Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
Torba Yasa netleştikçe annelere de güzel haberler gelmeye başladı. Çocuğu olan kadın çalışanlara, hem doğum yardımı hem de erken emeklilik imkanı geliyor. Üstelik yasa geriye doğru işleyecek

Çalışan kadınların ve annelerin hayatını kolaylaştıracak Torba Yasa netleşiyor. Tasarı yasalaştığında yaklaşık 500 bin anneye erken emeklilik imkanı gelecek

Bu arada doğum yapan kadınlara da çocuk başına yapılacak nakit yardımı da belirleniyor. Buna göre ikinci çocuğu olan anneye bin lira, üçüncü çocuğu olana da 5 bin lira doğum yardımı yapılması planlanıyor.

Tasarı sadece emeklilik düşünenler için değil, çalışan her kadın için de önemli yenilikler barındırıyor. Tasarının önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. Tasarıda doğum borçlanmasında yapılacak değişiklikler kadınların daha önce emekli olmasını sağlarken kapsamda genişleyecek.

Sadece SSK'lılar değil, Bağ-Kur ve isteğe bağlı sigortalı olanlar da doğum borçlanması yapabilecek.

6 YIL ERKENE ALACAK


Daha önce 2 çocuk için yapılan borçlanma artık 3 çocuk için de yapılabilecek. Her çocuk için 2 yıl olarak planlanan borçlanma süresi 3 çocuğu olan bir anne için 6 yıl önce emeklilik anlamına geliyor

Bu tasarının ilk etapta 500 bine yakın çalışan anneyi etkileyeceği belirtiliyor. Bu arada sigorta olmadan önce yapılan doğumlar için de borçlanma imkanı açılması gündemde.

DOĞUM YAPANA PARA

Tasarıda daha önce açıklanan doğum izninin 24 haftaya çıkarılması da bulunuyor. Bu arada doğumlarda nakit ödeme yapılması da düşünülüyor. Çeşitli miktarlar telafuz edilmesine rağmen rakamın yasanın çıkartılması sırasında netlik kazanacağı söyleniyor.

Kulislerde telafuz edilen rakamlarda ikinci çocuk için bin lira üçüncü çocuk için ise 5 bin lira rakamları öne çıkıyor. Bu arada 300 liralık bez yardımı da düşünülüyor.

Annelerin, çocukları 6 yaşına gelene kadar esnek çalışma imkanına kavuşması da tasarıda yer alıyor. Tüp bebek katılım payları da düşürülüyor.

EVLENEN GENÇLERE KREDİ

Tasarı yeni evlenecek gençler için de bir müjde barındırıyor. 18-26 yaş arasında evlenen gençlere sıfır faizli ve bir yıl ödemesiz 10 bin lira evlilik kredisi verilmesi de düşünülüyor. Bu rakamın daha da artacağı belirtiliyor.

memurhaber14 Haziran 2013 Cuma 08:18

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
filiz filiz 6 ay önce

dogumlarin sgk oncesinide kapsamasini bekliyoruz.bes cocugumda sgk oncesi.onlari buyutmeden nasil calisabilirdik.

Misafir Avatar
m.k 1 yıl önce

bu yasayı daha çok beklicekmiyiz aylar geçti hala doğum borçlanması netleşmedi?

Misafir Avatar
dilek karagöz 2 yıl önce

sadece ssk lılara doğum borçlanması hakkı tanımak eşitsizliktir

Misafir Avatar
m.k 2 yıl önce

doğum borçlanması başlangıçtan önceki doğumlarıda kapsamalı ödediğin kadar geri çekmeli yaşı ilerlemiş bayanlarda emekli olabilmeli

Misafir Avatar
müjgan.aynacıoglu 2 yıl önce

ne zaman çıkacak merakla gekliyoruz

Misafir Avatar
Asuman 2 yıl önce

Sayın Başbakanım bugünlerde meclise gelecek olan doğum borçlanmasıyla ilgili sizden güzel haberler bekliyoruz.Doğum borçlanmasında ki sgk başlangıcının doğumlardan önce olması şartının kaldırılmasını ,torba yasanın yeni haliyle daha önce doğum yapmış ama sonradan sigortalı olmuş anneleri de kapsayacak şekilde çıkmasını istiyoruz.

Misafir Avatar
Cemal BÜYÜKDAĞ @anne gani 2 yıl önce

eşim isteğe bağkurlu şuanda onbeş yıllık torba yasadan yararlanırsa nezaman emekli olur başlangıç 1998 yaş 50

Misafir Avatar
Atilla alıgıç 2 yıl önce

haber kaynağınızı açıklasanız daha da sevineceğiz ama böyle haberler çıkıyor sonra bişey yok

İlgili Haberler

Sgk gün sorgulama isimle mümkün
Sgk Üzerinden artık şifresiz şekilde tc kimlik numaralırnızı girerek hizmet gün toplamlarınızı saniyeler...

Haberi Oku