memur kadrosundan almıyoruz. Bu kişileri özel sözleşmeli personel olarak kadroya alacağız. Ama kamuda çalışan, kamu bünyesinde çalışan, yeni statüde çalışacaklar” dedi.

Belediye Şirketlerinde Çalışan İşçiler Kapsamda Değil
Naci Ağbal, belediye şirketlerinde çalışanların bu kapsama alınmadığını da belirtti. Maliye Bakanı, yeni statü ile kadroya alınacak işçilerin, emekli olana kadar haklarından faydalanacaklarını söyledi. 
Sınav konusuyla ilgili de değerlendirmelerde bulanan Ağbal, "Kurumlar kendi bünyelerinde yazılı veya sözlü sınav yapabilir veya ÖSYM'ye sınav yaptırabilirler. Her kurumun kendi özelliğine göre sınav sistemi getireceğiz" dedi.
Taşeron işçilerin müracatlarını kendi kurumlarına yapacaklarını söyleyen Ağbal, "Kurumlar yasa çerçevesinde müracatları değerlendirecek. Kurumlar kendi ihtiyaçlarını belirleyerek Maliye Bakanlığı'na başvuracak." diye konuştu.
Kamu idareleri, belediyeler ve il özel idarelerinde yaklaşık 720 bin asıl ve yardımcı iş yapantaşeron personel, kamuda "özel sözleşmeli personel" olarak istihdam edilecek. Konuya ilişkin tasarı, 1-2 hafta içinde Meclis'e gönderilecek.

 Yorum Gönder

  1. Melek baydin diyor ki:

    Sayın faruk çetin sizlerden ricam bende kodrolu iş istiyorum inanin cok ihtiyacim var sizden rica ediyorum benimde iyi bir işim olmasini inanin cok istiyorum yardimci olursaniz inanin cok sevinirim SAYGILARIMLA.

    Etiketleri :