Sgk Haberleri Ana Sayfa
Gündem:
2014 Torba Yasasındaki gss prim affı sgk ssk affı ve doğum borçlanması ile ilgili af hakkındaki bilgileri haber.sgk.net sitemizdeki haberin detayında sizler için sunuyoruz. Şimdiden herkesin gözü kulağı yeni çıkacak olan 2014 yılı torba yasasında.

Gss için de af isteyenler, torba yasanın bir an evvel çıkarılmasını istiyor. CHP, kamuda alt-işveren uygulaması kapsamında çalışanların kamu kurumlarına atanmalarını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

CHP, kamuda alt-işveren uygulaması kapsamında çalışanların kamu kurumlarına atanmalarını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu. Çalışma Bakanlığı verilerine göre taşeron çalışanı sayısı sadece kamuda 586 bine ulaştı. TBMM Başkanlığına verilen kanun teklifinin gerekçesinde kamuda alt-işveren uygulamasının değiştirilmesi ve bu alanda istihdam edilenlerin kamu kurumlarında kadroya geçirilmesi gerektiği belirtildi.

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Rahmi Aşkın Türeli tarafından hazırlanan alt-işveren uygulamasıyla ilgili kanun teklifi Devlet Memurları Kanunu’nda değişiklik öngörüyor. Teklif kamuda alt-işveren uygulaması kapsamında çalışanların, 90 gün içinde yazılı olarak başvuruda bulunmaları halinde 60 gün içinde kurumlarca atamalarının yapılması hükmünü getiriyor. Devlet Memurları Kanunu’na eklenmesi teklif edilen geçici maddeyle, “Çalışmakta iken bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce askerlik, doğum, ücretsiz izin nedenleriyle görevlerinden ayrılanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar hakkında da bu madde hükümleri uygulanır. Bunlar için birinci fıkrada belirtilen süreler yeniden hizmete alındıkları tarihten itibaren başlar.” hükmüne yer veriliyor.

Dedikodulara kanmayın, torba kanunda bunlar yok!

Yine bir torba kanun arifesindeyiz. Artık içinde kaç kanun ile ilgili değişiklik yapılacak bilmiyorum ama bu torba kanunda da çalışma mevzuatını ilgilendiren konular var. Hatta malum HSYK Kanunu olmasaydı bu torba kanun çoktan TBMM’ye gelirdi. Ama şu an yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu saklamak için yapılacak bütün kıyametler koparılıyor. Yok paralel devlet, yok bedduanın günahlığı, yok çözüm süreci, yok uluslararası kumpas, yok bilmem ne... Ama Öcalan bile “Yolsuzluk ve rüşvet operasyonu çözüm sürecine paralel yapı tarafından vurulan bir darbedir” diyerek aslında gelinen noktayı izah etti. Neyse biz tekrar kendi konumuza gelirsek Torba Kanun’la ilgili dedikoduları izah edelim. Evet, torba kanun ile ilgili SGK açısından borçlu Bağ-Kur’lulara getirilen borcun ve hizmet süresinin silinmesi, GSS prim borçlularının geriye dönük yeniden gelir tespiti yapılması iki önemli başlık. Bu başlık haricinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından alt işveren işçilerin yasal haklarının (yıllık izin, ücret hakları vs.) korunmasına yönelik düzenlemeler bulunmaktadır.

DEDİKODULARA BAKARSANIZ, TORBA KANUNDA YOK YOK!

Ama medyadaki sosyal güvenlik uzmanlarına bakarsanız; torba kanunda yok, yok. Nerede ve nasıl sosyal güvenlik uzmanı olduğu belli olmayan biri, örneğin kadın programına katılıyor ve kısır tarifi içinde doğum borçlanmasının da torba kanunda yer alacağını belirtiyor. Hem de SGK başkanı gibi anlatıyor. Diyor ki; torba kanunla sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar için de doğum borçlanması yapılacağını belirtiyor. Ama torba kanuna bakıyoruz, torba kanunda “Doğum Borçlanması YOK”...

Başka bir sosyal güvenlik uzmanı torba kanunda alt işverenlere kamuda kadro verileceğini ilan etti, hem de 600 bin kişiye... Bunun maliyetini az buçuk aritmetik hesabı yapanlar bilir. Hükümet daha atanamayan öğretmenlere çözüm bulamamışken ve 2014 yılında sadece 50 bin civarında memur alınacağı belirtilmişken, 600 bin kişinin hem de kamu işçisi olarak alınması imkânsız. Zaten torba kanuna bakıyoruz, torba kanunda “Taşeron İşçilere Kadro YOK”...

Sonra bir bakıyorsunuz torba kanunda, 1982 yılına kadarki vergi mükellefi ve şirket ortaklığından dolayı geriye dönük Bağ-Kur’lu olma hakkı getirileceği yazılıyor. Yıllardır hep böyle popülist söylemlerle baltaladık sosyal güvenlik sistemini ve kara delik yaptık. Ama zaten torba kanuna baktığımızda, torba kanunda “Geriye Dönük Bağ-Kur’lu Olma YOK”...

Tabii bitmiyor dedikodular... SGK’ya borcu olan işverenlere, Bağ-Kur’lulara yapılandırma veya af geliyor deniyor. Ama ne yazık ki! torba kanuna bakıyoruz, torba kanunda “Prim Affı YOK”...

Ha unutmadan, ki unutmak ne mümkün... Zira çalışma mevzuatının kronik sorunları olan;

• “Emeklilikte Yaşa Takılanlar İçin Erken Emeklilik”,

• “Kıdem Tazminatı Fonu”,

• “1.1.2000’den Sonrakiler İçin İntibak”,

• “Stajyer Öğrencilere Borçlanma İmkânı”,

• “Ev Kadınlarına Borçlanma Hakkı”,

• “Evde Özürlü Bakanlara Sigortalılık Hakkı”,

• “Askerlik Borçlanmasının Devlet Tarafından Ödenmesi”,

• “Muvazaalı Boşananlara Af”,

• “Bağ-Kur SGDP’nin Kaldırılması”.

Ve bunlar gibi (benim aklıma bunlar geldi) bütün dedikodular TORBA KANUN’DA YOK!

Aslında torba kanunda bunların olmadığını, bunları iddia edenler de biliyor... Ama sonradan bir aklı evvel bunları torba kanuna sokar ihtimali ile iddia ediyor olabilirler. Ama olur da bunlar torba kanunun içine konulursa işte o zaman SGK’yı ilgilendiren kısımlardan dolayı SGK’ya olan olur. SGK doğrudan iflas eder...

Burada son sözüm SGK’ya... SGK Halkla İlişkiler, Basın Müşavirliği ne işe yarıyor Allah aşkına?.. Ortada bu kadar kirli bilgi dolaşırken bir açıklama yapılmaz mı? Kimsenin vatandaşı kandırmaya hakkı YOK... İşte bu torbalı-torbasız bütün kanunlarda, dolu-boş bütün beyinlerde olması gerekir.


2014 yılında çıkacak olan Torba yasa ile doğum borçlanmasında ne gibi değişiklikler var ? Torba yasada yer alan değişiklikler, asnafı ve Bağkurlu olanları normal sigortalı olanları ilgilendiren tüm haberleri ve durumları sizlere haber.sgk.net adr7esindeki bu haberin detayında vermek istiyoruz.

4 YILLIK AVANTAJ VAR


Bunun anlamı da iki çocuğu olan bir 4a'lı (SSK) kadın çalışan, borçlandığı takdirde 4 yıllık bir avantaj elde eder. Fakat prim eksiğiniz yoksa ve yaşı bekliyorsanız doğum borçlanması yapıp boşuna para ödemeye gerek yok. Bu durumda yaşı geri çekmiyor.

Önemli bir ayrıntı var. Stajyerken verilen girişler emeklilik hesabında geçerli değil, ancak bununla doğum borçlanması yapılabiliyor. Şartlar ise şöyle: 1- Doğumdan önce SSK tescili,

2- Doğumun gerçekleştiği tarihten sonraki iki yıl içinde adına herhangi bir prim yatmamış olmak (Bazı bölümlerinde prim yatmışsa yine aynı süre içinde prim yatmayan süreler borçlanılır.),

3- Doğumdan sonra iki yıl içinde çocuğun sağ olması. Erkeklerde ise askerlikle ilgili borçlanma imkânı var. Bu da, sigortalıların, er veya erbaş olarak veya yedek subay okulunda geçen sürelerinin tamamını veya bir kısmını para ödeyerek emeklilik hesaplarına saydırmaları şeklinde oluyor.

ASKER LİK YAŞI AZALTIR


Askerlik borçlanması yapanın sigorta giriş tarihi borçlandığı gün kadar geriye gidiyor. 1988 girişli birisi 1 yıl askerlik borçlanırsa 1987 girişli oluyor ve şartları buna göre belirleniyor. Böylece en az bir yaş önce emeklilik imkânı bulunuyor.

EKSİK PRİMİ OLANA MÜJDE

Sayıları 5 milyonu bulan 'Emeklilikte yaşa takılanlar' ile ilgili çalışmalardan henüz bir netice alınamadı. Yaşını, yılını tamamlamış sadece prim eksiği olanlar için ise yeni bir imkân geliyor. Bu vatandaşlarımıza, geriye doğru primlerini ödeme imkânı ile emeklilik fırsatı verilecek. Bunun için bir çalışma başlatıldı.

Doğum borçlanması, 5510 sayılı Yasa'da herkes için tarif ediliyor. Oysa, genelgelerle bu haklarsadece SSK'lı kadınlara ve sigortalılıktan sonraki doğumlara kadar daraltıldı.

Mahkemeler ise tam tersi kararlar veriyor. SSK'lı kadın doğum yapınca iş hayatından ayrılıyor da, Bağ-Kur'lu ayrılmıyor mu?

Bu konuda çalışmalar olduğunu duyuyoruz. Hem esnaf kadınlara hem de sigortalılıktan önceki doğumlar için de borçlanma imkânı gündemde. Hatta borçlanmanın 3 çocuğa çıkacağını da duyuyoruz. Umarız bu haklar annelerimize verilir.


18 Şubat 2014 Salı 09:14

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
Doğan sakarya 1 ay önce

Yıllardır akp ye oy verdim. Bu geriye dönük borçlanma yasasını çıkartmazsa. Birdaha oy vermem. Ve bu maduriyetteki arkadaşları birliğe çağırıyorum.

Misafir Avatar
fethullah kurtay 2 ay önce

2 yil geriye donuk yasayi bekliyoruz inşallah cikar

Misafir Avatar
yasemin ayaz 2 ay önce

doğum borçlanmasının sigortalılıktan önceki çocuklar için de yapılabilmesi için imza kapmanyamız https://www.change.org/p/faruk-%c3%a7elik-do%c4%9fum-bor%c3%a7lanmas%c4%b1n%c4%b1n-sigortal%c4%b1l%c4%b1ktan-%c3%b6nceki-%c3%a7ocuklar-i%c3%a7in-de-yap%c4%b1labilmesi

Misafir Avatar
Takipçi 2 ay önce

Emeklilik yasim doldu ama geriye dönük prim eksiğim var bu yasayı bekliyorum tek borçlanip primi mi tamamlayın emekli olalım

Misafir Avatar
Meliha 2 ay önce

Neden bağkulu kadınlar doğum borç lambası yapamıyor adil değil ve Eşitlik ilkesine hiç uymuyor haksızlık adaletsizliltir bu umarim kısa bir sürede çözüme kavuşur.

Misafir Avatar
esin 8 ay önce

bağkurlu kadınlara neden doğum borçlanması hakkı verilmiyor.

Misafir Avatar
M.Y 9 ay önce

veri̇n artik şu kadinlarin doğum borçlanmasi hakkini avrupada olsa devlet öderdi̇ bunu 8 martta kadinlarimizi sevi̇ndi̇ri̇n beklemekten yoruldular.

Misafir Avatar
Süheyla Özgök 9 ay önce

SSK lılarada inşallah geriye dönük af cikar torba yasayı 4 gözle bekliyoruz.Bagkurluya hep cikti umariz ssk yada cikar

Telefonda Motorola ile Lenovo Güçleri Birleştirdi...
Telefon piyasasında rekabet kızışıyor. Yeni satın alım haberleri ajanslara düşüyor ve hergün yeni bir...

Haberi Oku