AYM'nin Gül ve Dündar kararına Çok Sert Tepki

Adalet Bakanı Can Dündar Erdem Gül Açıklaması,Bekir Bozdağ'dan AYM kararına Tepki, AYM Can Dündar ve Erdem Gül Kararına Tepkiler...

Bilindiği üzere AYM'nin Gül ve Dündar kararına ilk tepki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmişti. AYM geçtiğimiz gün, Dündar ve Gül kararının gerekçesi olarak "Casusluğa İlişkin Somut Bilgi Yok" açıklamasında bulundu. Ancak konu ile ilgili hükümet kanadından tepkilerin arkası kesilmeyecek gibi görünüyor, zira şu sıralarda "Hakim ve Cumhuriyet Savcılarının Meslek Öncesi ve Meslek İçi Eğitim Çalıştayı"na katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan da karara oldukça sert bir tepki geldi.

Anayasa Mahkemesi'nin gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül hakkında "hak ihlali" kararını değerlendiren Bozdağ, "Anayasa bireysel başvuru için iş hukuk yollarının tüketilmiş olmasının şart olduğunu söylüyor. Bunu anayasa diyor, şarttır  diyor. Anayasa kararın 58. paragrafında ne diyor? 'Tutuklama tedbiri nedeniyle ve basın özgürlüklerinin ihlal edildiği iddialarının incelenmesi için devam eden yargılama sürecinin tamamlanması gerekmemektedir' diyor. Kararında yazıyor, nereden çıkardın bunu? Anayasa şarttır diyor. Bunu bilmek için AYM Başkanı olmaya gerek yok. Hukuk fakültesine gitmeye de gerek yok.

Basın özgürlüğü söz konusu olduğu zaman yargı yolunun tüketilmesi gerektiği şartını ortadan kaldırır mı, kaldırmaz. Bu maddeyi Anayasa Mahkemesi çiğnemektedir. İlk derece gibi AYM bireysel başvuruları inceleyemez. Yargıtay gibi temyiz mahkemesi yerine koyup, ilk derece mahkemesi kararını Yargıtay gibi denetleyemez. Kararda mahkeme, yaptığı yanlışı düzeltmek için çırpınıyor. Hukuku nasıl çiğnediklerini kendi kararları içinde görülüyor.

Somut delilden bahsedilmediği söyleniyor. Delil incelemesi yapılıyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı'na ve karara imza atanlara soruyorum, bu karar bal gibi delil incelemesidir, bal gibi ilk derece mahkemesinin yerine geçip esas incelemesi yapmaktır. Anayasa, Anayasa Mahkememize böyle bir hakkı, vazifeyi vermemektedir." şeklinde konuştu.

 Yorum Gönder

Etiketleri :