80 yaşında 3. Köprü Zengini Oluyor

3. Köprü Civarı Ev Fiyatları, 3. Köprü Garipçe Köyü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü Garipçe Köyü Ev Fiyatları, İstanbul Emlak Piyasası Haberleri 2016...

İstanbul'un yeni boğaz köprüsü için geri sayım başlarken, Köprü'nün yükselen ayaklarında bulunan Garipçe Köyünde ev fiyatları uçuşa geçti. Küçük bir balıkçı köyü olan Garipçe'de balıkçı evleri şimdiden 200 bin lira limitine ulaştı. Ancak burada sadece bir ev satılık, o da 80 yaşında ki Mevlüde Kamburoğlu'na ait harap durumda olan bir ahşap konak.

Boğazın iki yakası üçüncü kez birleştiren Garipçe üzerinden bir araya gelince  yıllardır balıkçılıkla geçinen Garipçe Köyünün kısmet ayağına geldi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün Avrupa ayakları yükseldikçe köydeki arazi ve ev fiyatları da arttı. İstanbul'un en gözde rant mekanı bu küçük balıkçı köyü oldu. Balıkçı evleri şimdi 200 bin liradan başlıyor, Ancak halen sadece bir ev satılık, o da harap durumda olan bir ahşap konak.

KÖYÜN ORTASINDAKİ AHŞAP KONAK
Köy meydanında konuştuğumuz gençlere 'Satılık' yazılı konağın fiyatını soruyorum. 2 buçuk milyon dolar olduğunu söylüyorlar. Parayı bastırıp alanı elbette başka masraflar da bekliyor. İki katlı dev bahçeli ahşap konağın onarıma ihtiyacı var. Denizden dağa merdiven gibi tırmanan çok güzel evler var ama gözüm konağa takıldı ya "Burası kimin?" diye soruyorum. Gençlerden Seyfulah Kaplan, Kartal yuvası gibi, boğaza hakim küçük bir evi göstererek, "Mevlüde teyzenin" diyor. Kumsalı geçip kayalıkları tırmanarak Mevlüde teyzenin evine ulaşıyoruz. 77 yaşındaki Mevlüde Kamburoğlu, doğma büyüme Garipçeli. Eşi de balıkçı imiş, vefat etmiş. Şimdi tekne sahibi olan oğulları balığa çıkıyor. Bizden çekiniyor ama yıllardır balıkçılarla olan dostluğumuz var. Bazı isimleri söylüyorum rahatlıyor. " Burada doğdum büyüdüm, evlendim. 7 çocuğum, 18 torunum var. Torunlarımın da çocukları var. Bu evde tek başıma yaşıyorum" diyor.

BOĞAZKESEN EV SATILIK DEĞİL
Rumeli Hisarı'na Boğazkesen denir. Mevlüde teyzenin tek katlı evi de işte öyle bir ev. Ev Karadeniz girişinden 3. Köprü ayaklarına kadar boğaza hakim bir noktada. Kayaların üzerine adeta kartal yuvası gibi kondurulmuş. Mevlüde teyzeye önce ahşap konağı soruyorum. " Çocuklar karar verdi, satıyoruz. Bu köyün en büyük evidir. Ahşaptır kocamandır, benim çocukluğumda da vardı. Öyle eski yani"diyor. "Fiyatı ne kadar?" diyorum. Mevlüde teyze bir duralıyor, " çocuklar bilir ama pahalı 5 milyon lira" diye kestirip atıyor. Konuşmaya pek niyetli değil ama " peki bu ev satılık mı? Diyorum. Karadenizli hiddetiyle gürlüyor."Hayır satılık değil, görmüyor musun! Ben oturuyorum." Bakıyorum bizi kovacak, sözü 3. Köprü'ye getiriyorum. "köyün havası değişir artık" diyorum. Mevlüde teyze biraz hüzünleniyor, " Yaşım 80'e geliyor. Ben ne yapayım artık. Çocuklar, torunlar düşünsün" diye iç geçiriyor. Mevlüde teyze kayalık bahçesinde yağ ve turşu tenekelerine toprak doldurmuş, minicik bahçesinde marul, domates ve salatalık yetiştiriyor.Yorum Gönder

Etiketleri :