Torba Yasa'dan Genel Sağlık Sigortası borcu olanlara müjde! Prim borcunuzdan kurtulabileceksiniz

Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesiyle birlikte özellikle prim borçlarından kurtulmaya çalışan milyonlarca vatandaş başvuru yapmaya başladı. Vergi, Belediye ve prim borcu olan vatandaşlar, borçlarını yapılandırarak içerisinde bulundukları durumdan kurtuluyorlar. Torba Yasa özellikle Genel Sağlık Sigortası konusunda sorunlar yaşayan ve büyük borçlar ile karşı karşıya bırakılan vatandaşları da kurtarıyor. Vatandaşın yüzü Torba Yasa ile birlikte gelen Genel Sağlık Sigortası prim yapılandırma ve borç silme haklarıyla gülüyor. Gelir testi yaptırmadığı için prim borcu ile karşı karşıya kalan vatandaş, 31 Mart 2015 tarihine kadar başvuru yaparak borç yükünden kurtulabilecek. Hali hazırda işlemde olan sistemde, aile içinde kişi başına geliri brüt asgari ücretin 3'te 1'inden az olan bireylerin primini devlet kendi ödüyor. Teste girmeyenlere de devlet tarafından en yüksek primden borç çıkartılıyor ve vatandaş mağdur ediliyor. Yasaya göre, bu kişiler, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ay başından itibaren 6 ay içinde gelir testine başvuracak. Yani 31 Mart 2015'e kadar gelir testi yaptırmaları gerekecek. Gelir testine göre de ödemesi gereken tutar belirlenecek.

Yeni çıkartılan yasa sayesinde, aile içinde kişi başına geliri asgari ücretin 3'te 1'inden daha az olanların bütün borçları devlet tarafından silinecek. Borcu bu şekilde silinen vatandaşlar ise sağlıktan yararlanmaya başlayacaklar. Eğer tam aksine durum söz konusuysa yani rakam asgari ücretin 3'te 1'inden yüksek ise, geliri oranında belirlenecek prim geçmişe yönelik olarak yeniden hesaplanacak. Böylece en yüksek limitten çıkarılan prim borcundan kurtulmak mümkün olacak. Hesaplanan daha düşük miktardaki borç da, taksitle ödenebilecek.

30 NİSAN TARİHİ ÇOK ÖNEMLİ

Torba yasa, prim borçlarına yapılandırma imkanı getirdi. Sigorta primleri açısından hem işverenlerin hem de kendi primlerini ödeyen Bağ- Kur'luların prim borçları kapsamda. 30 Nisan 2014 öncesi oluşan; işsizlik sigortası primleri, sosyal güvenlik primleri, isteğe bağlı sigortalılık primleri, topluluk sigortası primleri, özel işlem vergisi, eksik hesaplanan asgari işçilik primleri, genel sağlık sigortası primlerinin faizleri silinecek.Yorum Gönder

  1. dfwf diyor ki:

    3848

    Etiketleri :