Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
2014 Torba Yasası son durum son haberler. Torba Yasa'sı ne zaman yürürlüğe girecek? Torba Yasa için 30 Mart 2014 mü bekleniyor? BAĞ-KUR GSS SGK PRİM BORCU AFFI gelecek mi? Son zamanlarda yaşanan tüm gelişmeleri haber.sgk.net sizler için derledi. İşte Torba Yasası'nda son durum ve tüm gelişmeler.

Sosyal güvenlik alanında önemli düzenlemeler için geri sayım başladı. Hükümet, 30 Mart seçimlerinin hemen ardından milyonlarca kişinin beklediği yasa tasarısını Meclis’e sunacak. Sosyal güvenlik alanındaki düzenleme ile Bağ-Kur ve Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlularına af, yaşı bekleyenlere düşük primle sağlık hizmeti imkanı,taşeron işçilere önemli haklar gelecek. Tasarı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nca hazırlandı. Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan yasa tasarısı, seçim sonrası Meclis gündemine gelecek. Pek çok kesim tarafından heyecanla beklenen yasa tasarıyla getirilen düzenlemeler şöyle:

TAŞERONUN ÇİLESİ BİTİYOR

Yaklaşık 1 milyon taşeron işçi için önemli düzenlemeler yapılacak. Bugüne kadar 1 yıldan kısa tutulan ve bu yolla kıdem tazminatı almaları önlenen taşeron işçilerle yapılacak sözleşmeler 3 yıldan kısa olmayacak. Böylece işçiler, her yıl işini kaybetme korkusu yaşamayacak. Kıdem tazminatı alabilecekler. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak

YAŞI BEKLEYENE SAĞLIK HİZMETİ

Emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılıyor. Tasarıya göre; prim gün sayısı ve sigortalılık koşullarını doldurup da emeklilik için yaşı bekleyenler işsiz kaldığında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alacak.

GSS BORÇLUSUNA MÜJDE

Geliri olup da Genel Sağlık Sigortası kapsamında primi yatırmayanlar, anaparayı yapılandırıp, faizden kurtulacak. Gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı getirilecek. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre tanınacak. Gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak.

ESNAFA AF

BAĞ-KUR prim borcu olanlar, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Tasarıda yer alan düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. 2 yıldan fazla süredeki borçlarla birlikte hizmet de silinecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2 ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek
Kaynak: Takvim

11 Mart 2014 Salı 09:57

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
halil samancı 3 hafta önce

bgr ana. para kaç taksit ödenecek

Misafir Avatar
nazo nazo 2 ay önce

evde bakım hizmeti için sigorta ne oldu...

Misafir Avatar
nazo 2 ay önce

evde bakım hizmeti için sigorta ne oldu...

Misafir Avatar
süleyman eliş 3 ay önce

Baykur pirim borcu affı
Bekliye Bekliye meclis
Tatile girdi

Misafir Avatar
MEHMET POYRAZ 3 ay önce

torba delikmiş

Misafir Avatar
elif su 3 ay önce

Cikarin artik su afi af af

Misafir Avatar
sebiha şen 4 ay önce

özürlübakana sigorta varmı torba yasada

Misafir Avatar
hakan yılmaz 4 ay önce

bu af ne zaman yürürlüğe girecek

Yarın hava yağışlı mı ? Güneşli mi ?
Pazar günü tatil ve havanın iyi gitmesi tatilciler için büyük bir nimet. İşte 26 Ekim 2014 günü hava...

Haberi Oku