EYT SON DAKİKA HABERLERİ - EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar Erken Emeklilik 22.03.2014

EYT Son Dakika Son Haberler. EYT Emeklilikte Yaşa Takılanlar için son durum ne? Erken Emeklilik gelecek mi? Yakın zamanda yaşanan tüm gelişmeler haber.sgk.net ile birlikte ayaklarınıza kadar geldi. Sayıları 5 milyona yaklaşan emeklilik mağdurları ne olacak? Yakın zamanda yaşanan gelişimler ve ekstra fikirler şimdi sizlerle.

Erken Emeklilik fırsatında yaşa takılanlar ne yapacak? Ali Tezel erken emeklilik için ne öneriyor? Son dakika bilgileri ve yeni haberler haber.sgk.net ile ayaklarınıza kadar geldi. Bunları kullanarak hem beklediğiniz yaşı geriye çekebilir hem de prim günlerini artırabilirsiniz. Bu aralar kiminle konuşsak emekli olacağı günü merak ediyor. Emeklilik için bazı aşamalar var. Bugün hem o aşamaları hem de erken emeklilik fırsatlarını anlatmak istiyorum. Emeklilik için 3 önemli şart var. Birincisi, belirli bir süre sigortalı olma şartı.

Bugün 22 Mart 2014 emeklilikte yaşa takılanlar için torba yasa ne getiriyor. Bugün 22 Mart Cumartesi emeklilikte prim gününü doldurmuş fakat yaş yüzünden emekli olamayanların umutlu bekleyişi sürüyor. . Emeklilikte yaş sınırına takılanlar yerel seçimlere çok az bir zaman kala kendilerine yeni hakların sağlanmasını istiyorlar. Emeklilikte yaşa takılanlar için son dakika açıklaması Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik'ten geldi. Faruk Çelik yaptığı açıklama ile Taşeron işçi konusuyla beraber emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir düzenleme yapılacağının müjdesini verdi. Taşeron işçi taslağı ve emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözecek olan yasa tasarısının başbakanlıkta olduğu öğrenildi. 22 Mart 2014

ALİ TEZEL'DEN EMEKLİLİK ÖNERİLERİ

SSK'dan emekli olmak ve az prim ödemek için kapıcı-hizmetli sigortalısı olun

1.10.2008 günü SSK'nın isteğe bağlısı kaldırıldı ve yerine isteğe bağlı Bağ-Kur geldi. Bağ-Kur'dan emeklilik hem daha geç hem de emekli aylığı daha düşük bu sebeple, çalışmayan ama prim ödeyip emekli olmak isteyenler, kapıcı veya ev hizmetlisi sigortalısı olurlarsa hem vergi ödemezler hem de az prim ödeyip SSK'lı sayılırlar...1-Prim rakamı arttı, sağlık primi de zorunlu

SSK’ya yüzde 25 oranında isteğe bağlı SSK primi öderken artık 1 Ekim 2008 gününden itibaren yüzde 20 emeklilik primi ve yüzde 12 oranında da GSS yani genel sağlık sigortası primi de ödeyeceksiniz. Yani, asgari ücret (1071 lira) alt sınır ve bu rakamın 6,5 katı olan 6961,5 lira üst sınır olmak üzere her ay dilediğiniz rakamın yüzde 32’si oranında prim ödemeniz gerekmektedir.

Öte yandan, tüm isteğe bağlılar 1.10.2008 gününden beridir GSS primi de ödemek zorundadır, benim sağlık giderlerim babam-eşim üzerinden karşılanıyor bu nedenle GSS primi ödemeyeceğim deme hakkınız artık yok.

2-SSK’nın isteğe bağlısı artık yok

1 EKİM 2008 gününden sonra SSK’lılara 4/A’lı, Bağ-Kur’lulara 4/B’li ve T.C. Emekli Sandığı iştirakçilerine de 4/C’li denecektir. Kimin nereden emekli olunacağının tespiti yapılırken eskiden olduğu gibi son 7 yıllık (2520 günlük) prim ödemelerinde en çok nereye prim ödenmişse o şartlarla emekli olunma ilkesine aynen devam edilecektir.

1 Ekim 2008 günü yürürlüğe giren yeni isteğe bağlı sigortalılığın en önemli farklılığı ise 30 Eylül 2008 günü ve öncesinde SSK’ya 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu gereğince isteğe bağlı olarak prim ödeyenlerin 1 Ekim 2008 gününden sonraki sürelerde ödeyecekleri isteğe bağlı primleri, 4/B’li (eski adıyla Bağ-Kur’lu) olarak değerlendirilecek olmasıdır. Yani, ister eski SSK isteğe bağlısı olsun ister yeni isteğe bağlı olsun 1 Ekim 2008 günü ve sonrasında ödenecek isteğe bağlı sigorta primleri Bağ-Kur’a (4/B’ye) ödenmiş sayılacaktır.

Bu durumda 1 Ekim 2008 gününden sonra isteğe bağlıya 1260 gün (3,5 yıl) prim ödeyen birisi şimdiki SSK şartları (4/A) ile değil şimdiki Bağ-Kur (4/B) şartlarıyla emekli edilecektir. Mesela bugün SSK’dan 5000 veya 3600 gün ile emekli olmayı beklerken birden hem emeklilik yaşının uzadığını hem de 9000 gün prim ödemek yükümlüsü olabileceklerdir.

3-SSK’lı işe girmek pahalıya gelir


İSTEĞE bağlı SSK sona erdiyse biz de o zaman bir işyerinde SSK’lı olarak işe girer ve öyle prim öderiz ve yine SSK’lı gibi emekli oluruz diyebilirsiniz bu mantıklı bir karar olabilir ama sonuçları pahalıdır. Çünkü, bir işyerinde işe girerseniz ödenecek prim oranı yüzde 33,5 ile yüzde 39 arasında değişirken, isteğe bağlının yüzde 32 oranına göre epey yüksektir. Ayrıca, bir işyerinde işe girince primden başka Gelir Vergisi ile Damga Vergisi de ödeneceğinden kişi başına ödenen rakam epey yükselecektir. Aylık 1000 YTL brüt kazançlı bir işçi için işverenin ödeyeceği tüm primler ile gelir-damga vergileri toplamı (asgari geçim indirimi hariç) 504,75 YTL’dir. Yani, 1000 YTL kazanç bildirimi ile isteğe bağlı prim ödense 320 YTL ile bir işyerinde işe girilince ödenecek prim ve vergi toplamı 504,75 arasında epey fark vardır.

4-Hizmetçi-Kapıcı olarak işe giren kazançlı çıkar


193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 23 üncü maddesi gereğince, “...Hizmetçilerin ücretleri (Hizmetçiler özel fertler tarafından evlerde, bahçelerde, apartmanlarda ve ticaret mahalli olmayan sair yerlerde orta hizmetçiliği süt ninelik, dadılık, bahçıvanlık, kapıcılık gibi özel hizmetlerde çalıştırılanlardır)...” Gelir Vergisi’nden muaftır. Bu durumda aylık 1000 YTL kazanç bildirilen bir kapıcılık-hizmetçilik işyerinden SGK’ya eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A’lı gibi bildirilirse ödenecek olan prim işsizlik sigortası dahil yüzde 36,5 oranıyla 365 YTL prim ödenecek ama hiç gelir vergisi ödenmeyecektir. Üstelik yüzde 5'lik işveren teşviki ve geçmiş altı ayda sigortanız yoksa iki teşvikten de yararlanıp 280 lira gibi prim ödeyerek isteğe bağlıdan daha ucuza SSK sigortalısı da olunur.

SONUÇ

SSK’nın isteğe bağlısı sona erdiğine göre bundan sonra eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4/A’lı gibi emekli olmanın en kestirme yolu bir işyerinde işe girip SGK’ya 4/A’lı olarak bildirilmektir. Ancak, isteğe bağlı prim oranı olan yüzde 32’ye göre gerek SGK’ya gerekse vergi dairelerine ödenecek vergi dikkate alındığında bu tercih pahalı hale gelmektedir. Fakat, ev hizmetlerinde çalışan, kapıcı-hizmetçi-bahçıvan-dadı gibi çalışanlardan Gelir Vergisi alınmadığından bu meslekleri tercih etmek daha akılcı olacaktır. Hatta tüm teşviklerden de yararlanarak ayda 280 lira gibi prim ödenerek SSK sigortalısı olmak en akılcı olandır.Belli bir yaşa da ulaşmak gerekiyor. Üçüncüsü ise prim ödeme gün sayısı. İki tarih çok önemli. Birincisi doğum tarihi, ikincisi de ilk sigortalı olduğunuz tarih...Emeklilik şartlarında eski adıyla SSK'lılar için çok önemli iki tarih daha söz konusu: 8 Eylül 1999 ve 30 Nisan 2008... 9 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan bir kişi emekli olabilmek için kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmak ve 7000 gün prim ödemek zorunda.Buna karşılık 7 Eylül 1999'da ilk kez sigortalı olan kişi, kadın ise 56, erkek ise 58 yaşını doldurduğunda ve 5975 gün prim ödediğinde emekli olabiliyor.Bu konuda Bağ-Kur ve Emekli Sandığı uygulamaları da farklılık gösterebiliyor. Bugün konumuz erken emeklilik olduğu için, bu detayları bir başka yazıya bırakarak, bazı bilgiler vermek istiyorum. 5510 sayılı Yasa ile annelere iki doğuma kadar borçlanma imkânı getirildi. Her çocuk için 2 yıldan tam 4 yıl, yani 1440 gün borçlanarak primlerinizi artırabilirsiniz.

Erken emeklilik için yasa çıkacak mı? Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni gelişmeler var mı? Erken emeklilik hakkında merak ettikleriniz haberevet.com adresinde. Emeklilikte yaşa takılanlar için Bakan Faruk Çelik'in son açıklaması ve Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel'in bu konuda ki köşe yazısı haberimizin detayındadır.

2013 erken emeklilik ne zaman sorularına bakan Faruk Çelik'ten açıklama geldi.

Ortalama 5 milyon kişiyi ilgilendiren bu konu için son zamnalarda karışık yorumlar bulunmaktaydı. Ve hala karışıklık devam etmektedir.

Erken emeklilik için bakanın açıklaması ise farklı olmamıştır. Zor bir konu olduğunu belirten bakan müjde vermemiz şu an için mümkün değil dedi.

Sebep olarak ise yine bütçe ortaya atılmaktadır.

Şu an 10 milyon emeklisi olan ülkemize 5 milyon daha katmamız mümkün değil bakan geniş açıklama yapmaya ise devam etti.

Erkek emeklilik ne zaman diyenler için bu açıklama ise yine ümit kırıcı oldu.

Halan umutlu bir Erkek emeklilik haberi bekleyen kişiler içinse bu zamanın oldukça uzun olacağı görülmektedir.

Şifresiz olarak SSK Sorgulaması yapabilir, SGK Hizmet Dökümü alabilirsiniz. Ayrıca SSK Sicil No Sorgulama, SSK Prim Sorgulama, SSK Emeklilik Yaşı Hesaplama gibi hizmetlere kolayca ulaşabilirsiniz.

Prim borcu olanları ne gibi yenilikler bekliyor.. Emeklilikte yaşa takılanlar için hangi düzenlemeler getiriliyor.. Ve Torba'dan taşeron işçiler için neler çıkacak..Erken emeklilik çıkacak mı? Milyonlarca emekli adayı bu haberi bekliyor. Prim gününü doldurmuş fakat yaş sınırına takılan emekli adayları Bakanlık'tan gelecek müjdeli bir haberi bekliyor. Erken emeklilik çıkıcak mı? Emeklilikte yaşa takılanlar için yasa çıkacak mı? 15.03.2014

Bakan Çelik, "Bir emekliye 900 lira vereceksek bunun yerine 600 veya 700 lira vererekmi dengeler bozulmayabilir bunun üzerine çalışma yaptırıyoruz" ifadelerini kullandı. 1999yılında bir gecede çıkan kanun ile oyunun ortasında kuralın değiştiğinin altını çizen Bakan Çelik, 500 bin kişinin prim gününü doldurduğunu 6 ay, 1 yıl, 5 yıl 8 yıl gibi sürelerle emekliliğini bekleyenler bulunduğunu kaydetti. 2000 yılından önce sisteme giren 5 milyon kişi bulunduğunudile getiren Bakan Çelik şunları söyledi: "Emekli sayısı 10 milyon. 'Beni emekli et' diyen 500 bin ama potansiyel 5 milyon. Mevcut emeklinin maliyeti 120 milyar. Yaklaşık 5 milyon kişi 60 milyar yük getiriyor. Ayak üstü karar verilecek bir konu değil." 22 Mart 2014

Yanımıza emekli olmuş bir amca geliyor ve bize soruyor: Bizim gün sayımız aynı olmasına rağmen o benden neden fazla maaş alıyor? Burada esas olan gün sayısı değildir. Gerçek sıkıntı işverenlerin çalışan personelin primini gerçek maaş üzerinden değil de asgari ücret üzerinden ödemesidir. Sizin piriminiz ne kadar yüksek ödenirse o ölçüde yüksek emekli maaşı alırsınız. Zaten Türkiye'de çalışanların yüzde 60'ının primleri asgari ücret olarak gösteriliyor. Böylelikle hem devlet kaybediyor hem de çalışan emekli olduğunda gerçek hakkını alamamış oluyor. 22 Mart 2014

12 Mart 2014 emeklilikte yaşa takılanlar için yeni gelişmeler varmı? Erken emeklilik çıkacak mı? Emeklilikte yaşa takılanlar için ne gibi gelişmeler mevcut. Erken emeklilik ne zaman çıkar? Bakan Faruk Çelik erken emeklilik hakkında müjdeli bir haber verdi.
22 Mart 2014


Prim günü ve yıl şartlarını tamamlamış ancak yaşı bekleyen emekli adaylarına yönelik de çalışma yürütülüyor. Çalışma Bakanlığı bürokratlarının hazırladığı çalışmaya göre; yaşının dolup emekli olmasına 2 yıl kalanlar üzerinde ağırlıkla duruluyor. Bu kişilere, alacakları maaşlardan belirlenecek bir yüzdede kesinti yapılarak, emeklilik hakkı verilecek. Yapılan çalışmalarla ilgili ayrıca Maliye Bakanlığı'nın da görüşleri alınacak. 22 Mart 2014

ALİ TEZEL'DEN HERKESİ İLGİLENDİREN YAZI
Yaklaşık 20 milyonluk kesimin dört gözle beklediği "Sosyal Siyaset Torbası" yerel seçim sonrasına nisan ayına bırakıldı. Bana göre, Başbakan Erdoğan yerel seçimde oy oranını gördükten sonra Nisan ayında "Torba"ya çok şey koyacak...Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Mart başında bir TV'ye yaptığı açıklama ve gazetecilerin sorularına karşılık olarak;

"4/C’liler, Taşeron çalışanları ve emeklilik ile ilgili çalışmaların durumu hakkında sorulan bir soruya “ Sadece kamuda 660 Bin taşeron çalışanı var. Özel sektörle birlikte bu rakam 1,5 Milyon kişiyi buluyorlar. Gerek taşeronlar ve gerekse diğer konularla ilgili olarak Aralık ayında nihai bir noktaya gelmiştik Bakanlıklar arasında. Fakat yaşanan bu son süreçten dolayı gündeme çok farklı kanunlar TBMM gündemine geldi. Şu anda da tüm milletvekillerimiz TBMM’de çalışıyorlar. Yanılmıyorsam iki kanun var. Cumartesi, Pazar bu kanunları çıkarıp meclis tatile girecek.

2014-03-22


Yorum Gönder

 1. tekin gün diyor ki:

  erken emeklik bekliyorum 8000 günüm var ayağımda damar tıkanı var 12 saat ozel soktorde çalişma 18 ben ne olacağım 18 sene şimdi neyapacam 4 yılvar

  1. ali avcı diyor ki:

   bu nebicim haber

   1. aslan kanat diyor ki:

    s.a değerli site yöneticileri 01 01 1966 doğumluyum 15 11 1988 tarihinde bagkurluyum ortalama 9300 tam gün yatırıp hic eksiğim yoktur ben ne zaman emekli olurum ?yardımlarınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin

    Etiketleri :