Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
2014 TORBA YASA HABERLERİ - Torba Yasa ne zaman çıkacak? Torba Yasa'da neler var? GSS BAĞ-KUR SGK PRİM Affı. Taşeron İşçilere Kadro ve Kıdem Tazminatı var mı? EYT'liler Erken Emeklilik alabilecekler mi? 2014 Torba Yasası ile ilgili tüm detaylar haber.sgk.net ile ayaklarınıza kadar geldi.

Yerel seçimlerin hemen ardından çıkartılması beklenen Torba Yasa ile ilgili beklentiler daha da fazla arttı. Hemen hemen herkes bu yasanın çıkacağı tarihi bekliyor. Milyonlarca kişinin beklediği Torba Yasa içerisinde hangi detaylar yer alıyor ve bu yasa ne zaman çıkıyor? Tüm detaylar haber.sgk.net adresinde.

Yerel Seçimlerden sonra çıkarılması beklenen Torba Yasa ile ilgili detaylar belli oldu. 30 MART 2014 Yerel Seçimleri'nin geçmesiyle birlikte tüm gözler bu yasanın çıkartılacağı tarihe çevirildi işte yakın zamanda yaşanan tüm gelişmeler.

TAŞERON İŞÇİYE GÜVENCE

Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak. TAŞERON işçilerin asgari sözleşme süreleri 3 yıla çıkarılırken, kıdem tazminatı yolu açılacak. Taşeron işçilerin yıllık izinleri, ödenmeyen ücretleri de güvence altına alınacak.

YAŞI BEKLEYENE SAĞLIK MÜJDESİ

Emeklilik için yaşı bekleyen yaklaşık 5 milyon kişinin sağlık hizmetlerinden düşük primle yararlanmasının önü açılacak. Prim gün sayısı ve sigortalılık şartlarını tamamlayıp emeklilik için yaşı bekleyenler, işsiz kaldıklarında 43 lira yatırarak sağlık hizmeti alabilecek.

GSS BORCUNA AF


GSS borçlularına af gelecek. Buna göre; gelir testine girdiği halde borcunu ödemeyen kişilerin faiz borcu silinecek. Borçlulara anaparayı taksitlerle ödeme imkanı sağlanacak. Tebligat aldığı halde gelir testine girmeyenlere 2 aylık süre tanınacak. Bu kişilerin gelir testine göre ödemesi gereken tutar belirlenecek. Bu kapsamda borcu olanların faiz borcu silinecek ve 1 yıl taksitlendirme imkanı sağlanacak.

KAMU ÇALIŞANLARINA YENİ HAKLAR


Kamu çalışanları ile ilgili önemli düzenlemeler yapılacak. Disiplin cezaları affedilecek. Özelleştirme nedeniyle kamuya geçen personel kariyerlerine uygun yerlere atanacak. Sümer Holding'teki işsizlik sigortası kesintisi kaldırılacak. İş ve meslek danışmanlarının ek ödemeleri artırılacak. Nöbetçi memur uygulamasına son verilecek. Adliyelerde çalışan personele fazla mesai verilecek.

EMEKLİ 3 KONUYA KİLİTLENDİ


Emekliler ve emekli adayları 3 konuya kilitlendi. Emeklilerin gündeminde intibak ve promosyon var. Yıl ve yaş şartlarını tamamlayıp prim günü eksiği olanlar da emeklilik imkanı bekliyor. Sayıları yaklaşık 10.5 milyon olan emeklilerin gözü kulağı banka promosyonunda. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın kamu bankalarının yanı sıra özel bankalarla da masaya oturmasını isteyen emekliler, promosyonda iyi bir rakam üzerinden anlaşma sağlanmasını ve en kısa sürede ödemelerin başlamasını bekliyor. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların gündeminde intibak da var. Yeni intibak düzenlemesi gerçekleşirse, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanların maaşlarında artış gerçekleşecek. Emeklilik için yıl ve yaş şartlarını tamamlayan ancak prim gününe takılanlar, Çalışma Bakanlığı'nda başlatılan çalışmanın tamamlanmasını bekliyor. Eksik prim günü nedeniyle emekli olamayanların sayısının yaklaşık 100 bin olduğu belirtiliyor.

BAĞ-KUR BORCU SİLİNECEK

BAĞ-KUR prim borçlusu, bunu taksitle ödeyebilecek ya da hizmet süreleriyle birlikte sildirecek. Düzenlemeden Bağ-Kur kaydı olup da 24 aydan fazla prim borcu olanlar yararlanabilecek. Durdurulan hizmetler ileriki yıllarda ödenebilecek. İster 2, ister 5 yıl olsun ihya edilebilecek.

09 Nisan 2014 Çarşamba 12:14

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
zafer celik 7 ay önce

emekli olamayız

Misafir Avatar
ahmet 7 ay önce

pirim eksiği emeklilik ne zaman faruk çelik bizzat yüz bin kişi var dedi şimdi bahsetmiyor bizi kandırmasınlar

Misafir Avatar
c pelvan 8 ay önce

esnaf kefalet borçlarıda affa uğrayacakmı

Misafir Avatar
hasan asik 10 ay önce

Torba yasayi bekllerken omrumuz geciyo mezardami emeklilik

Misafir Avatar
hatice Gonuldas 10 ay önce

Yas ve yil tamam 3 cocuk borclanmasi ne zaman cikacak

Misafir Avatar
sevim güryılmaz 10 ay önce

4000 günüm var.yaş ve sürem tamam.1250 gün primim eksik.ne zaman çıkacak yasa.

Misafir Avatar
aydın kurnaz 10 ay önce

Torba yasası nezaman cıkacak cok uzattınız

Misafir Avatar
NECLA İŞLER 10 ay önce

bekli̇yoruz ve bi̇r açiklama i̇sti̇yoruz.

Orhan Veli'nin hiçbir yerde yayınlanmayan...
Usta şair Orhan Veli'nin bütün şiirleri dahil bugüne dek hiçbir yerde yayınlanmayan Ölümüm adlı şiiri,...

Haberi Oku