Bağ-Kur'a Prim borcu olanlar ne yapacak? 2014 Bağ-Kur Prim Borcu Affı En Son Haberler

Bağ-Kur'a Prim borcu olanlar ne yapacak? 2014 Bağ-Kur Prim Borcu Affı En Son Haberler. Bağ-Kur'a yüklü miktarda prim borcu olan vatandaşlar Meclisten çıkacak güzel haberi bekliyor. Peki Bağ-Kur prim borcu affıyla ilgili son durum ne? Haber.sgk.net sizler için araştırdı ve yakın zamanda çıkması beklenen yeni yasanın detaylarını ayaklarınıza kadar getirdi.

15 milyon vatandaşa müjde! Bağ-kur ve Genel Sağlık Sigortası ( GSS ) borcu olanlar, taşeron işçileri, emeklilikte yaşa takılanlar gibi büyük problemler sonunda aşılıyor. Yapılan düzenlemelerde son noktaya gelindi. Haber.sgk.net sizler için son gelişmeleri yakından inceliyor. Bağ-Kur'a borcu olanlara, geliri olduğu halde Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında primini yatıramayanlara af getiren tasarı, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Tasarıya eklenen düzenleme ile emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin de sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılıyor. Böylece, prim gün sayısı ve sigortalılık koşullarını doldurup da emeklilik için yaşı bekleyenler işsiz kaldığında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alacak.

SON VİRAJ


Milyonlarca vatandaşın gözü kulağı Ankara'ya çevrildi. Sosyal güvenlik alanında köklü adımlar atan hükümet, Bağ-Kur borcu olanlar için yeni bir sayfa açıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca hazırlanan düzenleme, Bakanlar Kurulu'na sunuldu. Tasarı ile Genel Sağlık Sigortası borçlarının yeniden yapılandırılması sağlanıyor. Tasarı ile emeklilikte yaşı bekleyenlerin yanı sıra taşeron işçiler için de müjdeli haber yer alıyor. Taşeron işçilerin asgari sözleşme süreleri de üç yıla çıkarılıyor. Böylece, taşeron işçiler de kıdem hakkına sahip olabilecek.

5 YILLIK BORÇ SİLİNECEK

Bakanlar Kurulu'nda imzaların tamamlanmasının ardından muhalefet partileriyle uzlaşı aranarak tasarı Meclis'e gönderilecek. Tasarı ile 2008'in öncesine ait 5 yıllık prim borçları silinecek. Bunun için herhangi bir başvuru yapılması gerekmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) otomatik olarak gerçekleştirecek. SGK uzmanları, bugün itibariyle prim borcu olup da ödeyemeyenlerin sigortalılığını dondurarak, prim borçlarını sildirmelerinde bir engel olmadığına dikkat çekiyor. Primlerini ödeyecek duruma geldiklerinde SGK'ya başvurup borcu ödeyerek silinen günlerini yeniden kazanma imkanına sahip olabilecekler. Prim borcu olanlar ödemek isterse ister peşin isterse taksitle bunları ödeyebilecek.

EMEKLİLİKTE KULLANILABİLECEK
Tasarıda yer alan düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. 2 yıldan fazla süredeki borçlarla birlikte hizmet de silinecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2 ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek. Silinen borç, hizmet açılarak aktif hale getirilebilecek.Yorum Gönder

  1. gizem diyor ki:

    artik cıksın bagkurlulara af ne zaman cıkacak o kadar insani umutlandiriyonuz ay oldu hala kesin birsey yok yoksa oy icin bi sadece bi yalan mi

    Etiketleri :