Askerlik Fotoğrafı Çekip Sosyal Medyada Paylaşanlar Yandı

 Askeri Yargıtay Daireler Kurulu, emirlere rağmen üniformalı fotoğrafı sosyal paylaşım sitelerine yükleyen, birlik içinde çekilen toplu fotoğrafları paylaşıp ‘asker’ olduğunu yazanlar hakkından ilginç bir karar imza attı.

Askeri Yargıyat, fotoğraf çektirip sosyal medyada paylaşmayı "emre itaatsizlikte ısrar’ olduğuna karar verdi. Bu örnek içtihat kararı ışığında sosyal paylaşım sitelerinde üniformalı fotoğraf yayınlayan askerler 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılacak.

Askerliği sırasında fotoğraf çektiren ve bunu sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan bir kişi hakkında açılan davada, Askeri Yargıtay 1’inci Dairesi, sanığın eyleminin, “Günümüz dünyasında tamamen yasaklanması da emirlerin uygulanması da imkânsız” diye ‘emre itaatsizlikte ısrar’ suçu oluşmayacağına karar verdi.

Askeri Yargıtay Başsavcılığı ise bu karara Askeri Yargıtay Daireler Kurulu’nda itiraz etti.

Başsavcılığın itirazını kabul eden Kurul, 1'inci Daire'nin kararını kaldırdı. Kurul, sanık hakkındaki temyiz incelemesinin devam edilmek üzere dosyanın Daire’ye iadesine oybirliği ile karar verdi. Daireler Kurulu kararında, “Facebook’ta askeri fotoğrafların paylaşılmayacağına dair Birlik Komutanlığı’nca tebliğ edilen emrin birlik disiplini ve güvenliğinin sağlanması için verildiği" savunuldu.Yorum Gönder

Etiketleri :