Asgari ücret zamlanıyor

Asgari ücretlinin dört gözle beklediği zam pazarlığı yarın başlıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, gelecek yıl geçerli olacak yeni asgari ücretin belirlenmesine yönelik çalışmalar için bir araya gelecek. Çalışma Bakanlığı, komisyonun ilk toplantısı için tarafları toplantıya çağırdı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 5'i işçi, 5'i işveren, 5'i de devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşuyor. Komisyonda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK temsil ediyor. Komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğu ile karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluk sağladığı kabul ediliyor. İşverenler, işçilere komisyonca belirlenen ücretlerden düşük ücret ödeyemiyor.

ÖNGÖRÜ YÜZDE 3+3

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş, net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor. Öte yandan 2014 Yılı Programı'nda asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin öngörüye yer verilmişti. Buna göre, asgari ücretin Ocak ve Temmuz'da yüzde 3 artırılması planlanıyor.Yorum Gönder

 1. erol sahın diyor ki:

  surıyelı lere verdınız ımkanları bıze verın askerı ucretı onlara 800 tl asgerı ucret 600 650 ev kırası evde calısan 1 kısı 150 tl kalıyor dogal gaz elektırık su her aksam 1 kg bftek yersek yeter aman ha sakın 810 olmasın hovardalıga cıkmayalım sonra

  1. saim diyor ki:

   aç insanın halinden ancak ac insan anlar

   1. saim diyor ki:

    aç insanın halinden anlaması için aç kalması şart

    1. ali birinci diyor ki:

     burdan anne babamdan sonra ençok sevdiğim adama başbakanıma sesleniyorum.bir akparti ferdi olarak.bana sorulan soruların en önemlisi olan asgari ücretin neden bukadar düşük olduğuna cevap veremiyorum.sorular aynen şu şekilde oluyor.açlık sınırını devlet belirliyor 1300 tl asgari ücret 800 tl.buna bir açıklık lütfen.

     1. DELİCE diyor ki:

      allah razi olsun ya %3 varya bana evde araba alir gelecekte kurar sağolun devlet baba siz memurla oturuz masaya verin bol keseden nede olsa tüm devlet başbabakn cumhurbaşkani dahil herkes memur aliyor fazladan işçiyi düşünen mi var garibim 3 vardiya asgari ücret zengini gözü doysun diye ömrünü harciyor memurumda 1800 tlyle geçinemiyor yazik ki ne yaazik..

      Etiketleri :