2014 Yeni internet yasası ile gelen kurallar neler? - Yeni internet yasasıyla birlikte yasak olan durumlarYakın zamanda Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanan Türkiye'nin yeni internet yasası hangi detayları içeriyor? Yeni yapılan yasayla birlikte hayatımızda değişecek olanlar neler? Yasa hangi yasakları getirdi? Detayları Haber.sgk.net farkıyla bu yazı dizisi içerisinde bulabileceksiniz.

TBMM’de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayına sürülen Yeni İnternet Yasası konusu uzun süredir gündemdeki yerini koruyordu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün akşam flaş bir şekilde Twitter üzerinden yaptığı açıklamayla şu ifadeleri dile getirmişti;

"Memnuniyetle görüyorum ki iki maddeyle ilgili kaygılar yarın yeni bir yasal düzenlemeyle giderilecek. Bu düzenlemenin süratle gerçekleşmesine fırsat vermek için Macaristan'dan döner dönmez önümdeki yasayı onayladım. Hükümetimiz ve siyasi partilerimize gösterdikleri anlayıştan ötürü teşekkür ederim. Hepinize iyi akşamlar diliyorum."
 
Peki yeni kabul edilen İnternet Yasasıyla birlikte neler değişecek? Şimdi sizler için sunuyoruz.

Yeni yasaya göre özellikle ilk dikkat edilmesi gereken konu özel hayat. Özel hayatın gizliliğini ihlal eden yayın, resim ve videolar, hakaret içeren her türlü içeriği yayınlamak yasak.

Erişim Sağlayıcılar Birliği, internet trafiği bilgilerini 2 yıl boyunca saklı tutacak. Yani bir internet kullanıcısı iseniz, internette internette hangi sitelere girdiğiniz, akıllı telefonlardan hangi uygulamaları kullandığınız tespit edilecek.

Önceden erişimin engellenmesi için mahkemeye başvurulması gerekiyordu. Şimdi ise sitelerdeki içeriğin uygunluğuna ilişkin itirazlar Erişim Sağlayıcıları Birliği adıyla çatı örgütüne yapılacak. Bu birlik TTNET, Turkcell, Vodafone veya Superonline gibi tüm mobil ve sabit internet servis sağlayıcı şirketlerini kapsıyor. Engelleme kararını 4 saat içinde uygulanabilecek.

Bu arada site yerine internet sayfaları engellenebilecek. Yani attığınız 'bir tweet uygunsuz’ bulunursa sadece sizin sayfanız engellenecek.

Engellemeler ise IP adresi üzerinden yapılacak. ‘DNS’ numarası veya VPN servisi kullanmak işe yaramayacak.

Hâkimler ise, 24 saat içinde sansür kararı verebilecek. Eğer uygunsuz içerik kaldırıllmazsa, 500-1000 TL arasında günlük para cezası kesilecek.Yorum Gönder

 1. halil halil diyor ki:

  film indirmek yasak mı

  1. halil halil diyor ki:

   film indirmek yasak mı

   1. halil halil diyor ki:

    film indirmek yasak mı

    1. halil halil diyor ki:

     film indirmek yasak mı

     1. halil halil diyor ki:

      film indirmek yasak mı

      1. asd diyor ki:

       evet okunacak ve vpn ile girilemeyecek olayıda yanlış!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

       1. ayşe bodur diyor ki:

        Facebook sohbetlerindeki mesajlarımızda okunacak mı ?

        Etiketleri :