"Artık Taşeron İşçi Alınmayacak"

Teşeron İşçi Düzenlemesinde Son Durum, Yeni Taşeron İşçi Alımı Yapılacak Mı ? Taşeron İşçilerin Durumu Ne Olacak, Taşeron Kadro Kalkıyor Mu ?..

Asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılmaksızın tüm taşeron işçiler kadroya alınacak bir şekilde. Yeni bir statü getirilerek, başbakan Ahmet Davutoğlu'nunda dediği gibi dışarda bir tek taşeron işçi bırakılmayacak. Peki bundan böyle taşeron işçi alınacak mı, kurumlar taşeron şirketlerden işçi sağlamaya devam edeceklermi. İşte bu sorunun yanıtı Maliye Bakanı Naci Ağbal geldi. 

NTV'ye açıklamalarda bulunan Maliye bakanı Ağbal, taşeron sisteminin geleceğine dönük açıklamalar yaptı ve "İlerde bir kamu kurumu aynı güvenlik veya temizlik hizmetine daha fazla ihtiyacı olduğunda ihale alıp hizmet alımı yapmasın" diyerek taşeron kadroya son verileceğini işaret etti.

720 BİN TAŞERON İŞÇİNİN TAMAMI KADROYA ALINACAK MI?
Ağbal "Biz Maliye Bakanlığı olarak kamuda çalışan işçiler için Bakanlar Kurulu kararı çalışması yapık. O dönemde de kamuda çalışan personel sayılarına ilişkin verileri derledik. Bugün 720 bin olarak ifade ettiğimiz sayılar kurumlardan aldığımız verilere dayanıyor. Bu kanuni düzenleme bu personeli kapsıyor. Biz seçim beyannamemizde ve hükümet programımızda asıl işlerde çalışan personeli kamuya alacağız dedik ama bunu genişleterek yardımcı işlerde çalışanları da kapsayacak hale getirdik.

Dolayısıyla kamuda istihdam edeceğimiz kişileri özel sözleşmeli personel statüsünde istihdam edeceğiz. Yeni bir statü getiriyoruz. Bundan sonra kamuda özellikle yardımcı işler başta olmak üzere ihtiyaç duyulan alanlarda yeni bir özel sözleşmeli personel statüsü bu. Dolayısıyla geleceğe dönük olarak yeni bir sistem kuruyoruz. Bir defa da bu yeni sisteme mevcut çalışan işçilerin geçişini düzenliyoruz. Onun için cevap olarak burada kişileri kamuya alıyoruz ama almış olduğumuz statü özel sözleşmeli personel statüsü olacak" dedi.

 "BUNDAN SONRA YENİ SÖZLEŞMELİ PERSONEL STATÜSÜ İLE İHTİYAÇLAR GİDERİLECEK"
Bu durumun bir yasal düzenleme gerektirdiğini belirten Ağbal yönetmelikle olamayacağını söyledi. Bakan Ağbal sözlerini şöyle sürdürdü:
Bu konuda bir yasal düzenlememiz olacak. Hem yeni ihdas ettiğimiz sözleşmeli personel statüsünün çerçevesini, kapsamını, mali ve sosyal haklarını belirleyeceğiz hem de yeni belirlediğimiz statüye elemanların hangi koşullarda geçeceğini düzenleyeceğiz. Sanıyorum 3-4 veya 5 maddelik farklı kanunlarda düzenlemeler yapmak gerekiyor.

Bugün bu çalışanların yürütmekte oldukları hizmetler ortadan kalkmıyor. Ama bundan sonra yeni sözleşmeli personel statüsünde bu ihtiyacı giderelim diyoruz. İlerde bir kamu kurumu aynı güvenlik veya temizlik hizmetine daha fazla ihtiyacı olduğunda ihale alıp hizmet alımı yapmasın. Bu ihtiyacını bu sözleşmeli personel pozisyonundan karşılasın.Yorum Gönder

Etiketleri :