EYT SON HABERLER - Erken Emeklilik ile son açıklamalar. Erken Emeklilik Gelecek mi? Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son DakikaBakanlar arasında yaşanan kararsızlık devam etmekte. Bakan Faruk Çelik ise şu anda böyle bir şeyin olmayacağını bilidir. Ancak bu açıklama yaşa takılan vatandaşları hiç de memnun etmemektedir.

Çelik’ten Emeklilikte Yaşa Takılanlar Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, 4-C statüsünde çalışanların 4-B statüsüne geçme taleplerini saygıyla karşıladıklarını ancak henüz karar aşamasında olmadıklarını söyledi.

TBMM Genel Kurulu’nda, internetle ilgili düzenlemeleri de içeren “torba kanun teklifi”nin tümü üzerinde görüşmeler tamamlanarak, maddelere geçilmesi kabul edildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, milletvekillerinin tasarıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Çelik, taşeron uygulamalar konusundaki çalışmalarının Başbakanlığa taslak olarak sunulduğunu belirtti. Taşeron uygulamasının, çeşitli vesilelerle gündeme taşınan önemli bir sorun olduğunu kaydeden Çelik, taslağın, taşeron çalışanlarının yıllık izinleri, kıdem tazminatı ve ücretlerinin güvence altına alınması, sözleşmenin kısa değil asgari 3 yıl yapılması, asıl işveren ile alt işverenin kesin olarak ayrılması gibi düzenlemeleri içerdiğini söyledi. Çelik, kısa süre içinde parlamentoya göndermek istedikleri söz konusu taslakla ilgili olarak gruplar arasında uzlaşma olacağı inancını taşıdığını ifade etti.

Emeklilikte yaşa takılanlar konusuna da değinen Çelik, “Burada, 2000 yılı öncesi işe başlayanlarla ilgili bir sorun yaşanıyor. Kademeli bir emeklilik söz konusu. Anayasa Mahkemesi de bu kademeli emekliliği onaylamış. Biz de onların sağlıktan yararlanmaları konusundaki sıkıntıyı gidermek için Bakanlar Kurulu’na sevk ettiğimiz düzenlemede, çalışmalarımızı huzurunuza getirmiş olacağız” diye konuştu.

Faruk Çelik, memura derece verilmesi, 4-C konularının toplu sözleşmede gündemlerinde olduğunu bildirdi.

Çelik, “Memura derece konusunda uzlaşı sağlanma gayreti içindeyiz. 4-C statüsü ile ilgili olarak bu toplu sözleşmede yüzde 40 oranında ücret artışı sağladık. Ama 4-B olma talepleri ile ilgili henüz karar aşamasında değiliz. Tartıştığımız konulardan biri. Statü değişikliği ile ilgili taleplerine saygı duyuyoruz ama bu konuda bir uzlaşmaya ihtiyaç var. O noktaya gelmedik” dedi.Yorum Gönder

 1. ali kısacık diyor ki:

  bakurda gerıye donük borşlanma 1982ye kadar gıdılecek denıldımılonlarca ınsanımız beklemektedır

  1. sabahattin diyor ki:

   5 yıl bekliyorum milet vekilerine haram olsun

   1. musa diyorkı diyor ki:

    varı yokmu lütven bir cevap

    1. BEKİR vermişli diyor ki:

     sayın millet vekilleri kendiniz 5 yılda nasıl emekli oluyorsunuz hakkım haram olsun

     1. her neyse diyor ki:

      sandıkta görüşürüz oy kullanmıyoruz oy kullanma ma cezasınıda öderiz

      Etiketleri :