ABD'li savcı Attorney Bharara Twiter'de fenomen oldu

Rezza Sarraf ( Zarrap ) tutuklamasının ardından Amerikalı Savcı Bharara fenomen haline geldi bakın neler paylaşıldı.

Olaylara hemen haber niteliği taşıyan ve haberi ilk duyuran bbc internet sitesindeki açıklamalarda şunlar yapılmıştı. 

İran asıllı Türk vatandaşı Reza Zarrab, ABD'de tutuklandı.
33 yaşındaki Zarrab'ın, İran'a uygulanan uluslararası yaptırımların yasadışı yollarla etrafından dolaşmakla suçlandığı belirtildi.
ABD'li savcılar, Cumartesi günü Miami'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından gözaltına alınan Zarrab'ın yanı sıra, Kamelya Camşidi ve Hüseyin Necefzade adlı iki İran vatandaşı hakkında daha tutuklama kararı çıkarıldığını açıkladı.

Zarrab, hem Türkiye'de hem de Birleşik Arap Emirlikleri'nde yönettiği şirketler ağıyla İran yaptırımlarının etrafından dolaşmakla suçlanıyor.
Zarrab'ın yaptırımları ihlal etmek için kullandığı şirketlerden birisinin ise Türkiye'de faaliyet gösteren Royal Holding AŞ olduğu iddia ediliyor.
ABD'li savcılar, Zarrab ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan iki kişinin 2010 - 2015 döneminde aralarında Bank Mellat'ın da bulunduğu büyük İranlı şirketlere finansman sağladığını söylüyor.
Savcı Preet Bharara, "Zanlılar ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları aşabilmek için yıllarca çaba sarfetti. Dünyanın farklı bölgelerindeki kurumlarıyla kara para aklamakla suçlanan Rıza Zarrab, Kamelya Camşidi ve Hüseyin Necefzade ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımların etkisini azalttı" dedi.
Bharara, Twitter hesabından paylaştığı bir mesajda ise "Reza Zarrab çok yakında Manhattan Adliyesi'nde Amerikan yargısıyla yüzleşecek" dedi.

Buraya kadar olaylar devam ederken, Özellikle Twitter üzerinden Savcı Attorney Bharara için şu twitler atıldı.

Hatta şu sıralar 

hashtag'i ile bir çok bildirim ve istekte bulunuluyor. Olayı yukarıdaki bağlantıdan takip ederek, kullanıcıların isteklerini ve attığı twitleri görebilirsiniz. Bu saat itibari ile bu konuyla alakalı paylaşımlar ve istekler de aşağıdaki resimdeki gibidir. 

 Yorum Gönder

Etiketleri :