19 Mayıs Okullar tatil edilecek mi? 19 ve 20 Mayıs Resmi Tatil Olacak Mı? Bankalar Kapalı mı ?20 Mayıs'ta okullar tatil değil

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta ilkokullarda ve ortaokullarda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam edileceğini bildirdi.

Bakan Avcı, konuya ilişkin illere yazı gönderdi.
 
Yazıda, Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri,  Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinde,  Atatürk'ü Anma Gençlik ve spor Bayramı törenlerinin 19 Mayıs günü saat 07.00'de  başlayacağı ve saat 00.00'da sona ereceği hükmünün yer aldığı ancak Okul Öncesi  Eğitim Kurumları Yönetmeliği ile İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde törenlerin  19 Mayıs günü törenden sonra başlayacağı ve 20 Mayıs akşamı sona ereceğinin  belirtildiği anımsatıldı.
 
OKUL ÖNCESİ, İLKOKUL, ORTAOKULLARDA eğitimE DEVAM
 
 Yazıda, Okul Öncesi Eğitim Kurumları Yönetmeliği ve lköğretim  Kurumları Yönetmeliklerinin birleştirilmesi çalışmalarının devam etmesi nedeniyle  Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi  Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin dikkate alınması ve böylece  okul öncesi, ilkokul ve ortaokulların 20 Mayıs'ta eğitim ve öğretim  faaliyetlerinin devam etmesi gerektiği belirtildi.
 
LİSELERE DE TATİL DEĞİL
 
Bu arada, Bakanlık daha önce de illere yazı göndererek, 20 Mayıs  2014'ün liseler için de tatil olmayacağını duyurmuştu.
 
Bu kapsamda, Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi günü  20 Mayıs'ta ilkokul, ortaokul ve liselerde eğitim öğretim faaliyetlerine devam  edilecek.

Buna göre, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve spor Bayramı'nın ertesi günü 20 Mayıs'ta ilkokul, ortaokul ve liseler için resmi tatil olmayıp eğitim öğretim faaliyetlerine devam edilecek.
 
YÖNETMELİK DEĞİŞTİ  VE TAKVİM GÜNCELLENDİ

 
9 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı'nın ertesi gün tatil mi değil mi, geçen sene kafalar çok karışmıştı, 2014 yılında 20 Mayıs günü okullar açık mı, 20 Mayıs'ta okullar tatil mi, 20 Mayıs'ta memurlara tatil mi, 20 Mayıs resmi tatil kapsamına giriyor mu, 20 Mayıs Salı günü hangi kurumlar tatil olacak, 20 Mayıs Salı liseler tatil mi?

19 Mayıs’ta Memurlara tatil mi, 20 Mayıs Memurlara tatil mi, 19 Mayıs’a sayılı günler kaldı? 20 Mayıs Memurlara tatil mi? 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta resmi tatil. Peki 20 Mayıs’ta da memurlara tatil var mı? 19 ve 20 Mayısla ilgili hangi okulların tatil olup olmadığıyla ilgili özellikle 2013 yılında karmaşa yaşanmış 20 mayıs ilk önce temel eğitim genel müdürlüğüne bağlı okulların tatil olmadığı şeklinde açıklama yapılmış sonradan tatil edilmişti. Peki son durum ne, 20 Mayıs kimlere tatil, 20 Mayıs liselere tatil mi, 20 Mayıs hangi okullar için tatil olacak, 20 Mayıs Memurlara tatil mi hepsinin cevabı haber.sgk.net'de

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre 2013-2014 eğitim öğretim yılı için çalışma takvimi ilgili yönetmelik hükümleri çerçevesinde hazırlanıp merkez ve taşra teşkilatlarına duyuruldu. Ancak yönetmelik ”Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahali Kuruluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliği”ne atıfta bulunularak hazırlandı. Yönetmelikte de ”Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs günü, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919'da Samsun’da karaya çıktığı saat olan 07.00'de başlar ve 00.00'da son bulur” ifadesi yer alıyor.
 
Buna göre, yapılan düzenleme sonucu çalışma takviminde 20 Mayıs olarak yer alıyordu. Ancak, Orta Öğretim Kurumları yönetmeliğinde yapılan değişikliğin ardından, bu konuda da bir düzenlemeye gidildi. Buna göre,  günü ortaöğretim kurumları için; resmi tatil olmayıp eğitim öğretim devam edilecek.Yorum Gönder

  1. bn bn bn diyor ki:

    19 mayıs töreni nerede oluck

    Etiketleri :