2014 TORBA YASA - Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak? Torba Yasa İçerisinde Neler Var?

2014 TORBA YASA - Torba Yasa Ne Zaman Çıkacak? Torba Yasa İçerisinde Neler Var? Torba Yasa GSS Bağ-Kur Borç Affı, Emekli Promosyonu, EYT Erken Emeklilik Fırsatı, Taşeron İşçiye kadro ve kıdem tazminatı gibi detayları barındıracak. Peki bu özel yasa ne zaman çıkacak? İşte en cevabı en çok merak edilen soru da bu. Peki gelişmeler ne yönde? Haber.sgk.net sizler için derledi.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği ve artık yasalaşması gerektiğine inandığı Torba Yasa ile ilgili detaylar da netleşmeye başladı. Torba Yasa içerisinde milyonlarca kişiyi sevindirecek gelişmeler var fakat bu yasa bir türlü yasalaşmıyor ve bekletiliyor. Torba Yasa ne zaman yasalaşır bilinmez ama içerisinde yer alan özel detaylar gerçekten çok önemli. Torba Yasa içerisinde yer alması gereken tüm detaylar şimdi haber.sgk.net'de.

TAŞERON İŞÇİYE GÜVENCE

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. TAŞERON işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılırken, kıdem tazminatı yolu açılacak. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak.

YAŞI BEKLEYENE SAĞLIK MÜJDESİ

Emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılacak. Prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını tamamlayıp emeklilik için yaşı bekleyenler, işsiz kaldıklarında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alabilecek.

GSS BORCUNA AF


GSS borçlularına af gelecek. Buna göre; gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA YENİ HAKLAR


Kamu çalışanları ile ilgili önemli düzenlemeler yapılacak. Disiplin cezaları affedilecek. Özelleştirme nedeniyle kamuya geçen personel kariyerlerine uygun yerlere atanacak. Sümer Holding'teki işsizlik sigortası kesintisi kaldırılacak. İş ve meslek danışmanlarının ek ödemeleri artırılacak. Nöbetçi memur uygulamasına son verilecek. Adliyelerde çalışan personele fazla mesai verilecek.

EMEKLİ 3 KONUYA KİLİTLENDİ


Emekliler ve emekli adayları 3 konuya kilitlendi. Emeklilerin gündeminde intibak ve promosyon var. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar da emeklilik imkanı bekliyor. Sayıları yaklaşık 10.5 milyon olan emeklilerin gözü kulağı banka promosyonunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da masaya oturmasını isteyen emekliler, promosyonda iyi bir rakam üzerinden anlaşma sağlanmasını ve en kısa sürede ödemelerin başlamasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde intibak da var. Yeni intibak düzenlemesi gerçekleşirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşlarında artış gerçekleşecek. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ancak prim gününe takılanlar, Çalışma Bakanlığı'nda başlatılan çalışmanın tamamlanmasını bekliyor. Eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanların sayısının yaklaşık 100 bin olduğu belirtiliyor.

BAĞ-KUR BORCU SİLİNECEK

BAĞ-KUR prim borçlusu, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek.Yorum Gönder

 1. Hüseyin Gönen diyor ki:

  Yasa çıksın artık

  1. mehmet atacan bozkus diyor ki:

   Yasa ne zaman kesinleşecek 28/2/2014 tarihinde emekli muracatimi yaptım bagkur borcu yüzünden emekli olamadım gün ve süre ihtiyacım yok ikisinide doldurmusum şayet yasa çıkarsa emekli olabilirim yanlız 1544 güm olan bagkur günlerimi alırsam maaş farkı ne olur öğrenmek istiyorum

   1. mehmet atacan bozkus diyor ki:

    Yasa ne zaman kesinleşecek 28/2/2014 tarihinde emekli muracatimi yaptım bagkur borcu yüzünden emekli olamadım gün ve süre ihtiyacım yok ikisinide doldurmusum şayet yasa çıkarsa emekli olabilirim yanlız 1544 güm olan bagkur günlerimi alırsam maaş farkı ne olur öğrenmek istiyorum

    1. mert diyor ki:

     ne zaman çıkacak önemli olan o kaç aydır aynı haber

     1. alper deren diyor ki:

      aylardır bekliyoruz..belirsizlik kötü bir şey.

      1. memet turan diyor ki:

       esnaf brçlarına af olması lazım aileler geçınmıyorlar boşanmalar çoğalıyor dur demelerı lazım buna sayılar

       1. cihat kavalci diyor ki:

        Sahsim adina deyil memleketin selameti icin erzuruma acemibirligi torbadaki yasalardan daha onemli dusunulmesi rica olunur yetkili makamlardan

        1. İnci VARYOK diyor ki:

         Yaş yıl tutuyor halen taşeron firmada calismaktayim ssk primi 2560 ara boşluk yasasında yararlanma şansım % kaç olabilir? Bu yasa ne zaman çıkacak?

         1. Ramazan Akkuş diyor ki:

          Kacak elektirik ilgili af varmı...?

          1. zulfu gunduzp diyor ki:

           İskur 8aylik gecici isciyim tycp insallah torba yasada bizide biseyler cikar merakla bekliyoruz enazindan asgari ucret olsun ama devamli olsun kadro hayal kadrolular kadrosuz oluyorlar 4c gibi

           1. arife yigit diyor ki:

            Sayin bakanim yasini,yilini doldurmuş prim eksiği olan şu SSK lilarin yüzünü güldürün artik.yillardir beklemekteyiz.bagkurlulara daha önceden uygulandı.biz sizi seviyor,size inaniyor ve güveniyoruz.

            1. Mürsel Atiş diyor ki:

             bu torba yasa ne zaman çıkacak? dört gözle bekliyoruz.

             1. Huseyin.aydogan diyor ki:

              dort.bin.yuz.elli.gunumdoldu.yasim.elli.giris.mart.bir.bin.dokuzyuz.doksan.ne.zaman.emekli.olabilirim

              1. emine diyor ki:

               20yıl 5470 günüm var yaşım 50 bağkurdan nasıl emekli olabilirim

               1. ismai yilmaz diyor ki:

                Bu yasa tasarısı ne zaman cikacak

                1. mehmet özdem diyor ki:

                 900 gün eksiğim var.yatırıp emekli olabilirmiyim.yaş ve sürem tutuyor.

                 1. dursun kalıç diyor ki:

                  ne vakit çıkacak.pirim borcu ödemesi belşimi

                  Etiketleri :