18 - 30 yaş arası genç girişimcilerden 3 yıl vergi alınmayacak

Maliye Bakanlığı'nın hazırladığı yeni Gelir Vergisi Kanunu taslağı ilgili haberler çıkmaya başladı. Vatandaşların ve özellikle çalışanların hayatlarına bir çok yenilik getiren yasanın taslağındaki önemli konulardan birinin genç girişimcilerle ilgili olduğu öğrenildi. Vergi.com.tr adlı internet sitesinde sorulan bir soruya vergi uzmanının verdiği cevap yeni kanunun 18-30 yaş arası genç girişimcilere önemli vergi avantajı sağlayacağı yolunda duyumların güçlendiğini ortaya koyuyor. Sitede yer alan uzman değerlendirmesine göre Gelir Vergisi Kanunu taslağında, hükümet kendi işini kuracak gençlere vergi indirimi yoluyla maddi destek sağlayacak.

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 15'İ KADAR DESTEK


Kanun Tasarısı taslağına göre, bu destekten ticari hayata ilk defa atılan ve bu faaliyeti dolayısıyla ilk defa tam mükellef statüsünde gelir vergisi mükellefi olanlardan 18 yaşından büyük ve 30 yaşından küçük olanlar yararlanacak. Devlet desteği, ticari hayata başlanılan ilk vergilendirme döneminden itibaren üç vergilendirme dönemi için uygulanacak.

İnternet sitesinde vergi uzmanı ne kadar vergi indirimi yapılacağını bile sorulan soru karşısında dile getirmiş. Buna göre genç girişimci, ticari faaliyetinden üç vergilendirme döneminde elde ettiği kazancın, o yıl uygulanan asgari ücretin yıllık tutarı kadar kısmına yüzde 15 vergi oranının uygulanması sonucu bulunacak vergi tutarını beyannamesinde hesapladığı vergiden indirecek.

Bu uygulama ile kendi işini kurmak için ticari hayata atılan gençlerden devlet 3 yıl süreyle vergi almayarak vazgeçtiği vergi tutarını girişimci gence bırakıyor. Ona paraya ihtiyaç duyduğu ilk yıllar için maddi destek veriyor.

4 ŞARTI SAĞLAMALI

Bu teşvikten yararlanmak için aşağıdaki şartlar aranıyor.

-Kendi işinde bilfiil çalışmak (Çırak, kalfa çalıştırılabilir.)

-Ticari işletmeyi eşinden veya üçüncü dereceye kadar yakın hısımdan devralmamış olmak.

-Vergi Dairesine mükellefiyet kaydı yaptırmak.

-Teşvikten yararlandığı üç yıl içinde sahte belge düzenlememek.

HABERTÜRKYorum Gönder

  1. kadir diyor ki:

    onaylandımı acaba rahat bi nefes alalım

    Etiketleri :