Asgari ücret bin 205 lira

5 milyon asgari ücretli nefesini tuttu; yarın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda yapılacak toplantıya kilitlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, bu toplantıda 2014 yılında geçerli olacak asgari ücreti belirleyecek.

ZAM PAZARLIĞI

Bu yılki ilk toplantısını 6 Aralık'ta, ikinci toplantısını 18 Aralık'ta ve üçüncü toplantısını ise önceki gün yapan komisyon, işçi ve işveren temsilcilerinin kıyasıya pazarlığına sahne oldu. Pazarlıkların ardından, 2014 Yılı Programı'nda asgari ücretle ilgili yüzde 3+3 zam öngörüsünün üzerine çıkan taraflardan işçi tarafını temsil eden Türk-İş, en düşük memur maaşı konusunda ısrarcı olurken, işvereni temsil eden Türkiye İşveren Konfederasyonu (TİSK) yüzde 4.5+5 zam teklif etti. Tekliflerdeki ısrarcı tutum üzerine gözler, komisyonun yarınki dördüncü ve son toplantısına çevrildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ise komisyona yeni asgari ücret için işin ağırlığına göre 3 farklı rakam verdi.

HAFİF, ORTA VE AĞIR AYRIMI

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, üçüncü toplantıda Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) sunduğu verilerin görüşüldüğünü belirtti. İşverenin talebi üzerine TÜİK'in asgari ücreti 'hafif', 'orta' ve 'ağır' olarak belirlediğini anlatan Irgat, TÜİK'in asgari ücreti 'hafif'te 1013 lira 70 kuruş, 'orta'da 1081 lira 20 kuruş, 'ağır'da ise 1205 lira 10 kuruş olarak belirlediğini kaydetti. Irgat, "Biz asgari ücretin en düşük memur maaşıyla aynı seviyeye getirilmesini istiyoruz" diye konuştu. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir de zam tekliflerinin yüzde 4.5+5 olduğunu kaydederek, "Teklifimiz beklenen enflasyonun oldukça üzerinde olan bir rakam" dedi.

2013 ARTIŞI 4.1+4.4 OLMUŞTU


Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 803 lira 68 kuruş olarak uygulanıyor. 16 yaşından küçükler için brüt 877 lira 50 kuruş, net 700 lira 73 kuruş olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt bin 21 lira 50 kuruş, net 868 lira 27 kuruş düzeyinde bulunuyor. 2013'te asgari ücret ilk 6 ay için yüzde 4.1, ikinci altı ay içinse yüzde 4.4 artırılmıştı. Asgari ücrette 2013 yılındaki teki ortalama artış yüzdesi ise yüzde 8.61 olmuştu.

YAŞTA DA ANLAŞAMADILAR


Asgari Ücret Komisyonu'nda işçi ve işveren temsilcileri, '16 yaşını doldurmayanlar' ayrımının kaldırılması konusunda da farklı görüşleri savunuyor. Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Asgari ücretin '16 yaşını dolduranlar' ve '16 yaşını doldurmayanlar' olarak 2 farklı rakam olarak belirlenmesi uygulamasının da kaldırılmasını istiyoruz. Asgari ücret tek olmalı" dedi. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir de, asgari ücretin '16 yaşını doldurmayanlar' ile ilgili bölümün kaldırılması yerine yaşın 20 ya da 21'e yükseltilmesinden yana olduklarını kaydetti.Yorum Gönder

Etiketleri :